آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست راهنمایی در مورد تعمیر چراغ قوه شارژی

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
697
ایران
با سلام
ضمن تشکر از پست بسیار عالی که ارائه شد، من هم شارژر چراغ قوه با باطری 3.7 ولتی را تغییر دادم ولی زمان شارژ خیلی افزایش پیدا کرده است به طوری که پس از 12 ساعت به اندازه نصف ظرفیت باطری شارژ می شود( آیا اگر زمان شارژ را به 24 ساعت افزایش دهم باطری فول شارژ خواهد شدیا اینکه این شارژر نمی تواند باطری را به طور کامل شارژ کند؟) 1- آیا با تغییر خازن 47صدم میکرو به 68صدم میکرو، زمان شارژ کاهش پیدا می کند؟ 2- افزایش دیود زینر از 5.1 ولت به 6.8 ولت یا 10 ولت تاثیری در زمان شارژ یا فول شارژ شدن باطری دارد یا اینکه فقط باعث صدمه رساندن به باطری می شود؟
با تشکر از همه اساتید به خصوص استاد غزال بزرگوار.
sh-1.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
ضمن تشکر از پست بسیار عالی که ارائه شد، من هم شارژر چراغ قوه با باطری 3.7 ولتی را تغییر دادم ولی زمان شارژ خیلی افزایش پیدا کرده است به طوری که پس از 12 ساعت به اندازه نصف ظرفیت باطری شارژ می شود( آیا اگر زمان شارژ را به 24 ساعت افزایش دهم باطری فول شارژ خواهد شدیا اینکه این شارژر نمی تواند باطری را به طور کامل شارژ کند؟) 1- آیا با تغییر خازن 47صدم میکرو به 68صدم میکرو، زمان شارژ کاهش پیدا می کند؟ 2- افزایش دیود زینر از 5.1 ولت به 6.8 ولت یا 10 ولت تاثیری در زمان شارژ یا فول شارژ شدن باطری دارد یا اینکه فقط باعث صدمه رساندن به باطری می شود؟
با تشکر از همه اساتید به خصوص استاد غزال بزرگوار.
مشاهده فایل‌پیوست 152853
درود

بزرگ کردن این خازن در این نقشه فقط زینر را تحت فشار بیشتر قرار میده و هیچ اثر دیگری نداره
۴۷ اهم خیلی بزرگه مضافا که زینر را هم تحت فشار قرار میده و داغ میشه
با کاهش ۴۷ اهمی زودتر شارژ میشه زینر هم بهتر تحمل میکنه (حدود ۴ اهم خوبه)
افزیش ولتاژ زینر هم موثره ولی همین کاهش مقاومت بهتره .
چطور میفهمی شارژ کامل نشده ؟
اگه زمان کوتاهی خالی میشه میتونی جهت بررسی یکبار با منبع تغذیه نیم آمپر حدود نیم ساعت شارژ کنی اگه بازم سریعتر از معمول خالی شد دراینصورت باطری فاسد شده

سپاس

آخرین ویرایش:

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
697
ایران
درود

بزرگ کردن این خازن در این نقشه فقط زینر را تحت فشار بیشتر قرار میده و هیچ اثر دیگری نداره
۴۷ اهم خیلی بزرگه مضافا که زینر را هم تحت فشار قرار میده و داغ میشه
با کاهش ۴۷ اهمی زودتر شارژ میشه زینر هم بهتر تحمل میکنه (حدود ۴ اهم خوبه)
افزیش ولتاژ زینر هم موثره ولی همین کاهش مقاومت بهتره .
چطور میفهمی شارژ کامل نشده ؟
اگه زمان کوتاهی خالی میشه میتونی جهت بررسی یکبار با منبع تغذیه نیم آمپر حدود نیم ساعت شارژ کنی اگه بازم سریعتر از معمول خالی شد دراینصورت باطری فاسد شده

