آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: آیا از www نیاز هست استفاده کنیم؟

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
سلام

دلیلی که این موضوع را ایجاد کردن اشتباه تعداد بسیار زیادی از کاربران برای استفاده از www در ایمیل خود هنگام ثبت نام هست!

در گذشته وب سایت ها با استاندارد www که مخفف world wide web هست آدرس گذاری می شدند اما به مرور زمان استفاده از این عبارت غیر ضروری شد و می توان به جای www هر عبارت دلخواه دیگر را برای ورود به سایت قرار داد. به عنوان مثال nekooee.irantk.ir که همانطور می بینید به جای www من عبارت nekooee را قرار دادم. به اصطلاح subdomain (ساب دامین) گفته میشه به این عبارت و می توان هر ساب دامین دلخواه را به پوشه خاصی در فضای وب یا حتی به IP دیگری در هاست دیگر متصل کرد. با این روش هر ساب دامین ممکن است به جای باز کردن همان صفحه اصلی سایت صفحات دیگری را باز کند.
برای www هم دقیقا می توان همین کار را کرد که با www و بدون www صفحات متفاوتی باز شود.

شاید برای شما این سوال باشد اگر دیگر نیاز به استفاده از www نیست چرا سایت ها با هر دوی این حالتها بالا میاد؟
دلیل این کار این هست که تعداد زیادی از کاربران عادت کردند که از www استفاده کنند و برای همین وب مسترها (صاحبان و کنترل کنندگان سایت ها) ساب دامین www را نیز برای سایت خود ساخته و به ایندکس ارجاع می دهند.
البته بعضی از مدیران سایت به جای تفکیک این دو حالت ساب دامین www را forward می کنند به بدون www. یعنی اگر شما سایت را با www در آدرس بار مرورگر بنویسید بعد از زدن enter خود به خود و اتوماتیک آدرس به بدون www تغییر می کند.

اما چیزی که کاملا اشتباه هست استفاده از www در اول آدرس ایمیل هست. دقت کنید که اگر www اول آدرس ایمیل شما قرار گیرد آدرس شما اشتباه شده و هیچ ایمیلی به ایمیل شما نخواهد رسید! همینطور لینک فعالسازی سایت که از طریق ایمیل ارسال می شود. بعضی کاربران فکر می کنند سایت مشکل دارد که ایمیل ارسال نمی شود ولی من بعد از اینکه بررسی می کنم میبینم ایمیل را با www نوشتند که طبیعتا اشتباه بوده و هیچ ایمیل دریافت نمی کنند از سوی سایت و برای آنها اصلاح می کنم.

امیدوارم این مطلب آموزشی بدرد شما خورده باشه

با تشکر
آرمین نکویی

بالا