آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست از اساتید برای تحلیل کلی شماتیک 12 به 220 پایین

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام این مدار 12 دی سی به 220 ولت 50 هرتز است ابتدا 12 ولت به 315 ولت دی سی تبدیل میشه بعد چه اتفاقی میوفته که 315 ولت دی سی به 220 ولت متناوب 50 هرتز تبدیل میشه ؟
http://320volt.com/wp-content/uploads/2009/01/12v-220v-invertor-sinus-ferit-trafo-nuve.gif

سلام

4 اوت پوت سمت راست نقشه نقش تقویت کننده سیگنال ورودی را بعهده داره
در هر سیکل یکی از دو ترانزیستور پایینی روشن میشه و همزمان یکی از دو ترانزیستور بالایی توسط درایورش خاموش میشه

باین ترتیب ماکزیمم 310 ولت صعودی و نزولی طی کرده و همین عملیات در سیکل بعدی با دو ترانزیستور دیگر ساخته میشه

سپاس

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,475
دامغان
جناب استاد غزال منظور دوستمون این بود که چرا اول 310 داریم بعد به 220 تبدیل میشه
برداشت من به این گونه است
ابتدا در طی عملیات سوییچینگ ولتاز 12 به 315 تبدیل میشه ولی چون این ولتاز فرکانسش بالا هست پس نمیتوان از ان در خروجی استفاده کرد بنابراین نیاز است فرکانس ان به 50 کاهش پیدا کنه که توسط اون چهارتا فت و مدار مربوط این کار صورت مگیره و ما در خروجی ولتاژ 220 با فرکانس 50 خواهیم داشت
در مدلهای ساده اگه دقت کرده باشید مدار تثبیت فرکانس وجود نداره و مستقیما از خروجی ترانس چاپر دی سی میشه و به خروجی داده میشه که اگه فرکانس این مدل و مدلی که گفتم را اندازه بگیرید متوجه این تفاوت خواهید شد
موفق باشید

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس عرض سپاس بله  چرا اول 310 ولت از 12 ولت تولید میشه بعد 220 ولت 50 هرتز؟ 

با این شرایط یک ترانس فرکانس بالا فریت داریم که اونم مربوط به مدار 12 به 310 هست ؟

چرادرین ماسفتهای راست اوت پوت مستقیما به خروجی 220 ولت میره و از ترانس استفاده نکرده اینطور امکان داره؟

نکته دیگه  ای سی 3525 مخصوص درایور فتهای 12 به 310 میشه ای سی 324 هم مقایسه کننده شارژ باطری هست و یک ای سی درایور 4 فت اوت پوت سمت راست هست به نظرتان چرا اینهمه ای سی و قطعه بکار برده شده؟

hajjireza

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
31
79
آذربایجان
بطور خلاصه پالس تولیدی توسط ای سی 556 به ورودی ای سی 4013 که دو فیلیپ فلاپ دارد اعمال می شود خروجی این ای سی 4 موس فیت را که به صورت پوش پول
بسته شده اند در فرکانس 50 هرتز (فت بالایی با فت سومی و فت دومی با چهارمی- به عنوان سوئیچ عمل می کنند) جای مثبت و منفی ورودی را عوض می کنند ولتاژ
ac را در خروجی تولید می کنند البته ولتاژ خروجی مربعی است سینوسی نیست ولتاژ 315 ولت در حالت بار دهی یا بار کشی از مدار تا حذاکثر توان کاری ولحظه استارت لازم است
تا افت ولتاژ تامین شود مدار فید بک های جریان و ولتاژ هردو رادارد مسئله جالب این است که خروجی 315 ولت خازن رگوله ندارد احتمالا قسمتی ازخروجی فرکانس بالا
روی 50 هرتز مدوله میشودالبته پالس های لبه های بالایی خروجی از پل دیود

