آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: کدام ولتاژ برق بیش تر سبب مرگ انسان می شود.

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
بنام خدا:
حد اکثر ولتاژ بدون خطر برای کارکردن 50 ولت متناوب یا A.C و مستقیم یا D.C می باشد. و شما می توانید پس از اطمینان از اندازه آن توسط ولت متر مستقیما آن را بدون ترس لمس کنید. (خودم بیش از چند سال لمس نموده ام). اما دومین مورد اندازه ولتاژ آن است که هر چه بالا تر رود خطر مرگ را بیش تر افزایش می دهد. اما هر چه فرکانس برق بالاتر باشد شانس زنده ماندن بیش تر است. مثلا برق 60 سیکل و 110 ولت خانگی در کل قاره آمریکا و ژاپن و 400 سیکل 115 ولت هواپیما با همین ولتاژ شانس زنده ماندن بیش تری دارد. (چون 400 بار در ثانیه قطع و وصل می شود. اما برق D.C یا یک سو شده با جریان و ولتاژ بالا کم ترین شانس را برای زنده ماند ایجاد می کند. پس در هنگام طراحی منبع تغذیه که ولتاژ کار آن بالا تر 50 ولت است یک مقاومت با اهم و توان مناسب بصورت موازی با خارن ***** که بعد از پل دیود است متصل نموده تا در هنگام خاموش شدن مدار ولتاژ خازن تخلیه و باعث شوک یا خسارت مالی و جانی نشود. به این مقاومت در طراحی الکترونیک BLEEDER RESISTOR یا مقاومتی که باعث جلوگیری از خون ریزی می شود می گویند.

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
بسیار عالی من با تجهیزاتی که high voltage بودند کار کردم مانند 560ولت dc البته ژنراتورهای 110 ولت 400hz هم کار کردم...ولی نمیدونستم کدوم خطرناکتره. یک دوستی داشتیم چنان برق دستشو گرفت کف پاهاش سوراخ شدند.

مصطفی 8

کاربر
2013-06-04
1
5
حداقل ولتاژی که می تواند منجر به مرگ انسان شود ۶۵ ولت است.
حداقل جریانی می تواند منجر به مرگ انسان شود ۵۰ میلی آمپر است.
مقاومت بدن انسال به طور معمولی بین ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ اهم است.
حداکثر ولتاژ ایمن برای انسان ۲۰ ولت است.

علی تحیری 1

کاربر
2012-11-10
494
2,163
تهران- تهران پارس
با سلام : (کاربر گرامی مصطفی 8) مقاومت بدن انسان با پوست مرطوب و خشک فرق می کند. با پوست معمولی و خشک برای آزمایش با گرفتن دو سیم اهمتر بین انگشتان شصت و نشانه دو دست خود آن را آزمایش کنید. هیچ فردی را نمی توانید پیدا کنید که مقاومت 1300 الی 3000 اهم داشته باشد، اگر قبول ندارید آزمایش کنید. حداقل مقاومت پوست معمولی و خشک از 250 الی 650 کیلو اهم به بالاتر است. اما حداکثر ولتاژ ایمن 50 ولت a.c یا d.c می باشد که من سال های زیادی است که آن را آزمایش کردم اما هر کس قبول ندارد یک بار آن را آزمایش کند. اما حداقل جریانی که می تواند سبب مرگ انسان شود بین 2 الی 10 میلی آمپر در ولتاژ 110 ولت است. باتری های کامیون 24 ولت یا از دو عدد باتری 12 ولت بصورت سری (24 ولت) با آمپر 80 الی 110 آمپر ساعت استفاده می کنند همه می توانند با خیال راحت دو قطب این باتری را که 24 ولت 110 آمپر ساعت است بدون خطر و ترس لمس کنند. من ازمایش کرده ام

آخرین ویرایش:
بالا