سپاس

سلام استاد
بسیار ممنونم مقاومت را کاهش خواهم داد. من یکبار با شارژر اصلی چراغ قوه را شارژ کردم و حدود 3 ساعت طول کشید شارژ شد و چراغ شارژر سبز شد و با روشن کردن چراغ قوه 2ساعت طول کشید باطری تخلیه شد(چراغ کم نور شد)و سپس 12 ساعت با شارژر ساخته شده شارژ کردم که با روشن کردن چراغ قوه 1ساعت طول کشید تخلیه شد نتیجه گرفتم باطری به اندازه نصف ظرفیتش شارژ شده است.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد
بسیار ممنونم مقاومت را کاهش خواهم داد. من یکبار با شارژر اصلی چراغ قوه را شارژ کردم و حدود 3 ساعت طول کشید شارژ شد و چراغ شارژر سبز شد و با روشن کردن چراغ قوه 2ساعت طول کشید باطری تخلیه شد(چراغ کم نور شد)و سپس 12 ساعت با شارژر ساخته شده شارژ کردم که با روشن کردن چراغ قوه 1ساعت طول کشید تخلیه شد نتیجه گرفتم باطری به اندازه نصف ظرفیتش شارژ شده است.
با تشکر

درود

با توجه به گزارش شما باطری سالمه و باطری کوچیکی هم نیست
من با تلقی باطری در حد باطری اسباب بازی پاسخ دادم
لذا کمتر از ۴ اهم تا حدود ۱ اهم هم اشکالی نداره هرچند ۴ اهم برای چنین باطری فقط زمان شارژ را زیاد میکنه ولی در عوض موجب افزایش عمر میشه.

من همیشه زمان شارژ را برای هر نوع باطری تا حد امکان افزایش میدم و بهمین خاطر باطری ها نزد من خراب نمیشه.
تصویر دو تا شارژر موبایل هایم را پیوست میکنم که بزرگترین مقاومت ممکن که شارژ را مختل نکنه با خروجی آنها سری کردم.

سپاس

IMG_20181227_235422_476.jpg

آخرین ویرایش:

z3r0x

کاربر vip
کاربر
2017-08-21
156
1,432
ایلام - دهلران
سلام
خسته نباشید استاد غزال واقعا درکت میکنم که الان چقدر خسته ای .... :crying:​

مشکل اون بنده خدا که هی بهش توضیح میدادی این بود که همون اولش هم خودش گفت که پتانسیومتر رو گذاشتم رو پایین ترین حد ممکن و ...

حالا انتظار داشت ال ای دی روشن بشه که نمیشه چراکه تمام جریان از پتانسیومتر داره رد میشه و دیگه تقریبا جامپرش کرده بود و شما داشتید بهش میگفتید که ولتاژ زنر و مقاومت ۱۰۰ اهم و ....
اونا همه درست بودند حتی اگه زند ۱۱ ولت هم میزاشت و حتی اگه مقاومت ۴۷ هم حذف کنید مدار بازم کار میکنه و چراغ اون بنده خدا روشن میموند

آخه چرا .............::Eyecrazy::

چرا ما ایرانیها اهل تحقیق و کار عملی و مطالعه و سختی کشیدن نیستیم :computer:​
بخدا شرط میبندم این مداری که توضیح دادید استاد باید دقیق ۲ یا ۳ ساعت روش کار میکردند تا قشنگ بفهمن چی به چیه خوب دوستان حتی اینکارو هم نمیکنن و فقط بحث و چت و ...
بابا یه شبیه ساز که میتونید نصب کنید دیگه
خوب بسم الله یه شبیه ساز نصب کنید و پارامترهارو تغییر بدید و خروجی رو ملاحظه کنید.

واقعا خسته نباشید استاد عزال و دستتون درد نکنه بابت توضیحات کاملتون هرچند که ایکاش همینجا دوستان تمومش نکنن و برن روش کار کنن تا کم کم نوبت مدارهای پیچیده بشه.
یا علی​

ساخر

کاربر vip
کاربر
2012-05-18
181
697
ایران
[FONT=&quot]سلام و ممنون از حوصله شما استاد غزال گرامی [/FONT]
[FONT=&quot]بنده عذر خواهی میکنم که مطالب پیش پا افتاده را که از حوصله خیلی از دوستان خارج است بنده کشش دادم ولی گاهی از مطالب پیش پا افتاده در محضر اساتیدی مثل شما مطالب گرانبهای بدست خواهد آمد که برایم ارزشمند است. [/FONT]
[FONT=&quot]باطری از نوع قلمی 5800میلی امپری [/FONT]3.7 [FONT=&quot]ولتی است و با شارژر اتومات خودش(4.2 ولت 300 میلی آمپر) 4 ساعت طول میکشد تا شارژ کامل شود[/FONT][FONT=&quot] و پس از شارژ کامل ولتاژ دوسرش 4.2 ولت را نشان می دهد[/FONT][FONT=&quot] و 2 ساعت زیر بار (چراغ قوه روشن) طول میکشد تا کم نور شود اما من با شارژر ساخته شده پس از 8 ساعت شارژ ولتاژ دوسرش از 3.9 ولت بیشتر نشد و بدون تخلیه باطری اون رو مجددا زیر شارژر اتومات قرار دادم که 3 ساعت طول کشید تا باطری پر شود یعنی ولتاژ روسرش به 4.2 ولت برسد شما از این آزمایش چه نتیجه ای می گیرید؟البته من مقاومت خروجی زنر را به 0.5 اهم کاهش دادم و زینر را به 6.8 افزایش دادم و این آزمایش را انجام دادم. ولتاژگیری از باطری در حال شارژ در زمان های مختلف[/FONT]

[FONT=&quot]12:30 مقدار 3.23 --- 15:00 مقدار 3.7 ------ 19:00 مقدار 3.84 ------ 19:55 مقدار 3.85 --------20:20--------3.87[/FONT]
[FONT=&quot]در نهایت اینکه چرا زمانی که ولتاژ باطری به 3.8 رسید زمان شارژ افزایش پیدا کرده و قطره چکانی شارژ می شود و آیا به نظر شما سطح ولتاژ به 4.2 خواهد رسید.
با تشکر مجدد
[/FONT]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
[FONT=&quot]سلام و ممنون از حوصله شما استاد غزال گرامی [/FONT]
[FONT=&quot]بنده عذر خواهی میکنم که مطالب پیش پا افتاده را که از حوصله خیلی از دوستان خارج است بنده کشش دادم ولی گاهی از مطالب پیش پا افتاده در محضر اساتیدی مثل شما مطالب گرانبهای بدست خواهد آمد که برایم ارزشمند است. [/FONT]
[FONT=&quot]باطری از نوع قلمی 5800میلی امپری [/FONT]3.7 [FONT=&quot]ولتی است و با شارژر اتومات خودش(4.2 ولت 300 میلی آمپر) 4 ساعت طول میکشد تا شارژ کامل شود[/FONT][FONT=&quot] و پس از شارژ کامل ولتاژ دوسرش 4.2 ولت را نشان می دهد[/FONT][FONT=&quot] و 2 ساعت زیر بار (چراغ قوه روشن) طول میکشد تا کم نور شود اما من با شارژر ساخته شده پس از 8 ساعت شارژ ولتاژ دوسرش از 3.9 ولت بیشتر نشد و بدون تخلیه باطری اون رو مجددا زیر شارژر اتومات قرار دادم که 3 ساعت طول کشید تا باطری پر شود یعنی ولتاژ روسرش به 4.2 ولت برسد شما از این آزمایش چه نتیجه ای می گیرید؟البته من مقاومت خروجی زنر را به 0.5 اهم کاهش دادم و زینر را به 6.8 افزایش دادم و این آزمایش را انجام دادم. ولتاژگیری از باطری در حال شارژ در زمان های مختلف[/FONT]

[FONT=&quot]12:30 مقدار 3.23 --- 15:00 مقدار 3.7 ------ 19:00 مقدار 3.84 ------ 19:55 مقدار 3.85 --------20:20--------3.87[/FONT]
[FONT=&quot]در نهایت اینکه چرا زمانی که ولتاژ باطری به 3.8 رسید زمان شارژ افزایش پیدا کرده و قطره چکانی شارژ می شود و آیا به نظر شما سطح ولتاژ به 4.2 خواهد رسید.
با تشکر مجدد
[/FONT]

درود
اولا باطری شما خیلی قوی است و ۶ آمپری هست و این شارژر براش ضعیفه و البته اشکالی نداره فقط زمان شارژ طولانی میشه

اینکه در مراحل نهایی با شدت کمتری شارژ میشه طبیعی است و همه شارژرها اینطوره چون هرچه شارژ بشه ولتاژش بالاتر میره و تفاوت ولتاژ کمتر میشه و بنابرین جریان شارژ که اختلاف ولتاژ تقسیم بر مقاومت سری هست کمتر میشه لذا کاملا عادی است