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مهندس عرض سپاس بله چرا اول 310 ولت از 12 ولت تولید میشه بعد 220 ولت 50 هرتز؟

با این شرایط یک ترانس فرکانس بالا فریت داریم که اونم مربوط به مدار 12 به 310 هست ؟

چرادرین ماسفتهای راست اوت پوت مستقیما به خروجی 220 ولت میره و از ترانس استفاده نکرده اینطور امکان داره؟

نکته دیگه ای سی 3525 مخصوص درایور فتهای 12 به 310 میشه ای سی 324 هم مقایسه کننده شارژ باطری هست و یک ای سی درایور 4 فت اوت پوت سمت راست هست به نظرتان چرا اینهمه ای سی و قطعه بکار برده شده؟

سلام

دلیلش اینه که با این شیوه ، حجم و وزن ups فوق العاده کمتر میشه

با روش قدیمی باید ترانس را برای 50 هرتز میساختیم که بسیار بسیار بزرگ و سنگین میشد
ولی با این شیوه از ترانس فرکانس بالا برای تولید ماکزیمم ولتاژ لازم استفاده میشه یعنی 310

حالا با 4 ترانزیستور اوت پوت و اسیلاتور و ولتاژ 310 ولت مستقیم ، سینوسی 220 ولت میسازیم و لذا نیاز به ترانس فرکانس پایین نداریم
البته اطلاعات دقیق قبلی ندارم و بررسی عمیقی نکردم و در شرایط حاضر فرصت قابل توجهی هم ندارم و لذا فقط استنباط اجمالی از نقشه را تقدیم کردم .

سپاس

آخرین ویرایش:

hajjireza

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
31
79
آذربایجان
دوست گرامی فکر شما به مبدل های قدیمی که دیده بودید نرود در آن مبدل ها ترانس های سنگین و گران قیمت به کار می رفت 6 عدد هم ترانزیستور قابلمه ای مثل 2n3055 با یک ترانس درایور که به یک مدا ر اوسیلاتور می رفت یا ازخروجی 220 فید بک میگرفت و یک دگمه استارت هم داشت بکار برده می شد فرکانسش هم حدودهای 50 الی 60 بود
با پیشرفت علم و نیاز به مدارات با کارایی بالا و مواد اولیه ارزان قیمت مدارات این چنینی طراحی شدند میاداز یک ترانس فریت کوچک که در فرکانس های بالا ( دقت کن در فرکانس بالا حدود چندکیلو هرتز) کار همان ترانس بزرگ قدیمی را انجام می دهداستفاده می کند ولی یک مشکل اینجا داریم خروجی 50 هرتز نیست زیاد است
نمیتوان 315 ولت با فرکانس بالا را به خورد دستگاه هایی که بطور استاندارد روی 50 هرتز طراحی شده اندداد راه حل ساده این هست که خروجی این ترانس را توسط
دیودهای سرعت بالا یا فرکانسی به جریان dc تبدیل بکنیم و این جریان مستقیم را توسط موس فیت ها که در مدار شما مانند سوئیچ استفاده شده به فرکانس 50
هرتز استاندارد تبدیل کنیم که خروجی مربعی است برای تولید موج سینوسی احتیاج به یک ترانس بزرگ داریم که باید در ورودی موس فیت ها به صورت سری وصل بشه البته باز هم محاسبات دقیق می خواد و لوازم که دخلش خرجش را کفاف نمی کند نکته دیگر این است که با امدن موس فیت ها ساختن این مبدل ها با دستگاه
های جوشکاری وغیره امکان پذیر گردید وگرنه ترانزیستورهای معمولی عرضه این موس فیت ها رانداشتند

