آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن پاور گرین با قدرت خروجی380 وات

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
همکاران عزیز این پاور همانطور که ذکر شد چون دیدم برند معتبره گفتم ارزش تعمیر دارد ،
شرح عیب :
قطعاتی مثل sck 055 و 2 عدد ترانزنیستور درطبقه اول با مشخصه 2sc3320 , و خازن عدسی و دیود کلا ترکیده بودند البته فت مربوطه سالم است.
بنابراین تمامی المانهای فوق الذکر با توجه با اندازه و مقدارشان تعویض شدند
همچنین اپتو کوپلر نیز تعویض شد البته یه خازن هم در طبقه دوم باد کرده بود که تعویض شد

الان که پاور به برق زده میشود اصلا انگار نه انگار به برقه ! اصلا راه نمیافتد و خروجی هم نمیدهد در همه سیمهای خروجی !
با ولت گیری از ورودی تا پل دیود دیدم هیچ ولتی به دو سر پایه ac پل دیود نمیاد پل دیود هم تعویض شد اما افاقه ای نکرد !
در صورتی که در پست مشابه زیر
http://www.irantk.ir/irantk59895-3/
باید 217 ولت دو سر پایه ac پل دیود داشته باشد
البته از عکسهای اون پست میشود استفاده کرد دقیقا مثل هم هستند
گفتم پست جداگانه بزنم تا تداخل نشه !
بنابراین تمام المانهای ورودی تا پل دیود از مدار خارج و تست شدند خازنها سالم مقاومتها سالم سیم پیچها سالم حداقل با تست بازر و سالم بودن سیم پیچها
دیگه گذاشتمش کنار فعلا ، گفتم پست بزنم شاید همکاران تجربه ای داشته باشند که گره گشا باشد
با تشکر

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

دو عدد واریستور آبی در ورودی وجود دارد که احتمال زیاد سوختند که من در شکل زیر علامتگذاری کردم آنها را تعویض کن زیرا همانند فیوز عمل میکنند

33.jpg

rasool54

کاربر
با سلام
در این حالت که فرمودین فیوز باید سوخته باشه یا کلیدش خرابه که روی پایه های پل دیود هیچ ولتازی نیست اونارو چک کنید.
و اگر ولتاز اومد و بازم روشن نشد باید یکی از ترانزیسترهای سینگ دوم سوخته باشد.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

واریستور قبل از پل دیود است و بر خلاف فیوز که سری در مدار قرار میگیرد، آن بصورت موازی در مدار بسته میشود و همانند فیوز عمل میکند که همان مقاومت حساس به ولتاژ است.

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
باسلام

واریستور قبل از پل دیود است و بر خلاف فیوز که سری در مدار قرار میگیرد، آن بصورت موازی در مدار بسته میشود و همانند فیوز عمل میکند که همان مقاومت حساس به ولتاژ است.

سلام آقا رضا
ممنون از راهنمای شما
اول فکر کردم این دو خازن باشند چون روی برد نوشته شده C3 , C4 اما حال شما میگید واریستور دقیقا این عبارت رو هر دو نوشنه شده است :
UK
AC472M
طریقه تست وریستور چطوریه؟
با تشکر از شما

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

اگر واریستور باشد تستش سخت است باید با همان شماره جدیدش را بگیری و نصب کنی
ولی خازن باشد 472 یعنی 4/7 نانوفاراد با خازنسنج تست کن
البته اگر هردو را خارج کردی و مدار کار کرد واریستور است

deremel400

کاربر
2010-03-30
18
110
وریستور نیاز به تست نداره اگر بسوزه می ترکه وسیاه میشه.اگر هم نیم سوز باشه دوباره فیوز را می سوزونه .در واقع سیستم کار وریستور اینه که تا ولتاژ از حدی بالاتر میره با اتصال کوتاه شدن فیوز را قطع میکنه تا منبع خاموش بشه و بیشتر آسیب نبینه

تنها راه حل مشکل شما دنبال کردن ولتاژه ببینید کجاها ولتاژ دارید و بروید جلو

deremel400

کاربر
2010-03-30
18
110
راسیی این عکسی که دوستان زحمت کشیدند عکس وریستور نیست اینها خازنY***** EMIهستند .وریستور قشنگ کنار دوتا خازن الکترولیت ورودی .اما شکلش دقیقا مثل عکسه مثل خازن عدسی است

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
ملاحظه کنید:

گرین.jpg

جالب بود که دو عدد خازن آبی رنگ مخصوصا یکیش را هر بار که با خازن سنج اندازه میگرفتم تلرانس داشت
اما دو عدد خازن زرد رنگ یا mkv دارای ظرفیت ثابتی بودند که فقط یکی بجای 220 نانو فاراد 180 نانو نشون میده
در کل تمام المانهای ان محدوده در خارج مدار تست شدند و چیز مشکوکی ندیم بجز اون دوتا خازن آبی رنگ عدسی شکل !
منتظر نظرات همکاران هستم
باتشکر

آخرین ویرایش:
بالا