آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تست قطعات در مــدار با مولتیمتر دیجیتال

source

کاربر
2012-08-21
74
62
با سلام خدمت اساتید
دو سه روزه با تمامی کمک هایی که دوستان کردند،مشکل تست ماسفت ها برطرف نشد.
فکر میکنم ایراد کار از مولتیمتر من باشه.
چون اعدادی که ذکر میشه رو نه تو تست ماسفت سالم دارم نه ماسفت معیوب.
برای مثال :
سیم مشکی وصل شود به دراین
سیم قرمز وصل شود به سورس
حالا باید 250 تا 650 رنج دیود هام باشه ..این در حالیه که من یا 1200 تا دارم یا مثلا 50 تا روی ماسفت سالم.

تست دیود و بازر داخل یک آپشن هست.
ممنون میشم اگه کسی اطلااتی در خصوص تست با این مولتیمتر داره بیان کنه.
پیشاپیش سپاسگذارم.

mltmtr.jpg

msh.27

کاربر vip
vip
کاربر
2012-09-06
246
832
تهران
درود دوست عزیز فت و ماسفت رو داخل مدار غیر قابل تست میباشد بعد من معمولا ماسفت و فت بیرون مدار با مولتی متر عقربه ای تست میکنم که بازم تست صحیحی نیست ولی کار اندازه چون در اصل ماسفت تا ولتاژ بهش اعمال نشه که تحریک نمیشه و خاموشه

source

کاربر
2012-08-21
74
62
درود دوست گرامی
چهار پنج تا تست از ماسفت جمع آوری کردم که میشه بهشون استناد کرد.
اما مشکلم بیشتر از ماسفت این مولتیمتر هست.
میخوام بدونم اگه کارمو راه نمی اندازه عوضش کنم.
مثلا وقتی میگیم x به y نباید راه بده،وقتی رو اهم میزارم بوق نمیزنه اما 0.1 نشون میده واسه مدار باز.
اما مداری که مقاومت توش هست رو تست دیود بوق میزنه.
این تشخیصش رو سخت کرده.
ممنونم ازتون.

reza05

کاربر
2014-05-24
65
131
سلام شاید ol رو 0.1 میخونی؟ اگر ol بنویسه یعنی مقاومت بی نهایت و یعنی مدار باز و یعنی سالم بودن مولتی متر و اگرنه 0.1 باشه باید بوق هم بزنه رو تست بیزر
برای تست ماسفت هم به هیچ وجه نباید دستت به پایه هاش بخوره
اول تمام پایه هاش رو به هم توسط یه دم باریک عایق اتصال بده تا اگر خازنش پره خالی شه و بعد تستش کن

source

کاربر
2012-08-21
74
62
سلام رضا جان
تو قسمت اهمتر وقتی دوتا پراب از هم فاصله دارن OL روی صفحه نمایانه.وقتی پایه هارو به هم میزنم 0.1 و گاهی 00 نشون میده.
اما اهمتر بازر نداره.بازرش با دیودش یکیه.

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام کاربر گرامی:
عیوبی که در اکثر مولتی میتر های دیجیتال مشاهده می شود به قرار زیر است.
1- ضعیف شده ولتاژ باتری. حتی با باتری نو که تاریخ مصرف آن گذشته ولی آکبند هم بوده است.( ولتاژ را با یک لامپ هم ولتاژ باتری چک کنید).
2- سیم های اهمتر را از نظر لحیم سرد و تکان دادن هنگام تست با یک اهمتر دیگر چک کنید.
3- فیش های مادهگی اهمتر که به بدنه و فیبر مدار چاپی لحیم شده از نظر لقی و لحیم سرد آزمایش کنید.
اگر سه مورد یاد شده مشکلی نداشت، در حالت تست یک دیود معمولی را با آن تست کنید و همین دیود را با اهمتر دیجیتال دیگری تست کنید، نتایج معمولا چندین عدد با هم فرق می کند (بخاطر مقاومت دینامیکی دیود ها و جریان عبوری میترها که توسط طراح محاسبه می شود) اما نه بیش تر از 100 عدد، اگر جز این بود احتمال آسیب رسیدن به دستگاه شما وجود دارد. بهترین راه مقایسه این اهمتر دقیقا با مشابه مدل خودش.

آخرین ویرایش:
بالا