آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تفاوت ارت با سيم نول

ahmad_sh

کاربر
2013-03-09
29
68
من یه مطلبی خوندم و جواب قانع کننده ای پیدا کردم گفتم اینجا هم بنویسم شاید برای دوستان مفید باشه
تعریف نول یا خنثی : در هر مداری چه ولتاژ AC باشه چه DC "نول یا خنثی" به نقطه ای گفته میشه که دارای پتانسیل صفر و امپدانس غیر صفر باشه ! و تا زمانی که مستقیما به زمین وصل نشه به اون "نول شناور" میگن ! مثلا اگر سیم زمین ترانس 3 فاز قطع بشه نول ترانس به حالت شناور در میاد و دیگه دارای پتانسیل صفر نیست و باعث بهم ریختن تعادل فازهای دیگه میشه !
تعریف ارت یا زمین : ارت یا زمین مرجعیست که هم دارای پتانسیل همیشگی صفر است و هم دارای امپدانس صفر !

البته اینها تعریف هستن و در واقعیت از اونجایی که هر هادی دارای مقاومت الکتریکی هستش پس امپدانس صفر نداریم در کل مفهوم اینه که مقاوت سیم ارت کمتر از نوله !
در صورت بروز خطا از اونجایی که جریان همیشه مسیر با امپدانس کمتر رو انتخاب میکنه جریان خطا از طریق مسیر ارت به زمین منتقل میشه !

یه جایی هم خوندم که مقاومت ارت منازل حداکثر 5 اهم و شرکت ها و نهادهای تجاری حداکثر 2 اهم باید باشه !

mohsen tabri

کاربر
2019-03-15
1
3
سلام دوستان عزیز . سیم نول با سیم ارت بسیار متفاوت هست . سیم نول مسیری است که با کمک سیم فاز اختلاف پتانسیل یا ولتاژ را در دو سر مصرف کننده ایجاد میکند تا باعث عبور الکترون ها یا همان جریان الکتریکی از مصرف کننده میشه و باعث به کار افتادن آن مصرف کننده میشه . در حالی که سیم ارت اصلا ربطی به شبکه نداره و کمک میکند تا ولتاژ یا الکتریسته ساکن روی بدنه فلزی تجهیزات به وسیله چاه ارت به زمین تخلیه شود (که درواقع چاه ارت یک مقاومت اهمی بین 10 تا 15 اهم با کمک پلیت مسی داخل چاه ارت است ) یکسان دانستن نول و ارت به این دلیل که هیچ کدام برق ندارند اشتباه بدی است و حتی بنده دیده ام که در بعضی پروژه ها ارت و نول را به هم وصل میکنند که می تواند باعث خرابی تجهیزات شود . در کشورهای غیر از ایران تمام پریز ها سه کنتاکت فلزی دارند که کنتاکت سوم به چاه ارت ساختمان ( در ایران قدیم به اسکلت فلزی ساختمان و در ایران جدید به همان چاه ارت ) وصل می شود . هر چقدر اندر فوائد ارت بگوئیم کم گفته ایم

بالا