آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: هنگ کردن مادربورد گیگا 945gcm-s2l nv h

zxcvbn6990

کاربر
2013-06-02
135
273
با سلام خدمت اساتید محترم زمانی که مادربرد روشن میکنم تو همون صفحه اول هنگ میکنه حتی قسمت ستاپ هم نمیره بایوس زدم مشکل حل نشد رم و cpu هم عوض کردم باز هم مشکل حل نشد اساتید محترم راهنمای کنند باتشکر
درود دوست عزیز عامل هنگ چیپ شمالی میتواند باشد نه جنوبی..!! درضمن خازنهای اطراف چیپ شمالی و اسلات رم رو چک کنید

pedro121

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-04-29
750
3,874
گلستان-مینودشت
یکی از این آی سی ها که مشخص کردم مال لن هست و دیگری صدا
IMG_۲۰۱۵۰۱۰۲_۱۴۵۳۲۷.jpg

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام خدمت اساتید محترم ولتاژ پین هارو گرفتم 5و 3 ولت رو داشتم ولی نمیدونم ولتاژ
VCORE رو چجوری اندازه بگیرم و خازنهای اطراف پل جنوبی دقیقا کدوم خازن ها وچجوری اندازه بگیرم به خاطر همین از مادربرد عکس گرفتم اگه میشه روی عکس راهنمای کنید در ضمن اگه ایسی لن رو هم مشخص میکردین ممنون میشدم باتشکر

دوست خوبم
مقدار VCORE رو می تونید از یکی از پایه های سلف های اطراف CPU اندازه گیری کنید .به اینصورت که پراب مشکی رو به بدنه وصل کرده و پراب قرمز رو از پشت برد به یکی از پایه های سلف وصل کرده و اندازه بگیرید .این اندازه گیری رو برای هر 3 سلف انجام دهید .در مورد خازن های SMD اطراف ( دور تا دور و نزدیکترین قطعات ) پل جنوبی به شماره فنی نوشته شده روی برد توجه کنید .قطعاتی که با حرف C شماره گذاری شده اند خازن هستند و برای تست بوق باید مولتی متر در حالت بازر قرار داده و پراب مشکی رو به بدنه و پراب قرمز رو به هر دو طرف خازن SMD وصل کنید .اگر در هر دو حالت تست ،صدای بوق شنیده شود و عدد نشان داده شده زیر 8 باشد ،در مرحله اول باید از سالم بودن خود قطعه تحت تست اطمینان حاصل کنید و اگه قطعه سالم بود ،می شه نتیجه گرفت که پل معیوب هست .برای ولتاژ گیری هم کافیه مولتی متر رو در حالت اندازه گیری ولتاژ قرار دهید و به همین ترتیب عمل کنید .
اولین قطعه مربعی کوچک 4 طرفه از سمت جک های خروجی صدا ( سمت چپ تصویر ) آی سی لن هست که احتمال زیاد شماره اش RT8111 باید باشه و زیر آی سی لن ،آی سی I/O با مارک ITE قرار گرفته و آخرین آی سی ،آی سی صدا هست به شماره ALC662 .
موفق باشید .

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
در تکمیل پست قبل اضافه کنم که اگه چیپ های LAN و صدا رو فقط از نظر حرارت بررسی کردید ،سرد بودن آنها نمی تونه دلیل قطعی بر سالم بودنشون باشه .مخصوصا در مورد چیپ صدا که در اکثر مواقع خود چیپ سرد هست ولی رگولاتور نزدیک آن به شدت داغ می شود .برای اطمینان کامل از سالم بودن این قطعات می تونید با توجه به دیتاشیت قطعه و ولتاژگیری از پایه ها و مقایسه با دیتاشیت از سالم یا معیوب بودن آنها مطمئن شوید .
موفق باشید .

امیر حسین68

کاربر
2014-11-23
76
113
امل
ممنون از راهنمای شما دوست عزیز یه سوال من چجوری میتونم
دیتاشیت ایت قطعاتو پیدا کنم ممنون میشم راهنمای کنید

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
از طریق گوگل می تونید اسم قطعه رو نوشته و در ادامه کلمه datasheet رو اضافه کنید ( بطور مثال ALC662 datasheet ) .نتیجه جستجو شامل سایت های مختلفی هست که می تونید دیتاشیت این قطعه رو بصورت فایل PDF دانلود کنید .معمولا سایت های Alldatasheet و datasheet4u و datasheet-pdf جزء سایت های برتر برای دانلود دیتاشیت قطعات هستند .البته از سایت خودمون هم از قسمت دیتاشیت می تونید ،براحتی همین کارو انجام بدید . اساتید زحمت کشیده و تمامی سایت های مربوط به دیتاشیت رو یکجا لیست کرده اند .
موفق باشید .

آخرین ویرایش:

امیر حسین68

کاربر
2014-11-23
76
113
امل
ممنون از راهنمای دوستان خوبم باراهنمای های شما فهمیدم مشکل از چیپ بود نه ایسی لن ببخشید که من دیر پیام دادم با تشکر فراوان

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ممنون از اطلاع رسانیتون .اگه مقدور هست نحوه عیب یابی و همچنین نتیجه کار رو هم اعلام بفرمائید .
موفق باشید .

بالا