آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: اتصالی خازن اس ام دی پشت سی پی یو لپ تاپ ایسوس

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
با سلام لپ تاپ ایسوسی دارم که تصویر نمیده فن سی پی یو میپرخه دیباگر نو کد هست.خازن اس ام دی های پشت سی پی یو (ان طرف برد)چند تاشون هر دو طرف با گراند بوق میزنن با رنج اهمی 02. یا03. سی پی یو داغ میشه.وقتی سی پی یو رو بیرون میاری اتصالی خازن ها از بین میره ایا این دلیل بر سوختن سی پی یو هست؟سی پی یودیگری برای تست ندارم.با تشکر.مدل لپ تاپ رو نگفتم چون این میتونه یه عیب کلی تو مادربرد لپ تاپا باشه

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ابتدا عنوان تاپیک رو اصلاح کنید و مدل لپ تاپ رو هم اضافه کنید .
وقتی CPU روی سوکت هست ،انجام تست ،نتیجه درستی نداره .باتری بکاپ رو جدا کرده و تست کنید .در صورت افت ولتاژ نسبت به تعویض اقدام کنید.از سالم بودن شارژر و باتری اطمینان حاصل کنید .مادربرد مخصوصا اسلات رم رو شستشو دهید.اگه 2 تا رم دارید ،رم ها رو بصورت تکی تست کنید .مادربرد رو از نظر شورتی در پورت های USB و پورت کارت ریدر بررسی کنید .بعد از جدا کردن اتصالات LCD با مانیتور دیگه از طریق پورت VGA تست کنید .ولتاژ قسمتهای مختلف رو اعلام کنید .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
سلام ممنون از توضیحاتت اینا رو خودم قبلا تست کردم جواب سوال منو ندادید.سی پی یو مدار مجتمع میایاردها ترانزیستوره و اتصالی در این ترانزیسورها هست که خازن ها رو شورت نشون میده.من فقط میخوام بدونم همه سی پی یو ها شورت میکنن خازناشون یا این که این مدلی شده مورد داره.لطفایکی تست کنه و مستند پاسخ بده.ممنون

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
سلام
دوست عزيز با توجه به اينكه CPU با ولتاژ خيلي پاييني كار ميكنه اما توان بالايي داره مثلا 35 وات پس طبيعتا بايد مقاومت الكتريكي كمي داشته باشه و اين خودشو تو مدار به صورت اتصالي نشون ميده و تنها راه مطمعن شدن تست با يه CPU سالم هست

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
444
6,822
فارس
راهنمایی که نکردن فقط یه مشت اطلاعات بیربط دادن اخه اتصالی چه ربطی به رایت بایوس داره؟؟؟؟در ضمن اون تایپیک کسی نخوند مجبور شدم بیارمش تو لیست دوباره.میدونم قانون شکنی کردم ببخشید چون فوق العاده ضروری بود.من سوالم این نیست که چرا لپ تاپ تصویر نداره سوالم کلیه. چرا در حضور سی پی یو در حالت خاموشی خازنای اس ام دی شورت میشن ایا همه لپ تاپا اینجورین یا خیر.
همین

دوست عزيز كي جواب بي ربط داده؟ كجا اسم رايت بايوس اوردن؟
قانون اهم كه مربوط به فيزيك اول دبيرستانه:

ولتاژ = جريان X مقاومت
توان = ولتاژ X جريان

ولتاژ هسته CPU چقدره؟ = 1.3 ولت
توان CPU چقدره؟ = حدود 30 وات

يه معادله ساده مينويسيم و مقدار مقاومت و جريان رو بدست مياريم:

جريان مصرفي = 23 آمپر
مقاومت = 0.056 = 56 هزارم اهم

اين مقاومت خيلي پاييني هست كه با مولتي مترهاي خيلي دقيق قابل اندازه گيريه ، پس مقاومتي كه CPU از خودش نشون ميده 56 هزارم اهم هس و وقتي توي مدار باشه (توي سوكت) بايد بين مسير ولتاژ هسته و گراند مقاومت كمي وجود داشته باشه و اين يعني وقتي CPu تو مداره پايه سلف ها و درين ماسفت و خازنهاي صافي مدار تغذيه هسته CPU با گراند بوق ميزنن كه يعني مقاومت كمي داره (همون 56 هزارم) و در تمام برد ها اين قضيه صادقه

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
این شد یه جواب علمی.
دمت گرم.
جریان جواب بی ربط مال تایپیک جدیدی بود که براش دوباره زدم یکی از بچه ها گفته بود رایت بایوس بزن:numbness:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
این شد یه جواب علمی.
دمت گرم.
جریان جواب بی ربط مال تایپیک جدیدی بود که براش دوباره زدم یکی از بچه ها گفته بود رایت بایوس بزن:numbness:

همکار گرامی
وقتی عنوان مناسب برای تاپیک انتخاب نشه و توضیحات ناقص باشه ،دوستانی هم که راهنمائی می کنند متوجه منظور اصلی شما نمی شوند و بالطبع تاپیک به بیراهه می ره .در ضمن راهنمائی دوستان یه مشت اطلاعات بیربط نیست .نظر همه دوستان قابل احترام هست و همچنین دکمه ای با عنوان تشکر برای قدردانی از جواب علمی دوستان در نظر گرفته شده که همه می تونیم استفاده کنیم .

بالا