آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تغییر ولتاژ منبع 5 ولت به 24 ولت

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,042
5,388
با عرض سلام خدمت همه دوستان
یک منبع تغذیه 5 ولت 2 آمپر سویچینگ دارم که میخواهم ولتاژ خروجی آن را به 24 ولت تبدیل کنم.
دیود زنر بعد از ترانس سویچینگ 5.8 ولت است و خازن صافی خروجی نیز 1000 میکرو 10 ولت میباشد.
آیا با تغییر دیود زنر به 24 ولت و همچنین استفاده از خازن با ولتاژ مناسب همچین تغییر ولتاژی امکان پذیر است؟
منبع تغذیه ترانزیستوری میباشد و از هیچ ic ای در آن استفاده نشده است.
این جایگذاری برای رفع عیب تغذیه ۲۴ ولت یک اینورتر جوشکاری است که ترانس تغذیه سویچینگ آن ورودی اش سوخته است و این ترانس را نتوانستم پیدا کنم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام خدمت همه دوستان
یک منبع تغذیه 5 ولت 2 آمپر سویچینگ دارم که میخواهم ولتاژ خروجی آن را به 24 ولت تبدیل کنم.
دیود زنر بعد از ترانس سویچینگ 5.8 ولت است و خازن صافی خروجی نیز 1000 میکرو 10 ولت میباشد.
آیا با تغییر دیود زنر به 24 ولت و همچنین استفاده از خازن با ولتاژ مناسب همچین تغییر ولتاژی امکان پذیر است؟
منبع تغذیه ترانزیستوری میباشد و از هیچ ic ای در آن استفاده نشده است.
این جایگذاری برای رفع عیب تغذیه ۲۴ ولت یک اینورتر جوشکاری است که ترانس تغذیه سویچینگ آن ورودی اش سوخته است و این ترانس را نتوانستم پیدا کنم.

سلام

استاد عزیز
بهترین و ساده ترین راه پیچیدن ترانس اینورتره خصوصا که بقرار معلوم دوستان عزیز تعداد دور آنها را در اغلب دستگاهها 200 دور مشاهده فرمودند

از طرفی ممکنه استفاده از تغذیه متفرقه موجب بروز ایرادات تازه و پیچیدگی امور بشه

اما اگر اصرار به افزایش ولتاژ تغذیه موجود داری با توجه به مشخصاتی که اعلام فرمودی باید تعداد دور ثانویه چند دور اضافه بشه و تغییر در بخش الکترونیک چنین مداری دشوارتر و چه بسا ناممکنه و یحتمل با افزایش حرارت اوت پوت مواجه میشه.

اصولا تغذیه 24 ولت موصوف براحتی تعمیر میشه
آیا این ترانس متعلق به دستگاهی است که دوست شما پیچیده و تعداد 200 دور اولیه مورد بحث قرار گرفت ؟ آیا همونه که دوباره سوخته؟ یا تصورم اشتباهه

اگر اینطوره من متقاعد شدم که تعداد دور اولیه 200 دور صحیح است و اگر همون سوخته با احتمال زیاد ایرادش ربطی به تعداد دور نداره
یکی از خطاهای من بواسطه اندازه ترانس بود که تصور میکردم بزرگتر از اندازه واقعی است و هرچند تاکنون موفق به اندازه گیری فرکانسش نشدم اما احتمالا فرکانسش هم پایین تر از سوئیچینگ های معموله و در هر صورت تردیدی بر 200 دور وجود نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,042
5,388
سلام

استاد عزیز
بهترین و ساده ترین راه پیچیدن ترانس اینورتره خصوصا که بقرار معلوم دوستان عزیز تعداد دور آنها را در اغلب دستگاهها 200 دور مشاهده فرمودند

از طرفی ممکنه استفاده از تغذیه متفرقه موجب بروز ایرادات تازه و پیچیدگی امور بشه

اما اگر اصرار به افزایش ولتاژ تغذیه موجود داری با توجه به مشخصاتی که اعلام فرمودی باید تعداد دور ثانویه چند دور اضافه بشه و تغییر در بخش الکترونیک چنین مداری دشوارتر و چه بسا ناممکنه و یحتمل با افزایش حرارت اوت پوت مواجه میشه.

اصولا تغذیه 24 ولت موصوف براحتی تعمیر میشه
آیا این ترانس متعلق به دستگاهی است که دوست شما پیچیده و تعداد 200 دور اولیه مورد بحث قرار گرفت ؟ آیا همونه که دوباره سوخته؟ یا تصورم اشتباهه

اگر اینطوره من متقاعد شدم که تعداد دور اولیه 200 دور صحیح است و اگر همون سوخته با احتمال زیاد ایرادش ربطی به تعداد دور نداره
یکی از خطاهای من بواسطه اندازه ترانس بود که تصور میکردم بزرگتر از اندازه واقعی است و هرچند تاکنون موفق به اندازه گیری فرکانسش نشدم اما احتمالا فرکانسش هم پایین تر از سوئیچینگ های معموله و در هر صورت تردیدی بر 200 دور وجود نداره.

سپاس
سلام وقت بخیر
طبق قرمایش شما ترانس را باز کردم و قطعی سیم در اولیه را ترمیم کردم و بستم روی کار.الان خدا رو شکر کار میکند.
این ترانس و دستگاه دقیقا مشابه همان ترانس و دستگاهی است که دوستمان جناب bstar ترانسش را سیم پیچی نموده اند. و همان ایراد را پیدا کرد.
ظاهرا ایرادی در طراحی این تغذیه سویچینگ میباشد زیرا چندین مورد دستگاه از این مدل و با همین عیب مراجعه کرده اند.
فرکانس خروجی این ترانس هم حدود 50 کیلو هرتز اندازه گیری کردم.
با تشکر فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام وقت بخیر
طبق قرمایش شما ترانس را باز کردم و قطعی سیم در اولیه را ترمیم کردم و بستم روی کار.الان خدا رو شکر کار میکند.
این ترانس و دستگاه دقیقا مشابه همان ترانس و دستگاهی است که دوستمان جناب bstar ترانسش را سیم پیچی نموده اند. و همان ایراد را پیدا کرد.
ظاهرا ایرادی در طراحی این تغذیه سویچینگ میباشد زیرا چندین مورد دستگاه از این مدل و با همین عیب مراجعه کرده اند.
فرکانس خروجی این ترانس هم حدود 50 کیلو هرتز اندازه گیری کردم.
با تشکر فراوان

سلام

ملاحظه فرمودید ساده ترین راه حل تعمیر دستگاه بدون دخل و تصرف است.
اگه از تغذیه متفرقه استفاده میکردی اولا بسادگی میسر نمیشد و ثانیا مدتها دغدغه احتمال ناهماهنگی و عودت دستگاه را داشتی

اما اگه میخوای این ضعف دستگاه رفع بشه و دیگه این ترانس نسوزه تا آنجاکه فضای ترانس اجازه میده از سیم ضخیم تری برای اولیه استفاده کن دیگه نمیسوزه (با همان تعداد دور )

فرکانس اسیلاتور ترانزیستوری هم بسادگی قابل اندازه گیری نیست و قطعا اسکوپ شما دیجیتال بوده که قادر به مشاهده هارمونیهای اسیلاتور نیستید .

من با اسکوپ آنالوگ هم نتونستم فرکانس این تغذیه را تشخیص بدم چون مملو از فرکانس های مختلفه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا