آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: روش ولتاژ گیری از پاور

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,843
با سلام خدمت شما دوستان و اساتید گرامی ؛

من توی ولتاژگیری از پاور مشکل دارم .

یکی دو بار اومدم از پاور خراب ولتاژ گیری کنم هر بار بعد از چند لحظه کار یکدفعه فیوز مغازه پرید . و پاور جرقه شدیدی زد . من خیلی مواظبم که در جایی

اتصالی ایجاد نکنم . پراب مشکی رو به یکی از سیم های فیش Molex وصل میکنم و با پراب قرمز از پایه ها ولتاژ میگیرم .

اما یه دفعه این اتفاق می افتد .

اشکال کارم از کجاست ؟ به نظر شما از کدام قطعات یا کدام قسمت ها باید ولتاژ بگیرم ؟ معمولاً Renge اصلی ولتاژهایی که در قطعات هست و نشانه

سالم بودن قطعات مورد نظرتان است حدوداً چقدر است ؟

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .

با تشکر از شما

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

منظورت پاور کامپیوتر است یا سایر پاورها و Molex چیست؟
ولتمتر را در وضعیت بالاتر از رنجی (DC)که میخواهیم چک کنیم قرار میدهیم پراپ مشکی ولتمتر را به بدنه یا منفی با یک گیره سوسماری دو طرفه متصل میکنی و پراپ قرمز یا مثبت را به هر نقطه که ولتاژ مثبت دارد وصل کنی ولتاژ مورد نظر را نشان میدهد حالا اگر نوک پراپ ضخیم باشد و یا دستت بلرزد بدیهی است که اتصال کرد و فیوز میپرد

A.R.T

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-04-14
3,172
46,417
ایران
درود
برای ولتاژگیری پاور در انجمن مفصل توضیح داده شده
برای شروع باید عیب یابی کنید مثلا پاور روشن میشه یا خیر
شما اهم متر یا مولتی متر را روی حالت DC بذارید
پراپ مشکی را به یکی از سیمهای مشکی که سرشون سوکت هست و به IDE میخورند یا به یکی از سیمهای مشکی اون پورت 20 پین وصل کنید
حال پاور را باید راه اندازی کنید
با تکه ای سیم روی 24 یا 20 پین سیم سبز و مشکی را با اون تکه سیم اتصال دهید
بعد پراپ فرمز را به سیمهای رنگی 20 پین زده و با رنجی حقیقی که هر پاور باید داشته باشد مقایسه کنید
تا اینجا مشخص میشه که چه ولتاژهایی درست و کدوم ولتاژها نادرست یا افت دارد( گاهی هم ولتاژ اضافه بر استاندارد)
اما در مورد ولتاژگیری قطعات روی برد:
در مورد دو خازن اولیه باید هر کدام 150 داشته باشد و مجموع 300(حدودی و نزدیک با این ارقام)
پراپ مشکی به پایه منقی خازن و پراپ قرمز به پایه مثبت همون خازن باید 150 باشه
یا:
پراپ مشکی به پایه منفی خازن اول و پراپ قرمز به پایه مثبت خازن دومی
باید 300 باشه
برای ولتاژگیری قطعات (فت و ترانزسیتور) روی هیت سینک اول:
مولتی متر روی DC پراپ مشکی به بدنه پاور و پراپ قرمز را با دقت به پایه ترانزیتسور یا فت زده مقدارش را
یاداشت میکنید
روش دیگری که میتوان برای تست این مورد انجام دارد اینه که پراپ مشکی به پایه وسط و پراپ قرمز به پایه کناری میزنیم
منتها دقت کنید دو پراپ بهم نخوره (روش اولی بهتره)
اما بعضی قطعات برای اندازه گیری خیلی نیاز نیست پاور راه اندازی شده باشد
مثل مقاومتها که رنح اهم گذاشته و با توجه را رنگبندی و بدست اوردن مقدار اندازه گیری کرده و مقایسه میکنیم
جناب برمودا اینجور اموزشها در انجمن هست و اگر بخواهیم تمام و کمال با حواشی و تبصره های احتمالی توضیح بدهیم هم وقت گیر است و هم متن طولانی دشه و ممکنه سردرگم شوید
شما در هر جایی گیر کردی همون قسمت را بفرمایید تا توضیح دهم

bermuda.vbs

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-11-01
1,001
2,843
با سلام خدمت شما دوستان و اساتید گرامی ؛

قظعات مختلف در پاور ولتاژهای مشخص دارند ؟ اگر می شود ولتاژ قطعات اصلی را بفرمائید .. ممنون

بالا