آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: عدم شناخت پورتهای usb توسط مادربرد Asus

mpls

کاربر
2015-01-23
7
7
با سلام خدمت تمامی دوستان

جدیدا یه ماردبرد Asus P5Q-PRO برام آوردن که هیچ کدام از پورتهای usb اون کار نمیکنه و در ویندوز سون پیغام usb device is not recognized همش میده.

من ولتاژ گیری کردم از پورتهای usb ولتاژ همشون 5v هست منتها هر وسیله ی usb که بهش میزنم اصلا عکس العملی نداره

قبلا با pack sulotion درایور های جدید رو هم ریختم منتها توفقی نکرد و همجنین اکثر راههایی که باعث رفع مشکل این مشکل می شد رو هم تست کردم

می خواستم بدونم جز پل جنوبی چه چیپ های دیگه ای رو باید تست کنم تا ببینم مشکل از کدوم قطعه هست ؟ آیا چیپ جدایی برای کنترل usb هست و کلا همه چیزایی که مربوط به کنترل usb هستند کدوما هستند؟

با سپاس

AMD

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
10,548
40,205
تهران
با سلام خدمت تمامی دوستان

جدیدا یه ماردبرد Asus P5Q-PRO برام آوردن که هیچ کدام از پورتهای usb اون کار نمیکنه و در ویندوز سون پیغام usb device is not recognized همش میده.

من ولتاژ گیری کردم از پورتهای usb ولتاژ همشون 5v هست منتها هر وسیله ی usb که بهش میزنم اصلا عکس العملی نداره

قبلا با pack sulotion درایور های جدید رو هم ریختم منتها توفقی نکرد و همجنین اکثر راههایی که باعث رفع مشکل این مشکل می شد رو هم تست کردم

می خواستم بدونم جز پل جنوبی چه چیپ های دیگه ای رو باید تست کنم تا ببینم مشکل از کدوم قطعه هست ؟ آیا چیپ جدایی برای کنترل usb هست و کلا همه چیزایی که مربوط به کنترل usb هستند کدوما هستند؟

با سپاس

با وصل کردن فیش هدر front panel usb که هدرش روی مادربرد است . ببینید اون usb ها کار میکنه . پاور سیستمتون هم تعویض کنید .

forud

کاربر vip
vip
کاربر
2013-05-05
419
1,638
سلام دوست عزیز
ببینید درایور نصب نشده ای نداشته باشید؟
بعداز روشن شدن پیغام یا ارور خاصی میده یا نه؟
در حین روشن شدن و زمان بوت پیغام دتکت نشده یا اروری میده یا نه؟

mpls

کاربر
2015-01-23
7
7
با وصل کردن فیش هدر front panel usb که هدرش روی مادربرد است . ببینید اون usb ها کار میکنه . پاور سیستمتون هم تعویض کنید .

بله با اونم جواب نداد - پاور رو هم عوض کردم توفیقی نداشت .

بله ویندوز هم عوض کردم منتها جواب نداد همون مشکل عدم شناخت usb البته همه پورتها همینه هیچ وسیله usb جواب نمیده

سلام دوست عزیز
ببینید درایور نصب نشده ای نداشته باشید؟
بعداز روشن شدن پیغام یا ارور خاصی میده یا نه؟
در حین روشن شدن و زمان بوت پیغام دتکت نشده یا اروری میده یا نه؟

درایور که نه چون روی 7 قبلی با pack sulotion کامل ریختم ولی بازم همون مشکل تو سون که گفتم usb device is not recognized همش این میاد . اما در xp هیچ یپغامی نمیده و انگار نه انگار فلش یا کیبورد یا موس یا هر چی که usb
باشه جواب نمیده

تنظیمات setup هم چک کردم.

آخرین ویرایش:

forud

کاربر vip
vip
کاربر
2013-05-05
419
1,638
اگه از لحاظ نرم افزاری مطمئن هستید هیچ کدوم از چیزایی که گفتم نباشه میریم سراغ خازنهای الکترولیتی اطراف cpu و خود cpu
اطراف Cpu دقت کنید خازنهای الکترولیتی بادکردگی یا خرابی نداشته باشن چون یکی از دلایل از کار افتادن usbها همون خازنها هستن.
سپس میمونه cpu که با تعویض خودش و تست به نتیجه نهایی میرسیم انشالله

abbas006

کاربر vip
کاربر
2013-07-13
109
289
اگه از لحاظ نرم افزاری مطمئن هستید هیچ کدوم از چیزایی که گفتم نباشه میریم سراغ خازنهای الکترولیتی اطراف cpu و خود cpu
اطراف Cpu دقت کنید خازنهای الکترولیتی بادکردگی یا خرابی نداشته باشن چون یکی از دلایل از کار افتادن usbها همون خازنها هستن.
سپس میمونه cpu که با تعویض خودش و تست به نتیجه نهایی میرسیم انشالله

طبق دیاگرام کامپیوتر پورت های USB مستقیما از پل جنوبی تغذیه و پردازش میشن و ربطی به CPU و مدار PWM نداره
احتمال 80% مشکل از خود پل جنوبی هست یه اتصالی توی مدار های USB

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

mpls

کاربر
2015-01-23
7
7
از نظر خودمم هم باید سمت پل جنوبی باشه حالا یا خود پل یا خازن های اطراف

بعید می دونم به cpu ربط داشته باشه همین cpu روی مادربرد بود و قبلا هم کار میکرده منتها یکدفه این مشکل پیش اومده که باعث قطعی همه پورتهای usb شده

وای می خوام بدونم به جز پل جنوبی چه چیپ یا خازنی دیگه میتونه روی پورت usb تاثیر گذار باشه یا اونا رو کنترل کنه .

من ولتاز 5 رو میگیرم ولی نمدونم چرا دیتا نداره یعنی نمیشناسه

باید دنبال خازن یا چیزی اینجوری باشم البته خیلی برد رو نگاه کردم مشکلی تو خازن ها ندیدم

آخرین ویرایش:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
همکار بزرگوارم ، بهتر بود قبل از تاپیک زدن از سرچ انجمن استفاده میکردید این مورد به صورت گسترده در تاپیک های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است
نکته : همیشه در آخرین مرحله باید به سراغ چیپ رفت . تازه در این مورد اگر هم ایراد از چیپ باشد بهتر است به چیپ دست نزد . زیرا امکان دارد مشکل حادتر شود و گاها اصلا بالا نیاورد . در این مورد اگر ایراد از چیپ باشد بهتر است از کارت pci usb استفاده کنید .
فعلا در انجمن سرچ دهید و ببینید آیا به نتیجه میرسید یا خیر . بعد نتیجه را اعلام فرمایید
نکته 2 : اگر از نرم افزاری مطمئن هستید I/O را هم هیت نرم بکشید و بعد شستشو دهید و پس از خشک شدن تست بگیرید . SMD های اطراف سوکت USB ها را نیز چک کنید که پریدگی ، سوختگی ، یا سولفات زدگی نداشته باشد
موفق باشید

بالا