آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: تسخیر ای سی پر دردسر io

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
همکاران گرامی سلام ضمن کسب اجازه از مدیر فروم محترم
بهتره بیایم همگی تجربه و دانسته هامون در مورد io و مشکلاتی که این ای سی میتونه در مادربرد ایجاد کنه و تعمیر کار رو گمراه کنه رو اینجا به اشتراک بذاریم.چون مطمانم بسیاری از خرابی ها از این ای سی نشات میگیره نشونه ی بارزشم اینه که این ای سی رو کارخونه جوری اسمبل کرده که به راحتی برای نمایندگی های خودشون قابل تعویض باشه.لطفا اساتید هر تجربه هرچند عجیب از io دارن رو اینجا به اشتراک بذارن.ایشالا بعد یه تایپیک هم راجب پل شمالی و جنوبی و به ترتیب الی اخر و حتی برای مشکلت چیپ صدا و شبکه ایجاد میکنیم.متشکرم پیشاپیش:99:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
اوایل کار تعمیراتم یه بار با این مشکل مواجه شدم اونم به خاطر بی دقتی.
مشکل اینجوری به وجود اومد که طبق معمول برای تعمیرات باطری لپ تاپ رو در آورده بودم و با شارژر روشن کردم و داشتم تشخیص عیب میدادم که ایراد از LCD بود و بک لایت نداشتم، در واقع بعدآ که باز کردم LCD دیدم فلورسنت اون سوخته بود.
بعد از تشیص عیب شروع کردم به خارج کردن LCD از دستگاه و فراموش کردم که شارژر رو در بیارم و درست به محض جدا کردن فلت از روی برد یه صدای ریز سوختگی شنیدم و بعد از باز کردن لپ تاپ دیدم I/O نقطه انداخته روش و سوخته، دوباره روشن کردم دیدم روشن میشه ولی تصویر نمیده، I/O هم به شدت گرم میکنه!!!
اتفاقا تو انجمن هم چندین بار دیدم که دوستان و همکارا چون باطری یا شارژر رو خارج نکرده بودن یه همچین مشکلی براشون به وجود اومد.
پس نتیجه میگیریم، اولین کاری که برای تعویض LCD یا LED باید انجام بدیم، جدا کردن همه ی تغذیه ها از روی لپ تاپ باید باشه!!

آخرین ویرایش:

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
متشکرم جالب و مفید بود.
من در اموزشگاه پایتخت روره دیدم یتدمه استادمون هر روز میگفت وصل کردن سیم سبز و مشکی رور مالکس و کشیدن پنس روی پایه ای سی io به منظور اطمینان از سوخته بودن این ای سی رو بذارید دقیقا اخرین تیر در تاریکی.چون بسیار بسیار ریسکش بالاست.

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
استادمون هر روز میگفت وصل کردن سیم سبز و مشکی رور مالکس و کشیدن پنس روی پایه ای سی io به منظور اطمینان از سوخته بودن این ای سی رو بذارید دقیقا اخرین تیر در تاریکی.چون بسیار بسیار ریسکش بالاست.
سلام دوست گرامی من متوجه این قسمت نشدم نمی دونم اشتباه املایی هست یا اصطلاح فنی اگه ممکنه واضح تر توضیح بدی

setareh18

کاربر
2012-01-17
26
88
مشکل اینجوری به وجود اومد که طبق معمول برای تعمیرات باطری لپ تاپ رو در آورده بودم و با شارژر روشن کردم و داشتم تشخیص عیب میدادم که ایراد از LCD بود و بک لایت نداشتم، در واقع بعدآ که باز کردم LCD دیدم فلورسنت اون سوخته بود.
بعد از تشیص عیب شروع کردم به خارج کردن LCD از دستگاه و فراموش کردم که شارژر رو در بیارم و درست به محض جدا کردن فلت از روی برد یه صدای ریز سوختگی شنیدم و بعد از باز کردن لپ تاپ دیدم I/O نقطه انداخته روش و سوخته، دوباره روشن کردم دیدم روشن میشه ولی تصویر نمیده، I/O هم به شدت گرم میکنه!!!

جالب بود دوست عزیز اما اگه بشه یه عکس از اون قسمت مورد بحثتو بذاری تا بعضی از همکاران مثل من راحت سرمطلب برن خیلی خوب میشه.سپاس

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل

جالب بود دوست عزیز اما اگه بشه یه عکس از اون قسمت مورد بحثتو بذاری تا بعضی از همکاران مثل من راحت سرمطلب برن خیلی خوب میشه.سپاس

متاسفانه از اون لپ تاپ عکس ندارم چون همونطور که گفتم اوایل کار تعمیراتم بود و اونقده ترسیده بودم که دادم یکی از همکارا برام درستش کنه.

بحث اینجا هم در مورد عیب هایی هست که به I/O مربوط میشه، شما برای دیدن تجربیات میتونین به تاپیک زیر مراجعه کنید.

http://www.irantk.ir/irantk46443/

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر

دوست خوبم
موردی که استاد عزیزمون آقای kiyanmz بهش اشاره کردن ،در مورد همه لپ تاپ ها صدق می کنه .یعنی محتمل ترین ایرادی که حین جدا کردن فلت LCD در زمان وصل بودن شارژر رخ می ده ،سوختن I/O هست .تشخیص I/O هم که بر اساس شماره اش کار سختی نیست .منظور دوستمون این بود که به هیچ عنوان حین جدا کردن یا وصل کردن فلت ها و اتصالات ،نباید شارژر و باتری و همچنین باتری بکاپ وصل باشند .چه یک مورد شایع دیگه خالی شدن محتویات آی سی بایوس با یه اتصال ساده و کوچیک هست .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

habib_azadi

کاربر
2014-01-15
162
451
مشک ریست کردن پشت سر هم سیستم و روشن ماندن چراغ ریست مادربرد در درجه اول مربوط به این ای سی هست چون این ای سی پل جنوبی رو هم ریست میکنه و اولین پالس ریست رو خودش صادر میکنه.

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
سلام دوستان من خیلی از مادر بوردهایی که روشن میشن اما چراغ ریست دیباگر روشنه و با جامپ کردن پین پاور خاموش نمیشه رو با تعویض ای او درست کردم.

بالا