آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نقشه و تحلیل برد همه کاره

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود استاد غزال عزیز.
بله R6 را یک کیلو اهم گذاشتم فقط مشکلی که دارم با مقاومت SMD R5 هست که سوخته و مقدارش مشخص نیست ! البته به اشتباه 20 اهم ثبت شده
دو دیود را از نوع فست بگیرم اشکالی ندارد مثلBA157 یا UF 4007
دیود زنر هم قبلا فرموده بودید 16 ولت
آی سی هم 3842 با پسوند BD , D موجود هست کدام تهیه کنم؟
سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود استاد غزال عزیز.
بله R6 را یک کیلو اهم گذاشتم فقط مشکلی که دارم با مقاومت SMD R5 هست که سوخته و مقدارش مشخص نیست !
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد غزال عزیز.
بله R6 را یک کیلو اهم گذاشتم فقط مشکلی که دارم با مقاومت SMD R5 هست که سوخته و مقدارش مشخص نیست !
سپاس

درود

دیودهای فست مناسب تره ولی چندان ضرورتی هم نداره.
مقاومت R5 که خودت در نقشه ۲۰ اهم اعلام کردی درسته.
فعلا آی سی با هر پسوندی که میتونی تهیه کنی نصب کن
قبلا دو پسوند دیگه گفتی موجوده ولی یکی از هر پسوندی تهیه کردی تست کن.

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad55

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود استاد غزال.
مقدار مقاومت R5مشخص نیست چون کد روی ان قابل شناسایی نیست.چه مقداری جایگزین کنم.قبلا عرض کردم که اشتباه نوشته شده.
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد غزال.
مقدار مقاومت R5مشخص نیست چون کد روی ان قابل شناسایی نیست.چه مقداری جایگزین کنم.قبلا عرض کردم که اشتباه نوشته شده.
سپاس

درود

کی اشتباه نوشته؟
۲۰ اهم که در نقشه مشخص شده کی نوشته ؟
اگه اشتباهه چرا نوشتی ؟
ولی گفتم ۲۰ اهم برای R5 مناسبه برای مقاومتی که با دیود موازی و به گیت متصله.

سپاس
IMG_20220124_102354_303.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad55

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

کی اشتباه نوشته؟
۲۰ اهم که در نقشه مشخص شده کی نوشته ؟
اگه اشتباهه چرا نوشتی ؟
ولی گفتم ۲۰ اهم برای R5 مناسبه برای مقاومتی که با دیود موازی و به گیت متصله.

سپاس

درود استاد غزال عزیز.
من اشتباه در نقشه درج کردم.
مقاومت سوخته بود و فقط یک رقم از سه شماره کد نوشته شده پیدا و مشخص بود آنهم آخر 0 بود.
سپاس از لطفی که دارید.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد غزال عزیز.
من اشتباه در نقشه درج کردم.
مقاومت سوخته بود و فقط یک رقم از سه شماره کد نوشته شده پیدا و مشخص بود آنهم آخر 0 بود.
سپاس از لطفی که دارید.

درود

چون فقط به سوال و ابهام شما توجه کردم لذا به بقیه خطاهای احتمالی توجه نداشتم ولی مواردی ناخواسته دیدم ‌‌‌‌از جمله R1 بطوریکه
R1 نمیتونه ۱/. اهم باشه ولی اگه داخل مدار اهمش پایینه هر چه هست باشه و دست نزن .
ولتاژهای آمپلیفایر را ازاد کن و تغذیه را تست کن ببین راه افتاد یا نه ؟

ضمنا قراره شما چشم من باشی و هر چه میبینی گزارش کنی ولی در پایان کار و برای پاسخ سوالم میگی ۲۰ اهمی را اشتباها و الکی در نقشه نوشتی و اطلاع هم ندادی و نهایتا میگی فقط یک صفر در این مقاومت که ظاهرش هم سوخته ، دیده میشه و استنباط خودتو بعنوان ۲۰ اهم تلقی و گزارش کردی ولی مکررا گفتی R5 نامعلوم هست.
اینو باید در گزارش ابتدایی میگفتی که ۲۰ اهم را الکی و حدسی نوشتی نه الان و آنهم بعنوان پاسخ سوالم
در هر صورت ۲۰ اهم مناسبه.

و با توجه به نحوه خسارت وارده ، اینکه R3 سالم مونده عجیب و باورنکردنی است ، خصوصا که مقدارش فوق العاده مهم و حساس است و دقت ویژه میطلبد .

