آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی در مورد تعمیر چراغ قوه شارژی

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,165
تهران- تهران پارس
چراغ شارژی من باتری هاش خراب شده می خوام بدونم باتری هاش چند ولتی هست و چند آمپره؟

اکثر چراغ قوه های شارژی L.E.D از باتری لیتیومی با ولتاژ نامی 3.6 ولت (3.6= 1.2× 3) استفاده می کنند، که در زمان فول شارژ معمولا 4.2 ولت (4.2 = 1.4×3) را نشان می دهند. (سه عدد باتری داخل یک پک) که شما آن را بصورت، یک تکه مشاهده می کنید. و جریان آن ها معمولا حدود 1000 میلی آمپر. این ولتاژ و جریان معمولا در بدنه باتری ها نوشته می شود

mazyar1001

کاربر
2016-05-11
2
5
با سلام خدمت همه دوستان مخصوصا جناب استاد غزال ممنون از صبر وحوصلتون
برحسب اتفاق حدود یک ماه پیش دو عدد از همین چراغ قوه شارژی هارو که دقیقا کپی تصاویر اول تاپیک بودند تعمیر کردم.
با سوالی که برام پیش اومده ابتدا یک توضیح رو واجب می بینم
این وسیله دقیقا چراغ قوه نیست بلکه دسته ی پشه کش برقیه که این قسمت تغذیست+چراغ قوه و همونطور که در عکس مشخصه بین دو شاخه سوکت مادگی آداپتوری داره که به بخش نری روی بخش دوم های ولتاژ که شبیه راکت تنیسه با پیچاندن متصل میشه.
سوالم اینه که آیا ولتاژ کاری حدود 2000 ولت اثری روی دیود زنر داره یا نه؟ و اگر جای زنر بعد پل دیود وریستور استفاده بشه نتیجه چه خواهد بود؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید
در ضمن باتری این وسیله دقیقا شبیه باتری خشک-اسیدی موتورسیکلته البته بسیار کوچکتر. دارای دو سلول هرکدام 2.1 ولت حدود 4.2 ولت زیر نیم آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت همه دوستان مخصوصا جناب استاد غزال ممنون از صبر وحوصلتون
برحسب اتفاق حدود یک ماه پیش دو عدد از همین چراغ قوه شارژی هارو که دقیقا کپی تصاویر اول تاپیک بودند تعمیر کردم.
با سوالی که برام پیش اومده ابتدا یک توضیح رو واجب می بینم
این وسیله دقیقا چراغ قوه نیست بلکه دسته ی پشه کش برقیه که این قسمت تغذیست+چراغ قوه و همونطور که در عکس مشخصه بین دو شاخه سوکت مادگی آداپتوری داره که به بخش نری روی بخش دوم های ولتاژ که شبیه راکت تنیسه با پیچاندن متصل میشه.
سوالم اینه که آیا ولتاژ کاری حدود 2000 ولت اثری روی دیود زنر داره یا نه؟ و اگر جای زنر بعد پل دیود وریستور استفاده بشه نتیجه چه خواهد بود؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید
در ضمن باتری این وسیله دقیقا شبیه باتری خشک-اسیدی موتورسیکلته البته بسیار کوچکتر. دارای دو سلول هرکدام 2.1 ولت حدود 4.2 ولت زیر نیم آمپر

درود

کدوم نقشه مورد نظر شماست
ولی در هرصورت هایولتاژ صدمه ای به قطعات تغذیه از جمله زینر نمیزنه .
با چه استدلالی از وریستور بجای زینر کنیم بویژه که تابحال وریستور ولتاژ پایین ندیدم و اساسا اهداف وریستور متفاوت با زینر است اگرچه تشابهاتی دارن

سپاس

mazyar1001

کاربر
2016-05-11
2
5
درود بر شما .همونطور که گفتم مدار های ولتاژ در تکه دوم که اینجا ازش صحبتی نشده قرار داره و این چراغ قوه از قسمت رزوه ای طرف دوشاخه بهش متصل میشه. متاسفانه از مدار عکسی تهیه نکردم که روشنگر مطلب باشه
درهر صورت ممنون از پاسخ

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

بله طبیعیه که شارژ با جریان پایین به زمان بیشتری نیاز داره
اگه به هر موجودی اهمیت بدی اونم سرویس خوبی بهت میده لذا اگر باطری را با ملایمت شارژ کنی اونم سالها با سلامت اولیه سرویس میده و زود بزود شارژ نمیخواد
(اگه استثنائا گاهی نیاز به شارژ سریع داشتی اشکالی نداره و اونم ندید میگیره . باور کن همه موجودات خیلی خوب میفهمن چکار میکنیم حتی سنگ و کلوخ)

من باطری را هفته ای یکبار با ضعیفترین جریان ممکن از غروب تا صبح شارژ میکنم و همین کافیه
با این جریان اگه یکهفته هم زیر شارژ باشه خسارتی نداره و اگه تصادفا نیاز به شارژ سریعتر داشته باشم بازم حتی المقدور با جریان ضعیفتر از شارژر شارژ میکنم ( برخی از دستگاهها مانند موبایل که باطری باید داخل خودش شارژ بشه با جریان بسیار ضعیف اجازه شارژ نمیده ولی میتونی تا حد امکان جریان شارژ را کم کنی )

من همیشه باطری ماشینو یکماه درمیان یکشب زیر شارژ خیلی ضعیف گذاشتم جوری که هیچ باطری سازی عمر باطری ماشینمو باور نکرده

سپاس

با عرض سلام خدمت استاد غزال عزیز.
استاد گرامی در سخنان گرانبهایتان اشاره ای به باطری ماشین کردید. لطفا در صورت امکان کمی بیشتر در خصوص این روشی که استفاده میکنید توضیح دهید. و دیگر اینکه بفرمایید با این روش شما معمولا باطری ماشین چه مدت کار می کند؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با عرض سلام خدمت استاد غزال عزیز.
استاد گرامی در سخنان گرانبهایتان اشاره ای به باطری ماشین کردید. لطفا در صورت امکان کمی بیشتر در خصوص این روشی که استفاده میکنید توضیح دهید. و دیگر اینکه بفرمایید با این روش شما معمولا باطری ماشین چه مدت کار می کند؟
سپاس

درود

با تشکر از استاد دارابی عزیز

باطری هر وسیله ای که دارم و داشتم غالبا بسیار بیشتر از طول عمر اعلام شده برام کار کرده و شاید باور نکنید که بسیار بسیار بندرت باطری نزد من از کار افتاده
و من تابحال بیاد ندارم که باطری نو خریده باشم یعنی اگه دستگاهی خریدم که باطری نداشته حتما باطری کهنه و مستعمل خریدم مگر اینکه مستعمل پیدا نکرده باشم

و اساسا در طول عمرم اگر اشتباه نکنم شاید هرگز دستگاه نو نخریده باشم ( شاید یک یا دو دستگاه آنهم ارزان قیمت مانند گوشی رومیزی و امثالهم )
چون دستگاه مستعمل مزایای بسیار کلانی خصوصا برای تعمیرکاران داره
و من عمده اطلاعاتم را روی دستگاه های مستعمل بدست آوردم چون یکنفر اونو سالها مورد استفاده قرار داده و ضغف آنرا برام شفاف و آشکار کرده و با توجه قیمت نازل آن درواقع ضعف دستگاه معتبر و ارزشمند قدیمی را برام روشن و شفاف کرده و بابت این خدمت ارزنده یه پول خوبی هم بمن داده چون ضعفش برطرف بشه چندین برابر دستگاههای جدید عمر میکنه

و بهمین دلیل اگه ناگزیر بشم حاضرم 3 تا دستگاه نو بدم یه دونه مستعمل بگیرم و این خواسته قلبی و بدون اغراق منه
هر گوشه و زاویه دستگاه مستعمل حرف های زیادی برای گفتن داره ولی دستگاه نو برای مدتها از بیخ و بن لال است

چند سال اخیر برای اتومبیل از باطری خراب UPS استفاده میکردم و الان هم ماشینم توقیف شده و به لطف ایزد منان فقط باطری موبایل نیاز دارم که اونم تابحال هیچوقت نخریدم و هنوز باطری موبایل های مستعملی که خریدم کار میکنه ولی شارژرشو ضعیف میکنم که با جریان کم شارژ کنه

البته اخیرا گویا باطری کلنگی بازار اومده که روی باطری چینی رو سفید کرده و بنظر میرسه باطری فاسد را احیا میکنن و چند روز بیشتر کار نمیکنه که اونا دیگه به جریان ضعیف و قوی کاری نداره و جون به جونش کنی چند تا نفس بیشتر نمیکشه

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد میشه بفرمایین چطوری شارژرشو ضعیف میکنین؟ چه تغییری توی مدارش میدین؟

درود

ساده ترین راه اینه که با بزرگترین مقاومتی که خللی در شارژ ایجاد نکنه سری کنی حتی اگه ناگزیر به استفاده از 1/ اهمی هم بشی با اینحال خیلی موثره و طول عمرش زیاد میشه

سپاس

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

ساده ترین راه اینه که با بزرگترین مقاومتی که خللی در شارژ ایجاد نکنه سری کنی حتی اگه ناگزیر به استفاده از 1/ اهمی هم بشی با اینحال خیلی موثره و طول عمرش زیاد میشه

سپاس

بله طبق فرمایش شما، این ساده ترین راهه. اما میخواهم بدونم آیا شما هم از همین روش استفاده کردین؟ یعنی توصیه شما همین روشه یا روش بهتری را پیشنهاد میکنین؟

بالا