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
بطور خلاصه پالس تولیدی توسط ای سی 556 به ورودی ای سی 4013 که دو فیلیپ فلاپ دارد اعمال می شود خروجی این ای سی 4 موس فیت را که به صورت پوش پول
بسته شده اند در فرکانس 50 هرتز (فت بالایی با فت سومی و فت دومی با چهارمی- به عنوان سوئیچ عمل می کنند) جای مثبت و منفی ورودی را عوض می کنند ولتاژ
ac را در خروجی تولید می کنند البته ولتاژ خروجی مربعی است سینوسی نیست ولتاژ 315 ولت در حالت بار دهی یا بار کشی از مدار تا حذاکثر توان کاری ولحظه استارت لازم است
تا افت ولتاژ تامین شود مدار فید بک های جریان و ولتاژ هردو رادارد مسئله جالب این است که خروجی 315 ولت خازن رگوله ندارد احتمالا قسمتی ازخروجی فرکانس بالا
روی 50 هرتز مدوله میشودالبته پالس های لبه های بالایی خروجی از پل دیود

تشکر بخاطر اطلاعات خوبتون که در این زمینه معلومه تخصص دارین و مهندس غزال و دیگر دوستان در مورد خازن بعد دیود پل که درا ین مدار نیست میشه بیشتر توضیح دهید؟

فرمودید 

برای تولید موج سینوسی احتیاج به یک ترانس بزرگ داریم که باید در ورودی موس فیت ها به صورت سری وصل بشه
این ترانس فریت هست یا هسته آهنی ؟و برای خروجی سینوسی  دقیق کجای مدار قرار میگیره؟
در حال حاضر خروجی این مدار مربعی هست ؟
ای سی 393 و 324 تو این مدار چه نقشی دارند؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
تشکر بخاطر اطلاعات خوبتون که در این زمینه معلومه تخصص دارین و مهندس غزال و دیگر دوستان در مورد خازن بعد دیود پل که درا ین مدار نیست میشه بیشتر توضیح دهید؟

فرمودید

برای تولید موج سینوسی احتیاج به یک ترانس بزرگ داریم که باید در ورودی موس فیت ها به صورت سری وصل بشه
این ترانس فریت هست یا هسته آهنی ؟و برای خروجی سینوسی دقیق کجای مدار قرار میگیره؟
در حال حاضر خروجی این مدار مربعی هست ؟
ای سی 393 و 324 تو این مدار چه نقشی دارند؟

سلام

من نمایندگی معتبرترین مارک این محصولات را دارم اما تاکنون نتونستم اطلاعاتی بگیرم حتی چنین نقشه ای که نمونه ساده ای از ایندستگاههاست و کمک بزرگی میکنه تابحال دراختیار نداشتم

اما آنچه مسلم است از خروجی سینوسی آن مطمئنم

درخصوص خازن صافی
هرچند ترانس موجب خروج از موج مربعی میشه اما اگه 310 ولت مربعی باشه با یکسوسازی تمام موج نیاز به خازن نداره و اگر اندکی از مربعی خارج میشه که قطعا میشه دراینصورت با توجه به دامنه بزرگ ولتاژ چندان مهم نیست و 310 ولت فاقد ریپل محسوب میشه

فرمودید ترانسی در خروجی وجود داره
مگه این نقشه که ارسال فرمودی نقشه بخشی از دستگاهه ؟
درغیراینصورت متاسفانه من نتونستم ترانس مورد نظر شما را در این نقشه پیدا کنم .

بقرار معلوم اطلاعات شما بیشتر از اطلاعات منه
در هر صورت من باید با بررسی نقشه اطلاعات لازم را بدست بیارم و همانطورکه عرض کردم فعلا فرصت قابل توجهی ندارم .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس هر چه داریم از بزرگواریه شماهاست به نقل از آقای  hajjireza  گفتم وگرنه نقشه کامل ارائه شد و فقط یک ترانس فریت دیده میشه که مربوط به ساخت 12 به 310 دی سی است 

ایشون فرمودند :

و من سوال کردم این چه نوع ترانسیه و دقیقا کجای مدار قرار باید بگیره 

سپاس گزار شما 

بالا