سپاس

آخرین ویرایش:

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

چون فقط به سوال و ابهام شما توجه کردم لذا به بقیه خطاهای احتمالی توجه نداشتم ولی مواردی ناخواسته دیدم ‌‌‌‌از جمله R1 بطوریکه
R1 نمیتونه ۱/. اهم باشه ولی اگه داخل مدار اهمش پایینه هر چه هست باشه و دست نزن .
ولتاژهای آمپلیفایر را ازاد کن و تغذیه را تست کن ببین راه افتاد یا نه ؟

ضمنا قراره شما چشم من باشی و هر چه میبینی گزارش کنی ولی در پایان کار و برای پاسخ سوالم میگی ۲۰ اهمی را اشتباها و الکی در نقشه نوشتی و اطلاع هم ندادی و نهایتا میگی فقط یک صفر در این مقاومت که ظاهرش هم سوخته ، دیده میشه و استنباط خودتو بعنوان ۲۰ اهم تلقی و گزارش کردی ولی مکررا گفتی R5 نامعلوم هست.
اینو باید در گزارش ابتدایی میگفتی که ۲۰ اهم را الکی و حدسی نوشتی نه الان و آنهم بعنوان پاسخ سوالم
در هر صورت ۲۰ اهم مناسبه.

و با توجه به نحوه خسارت وارده ، اینکه R3 سالم مونده عجیب و باورنکردنی است ، خصوصا که مقدارش فوق العاده مهم و حساس است و دقت ویژه میطلبد .

سپاس
درود استاد غزال عزیز
فرمایش شما درسته مقدار مقاومت smd R01 با کد 0 میباشد.
در خصوص مقاومت R5 حق باشماست ولی استاد رنج 20 اهم استاندارد نیست بجایش چه مقداری جایگزین کنم؟
مقاومت R3 هم سوخته بود از نوع 2 واتی چها رنگ (نارنجی - سفید - نقره ای -طلایی)0.39 اهم که متاسفانه پیدا نکردم و فقط رنج 0.33 و 0.47 اهم موجوده.
حضرتعالی بفرمایید در مورد این این دو مقاومت R5 ,R3 چکار کنم.
سپاسگزارم از لطفی که دارید.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد غزال عزیز
فرمایش شما درسته مقدار مقاومت smd R01 با کد 0 میباشد.
در خصوص مقاومت R5 حق باشماست ولی استاد رنج 20 اهم استاندارد نیست بجایش چه مقداری جایگزین کنم؟
مقاومت R3 هم سوخته بود از نوع 2 واتی چها رنگ (نارنجی - سفید - نقره ای -طلایی)0.39 اهم که متاسفانه پیدا نکردم و فقط رنج 0.33 و 0.47 اهم موجوده.
حضرتعالی بفرمایید در مورد این این دو مقاومت R5 ,R3 چکار کنم.
سپاسگزارم از لطفی که دارید.

درود

مقاومت R5 حساس نیست و میتونی از ۲۰ اهم تا ۱۰۰ اهم انتخاب کنی ، ازجمله ۲۲ اهم که فراوونه

ولی R3 خیلی حساسه و به این معنی نیست که با مقاومت تقریبی تست نکنی
با ۳۳/. تست کن اگه راه نیافتاد نحوه اختلال و عملکرد را گزارش کن مشخص میشه ایراد مربوط به کجاست.
اگه ۳ تا ۱،۲ اهمی هم موازی کنی مناسبه و ۴/. اهم میشه و خوبه.
و یا با سری موازی کردن مقاومت های دیگه میتونی بسازی .

اینقدر معطل نکن و لفت نده .
با قطعات موجود تست کن ، اگه تاخیر طولانی باشه فراموش میکنم و باید پست های قبل را مطالعه کنم.

سپاس

farzad55

کاربر vip
کاربر
2020-10-02
177
235
اصفهان
درود

مقاومت R5 حساس نیست و میتونی از ۲۰ اهم تا ۱۰۰ اهم انتخاب کنی ، ازجمله ۲۲ اهم که فراوونه

ولی R3 خیلی حساسه و به این معنی نیست که با مقاومت تقریبی تست نکنی
با ۳۳/. تست کن اگه راه نیافتاد نحوه اختلال و عملکرد را گزارش کن مشخص میشه ایراد مربوط به کجاست.
اگه ۳ تا ۱،۲ اهمی هم موازی کنی مناسبه و ۴/. اهم میشه و خوبه.
و یا با سری موازی کردن مقاومت های دیگه میتونی بسازی .

اینقدر معطل نکن و لفت نده .
با قطعات موجود تست کن ، اگه تاخیر طولانی باشه فراموش میکنم و باید پست های قبل را مطالعه کنم.

سپاس
درود استاد غزال.
آی سی UC3842B را نصب کردم و مقاومت R5 هم 22 اهم نصب کردم در مورد مقاومت R3 دو مقاومت 0.1 و 0.33 دو واتی سری کردم ونصب کردم ضمنا دو دیود زنر 16 ولتی و UF4007 را هم تعویض کردم و همچنین ماسفت هم تعویض شد ، با لامپ سری امتحان کردم مشکلی نبود به غیر از اینکه خروجی تغذیه نبود بعد از 10 ثانیه آی سی و مقاومت R6 و R3 ترکید و سوخت و ماسفت هم سوخت.
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا