آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: درخواست توضیح درباره مدار دیمر تریستوری زیر از مهندس غزال

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس در شکل زیر کار دیودهای 1 و 2 چیه ایا میشه بجای دیود 1 از دیاک استفاده کرد ؟

این مدار شبیه اون مدار دیمر جاروبرقی بود که خدمتتان گفتم در واقع موتور ما متناوب220  است پس چرا از تریستور استفاده کرده؟اینطوری نیم موج به موتور میرسه

http://8pic.ir/images/odhcl10ict9iyo6ao2z6.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

نقشه اشکال داره

D1 باید دیاک باشه نه دیود یعنی با دیود درست کار نمیکنه
و D2 باید با مقاومت بزرگی سری باشه و نقشش تخلیه خازنه

شاید ترایاک بوده و اشتباها تصور کردی تریستوره
اگر تریستور باشه نیم موج قابل کنترل از بار عبور میکنه

قطعا خطاهایی در رسم مدار داری.
تصویر پشت و روی مدار را ارسال کن

سپاس
odhcl10ict9iyo6ao2z6.png

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس گفتم اين مدار شبيه همان مدار ديمر جاروبرقي بود که فکرم مشغول کرد براي همين از يک کتاب بدون هيچ کم و کاستي کشيدم و تحليلشم اينجا قرار ميدم اگر غلط باشد واويلا به کتابها هم نميشود اعتماد کرد
 و در مدار دیمر جاروبرقی مطمئنم تريستور بود چون سوخته بود عوضش کردم دستگاه راه افتاد شماره bt152 بود

تحليل کتاب:
در نيم پريود مثبت برق ورودي خازن c را از طريق پتانسيومتر و بار که لامپ است شارژ ميشود وقتي ولتاژ دو سر خازن به 1.4 ولت ميرسد ديود d1 جريان را هدايت ميکند تا از گيت scr بگذرد از اين لحظه به بعد scr وصل ميشود زمان رسيدن ولتاژ خازن به 1.4 ولت به مقدار مقاومت پتانسيومتر بستگي دارد پس از گذشت نيم پريود مثبت ولتاژ دو سر scr ابتدا صفر ميشود و سپس در جهت عکس افزايش ميابد درست در لحظه صفر شدن ولتاژ,scr قطع ميگردد . در نيم پريود بعدي بايد scr دوباره وصل شود . ديود d1 عبور ولتاژ منفي را به گيت سد ميکند و ديود d2 در نيم پريود هاي منفي خازن c را در جهت عکس شارژ ميکند تا در نيم پريود مثبت بتوانيم با استفاده از مقاومت پتانسيومتر , شارژ خازن را در محدوده وسيعي کنترل کنيم و زاويه برشهاي بزرگتري داشته باشيم.اين مدار ميتواند جريان خروجي را تقريبا بين صفر تا 180 درجه کنترل کند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام مهندس گفتم اين مدار شبيه همان مدار ديمر جاروبرقي بود که فکرم مشغول کرد براي همين از يک کتاب بدون هيچ کم و کاستي کشيدم و تحليلشم اينجا قرار ميدم اگر غلط باشد واويلا به کتابها هم نميشود اعتماد کرد
و در مدار دیمر جاروبرقی مطمئنم تريستور بود چون سوخته بود عوضش کردم دستگاه راه افتاد شماره bt152 بود

تحليل کتاب:
در نيم پريود مثبت برق ورودي خازن c را از طريق پتانسيومتر و بار که لامپ است شارژ ميشود وقتي ولتاژ دو سر خازن به 1.4 ولت ميرسد ديود d1 جريان را هدايت ميکند تا از گيت scr بگذرد از اين لحظه به بعد scr وصل ميشود زمان رسيدن ولتاژ خازن به 1.4 ولت به مقدار مقاومت پتانسيومتر بستگي دارد پس از گذشت نيم پريود مثبت ولتاژ دو سر scr ابتدا صفر ميشود و سپس در جهت عکس افزايش ميابد درست در لحظه صفر شدن ولتاژ,scr قطع ميگردد . در نيم پريود بعدي بايد scr دوباره وصل شود . ديود d1 عبور ولتاژ منفي را به گيت سد ميکند و ديود d2 در نيم پريود هاي منفي خازن c را در جهت عکس شارژ ميکند تا در نيم پريود مثبت بتوانيم با استفاده از مقاومت پتانسيومتر , شارژ خازن را در محدوده وسيعي کنترل کنيم و زاويه برشهاي بزرگتري داشته باشيم.اين مدار ميتواند جريان خروجي را تقريبا بين صفر تا 180 درجه کنترل کند

درود

تجربه حرف اول و آخر را میزنه لذا با توجه به سادگی مدار عملا تست کن اگه تونستی جواب درستی بگیری اعلام کن که اصلاح بشم.

قطعا در محدوده ناچیزی از پتانسیومتر قابل استفاده است.
قطعات زیادی نداره تست و اعلام کن.

سپاس

بالا