اما با توجه به باطری ۶ آمپری اگه میخوای سریعتر شارژ بشه باید بکلی شارژر را عوض کنی
و اگه میخوای از همین استفاده کنی باید از زینر قویتر و با ولتاژ بالاتر و همچنین خازن بزرگتر متناسب با قدرت زینر استفاده کنی بطوریکه موجب صدمه زینر نشه
یعنی هرچقدر خازن بزرگتری انتخاب کنی بهتره بشرطی که زینری با توان بالاتر استفاده کنی که داغ نشه و نسوزه و یا از چند زینر سری استفاده کنی که قدرت زینر بالا بره
دراینصورت توان یا جریاندهی شارژر بالا میره و زودتر شارژ میکنه
خازن بزرگتر از 1.5 میکرو ( یک و نیم ) استفاده نکن ولی تا حد امکان ظرفیت خازن را زیاد کن و برای این منظور میتونی دو یا سه خازن را هم موازی کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
سلام امروز یه چراغ قوه شارژی بدستم رسید کل ال ای دی ها سوخته بود مقاومتهای قبل ال ای دی ها هم سوخته بود خلاصه همرو عوض کردم مقاومتم نو انداختم مدارو با باتری که 4،5ولتی چک کردم اوکی بود رفتن سراغ مدار شارژرش که همنجور که میدونید چچوری هست. یه خازن سرامیکی 3.3میکرو که با مقاومت 330کیلو موازی بود پل دیود و یه مقاومت 150اهمی برای ال ای دی قرمز تمام قسمتا چک شد همه سالم بودن فقط ال ای دی قرمز سوخته بود انو عوض کردم و مدارو بدون وصل کردن به الی دی ها تست کردم ببینم باتری را درست شارژ میکنه که دیدم سیم قرمز و مشکی که به باتری میرن 310ولت دی سی برق دارن همه قطعات هم سالما دیگه وقت نشد بررسی کنم نظرتون چیه...

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام امروز یه چراغ قوه شارژی بدستم رسید کل ال ای دی ها سوخته بود مقاومتهای قبل ال ای دی ها هم سوخته بود خلاصه همرو عوض کردم مقاومتم نو انداختم مدارو با باتری که 4،5ولتی چک کردم اوکی بود رفتن سراغ مدار شارژرش که همنجور که میدونید چچوری هست. یه خازن سرامیکی 3.3میکرو که با مقاومت 330کیلو موازی بود پل دیود و یه مقاومت 150اهمی برای ال ای دی قرمز تمام قسمتا چک شد همه سالم بودن فقط ال ای دی قرمز سوخته بود انو عوض کردم و مدارو بدون وصل کردن به الی دی ها تست کردم ببینم باتری را درست شارژ میکنه که دیدم سیم قرمز و مشکی که به باتری میرن 310ولت دی سی برق دارن همه قطعات هم سالما دیگه وقت نشد بررسی کنم نظرتون چیه...

درود

زینر خراب و قطع شده
در زمان شارژ این شارژر ها نبایدلامپ ها روشن بشه.
بجای باطری یک لحظه مقاومت ۱۰۰ اهم وات بالا نصب کن ببین دو سر مقاومت چند ولت میشه؟

سپاس

chapwolf

کاربر vip
vip
کاربر
2012-10-15
128
185
مازندران
سلام خیلی جالبه تو این سایت کلاً کسی جواب گو نیست.........................
من پارسال حق عضویت رو پرداخت کردم کلاً تمام کانال برام قفل بود کلی پیغام دادم از بس هیچ کسی جواب نداد من دیگه پیگیر نشدم................... حالا امسال هم دوباره تکرار شد من حق عضویت رو پرداخت کردم از حسابم کم شده همه چیز رو هم دارم الان 4 روزه شدیداً دارم پیگیری میکنم ......................
فکرش رو بکنید اینقدر دیگه تو این کانال کسی تره هم برای آدم خورد نمیکنه که اینجا دارم مشکل رو بیان می کنم. چون هیچ کجا نمیشه پیغام داد نه شماره تماسی نه مدیری نه پیگیری خیلی جالبه آقای مدیر کل محمودی پیغام من رو دریافت کرد تاکید کردم که من از 92 عضویت دارم الان 2 سال به مشکل بر خوردم ولی فقط گفت تاریخی که پرداخت کردین کی هست؟ همین نه هماهنگی نه شماره ای نه چیزی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
حالا این شماره تماس من هست اگر کسی تو این سایت این پیغام رو می خونه بدونه هفته دیگه می خوام برم پلیس فتا کتبی شکایت کنم !!!!!!!!!!! این هم شماره من !!!!!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا