آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن شدن دو چراغ و عدم جوشکاری در دستگاه edon ARC 250

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام.
با وجود لامپ 1000 سری شده آزمایش کنم؟

سلام

خلاصه ای بفرمایید مشکل چیه ؟
با مطالعه پست ها نفهمیدم پروتکت میکنه یا نه و جوشکاری ناقص میکنه و خلاصه مشکل چیه و چه قطعاتی را دستکاری یا عوض کردی
ضمنا بنظر میرسه تعمیرکار دستگاه جوش نیستی آیا همینطوره؟

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezapc30

کاربر
2014-10-31
36
84
سلام استاد عزیز.
بله تعمیرکار دستگاه جوش نیستم و این دستگاه برای خودمه و از طرفی چون الکترونیک کار کردم (تا حدودی) میخام با کمک شما تعمیرش کنم. در هنگام کار یکدفعه چراغ پروتکت روشن شد و بعد از ریست کردن دستگاه چراغ خاموش نشد و جوشکاری هم نمیشد. ولتاژی در خروجی نداریم. البته فن و دیسپلی روشن میشه و صدای رله هم در اول کار میاد و با تغییر ولوم هم میشه تغییر جریان رو روی دیسپلی دید.
بعد از باز کردن دستگاه شروع به ولتاژ گیری کردم. 310 ولت و 24 و 12 ولت رو دارم. بعد دستگاه رو خاموش کردم و با اهم متر پایه های فتها رو چک کردم و همانطور که در تصویر ارسال شده مشخص کردم, سه تا از فتها اهم کمتری نشون میدادند و با مشورت اساتید اونا رو با 2sk4108 تعویض کردم (فتهای خودش 16n50e بود که پیداش نکردم).
با روشن کردن کردن دستگاه چراغ پروتکت روشن نشد و ولتاژ خروجی حدود 75 ولت ظاهر شد. با جوشکاری حدود 20 ثانیه ای دوباره پروتکت کرد و با خاموش و روشن کردن پراغ پروتکت خاموش شد {در آمپر 80). در آمپر بالاتر زودتر پروتکت میکنه.
با راهنماییهای اساتید ورودی ترانس ct رو شورت کردم و با سری کردن لامپ 1000 جوشکاری رو دوباره آغاز کردم. اینبار پروتکت نکرد ولی جوش هم نمیداد و فقط جرقه هایی کوچک ظاهر میشد و تا حدودی الکترود به کار میچسبید و لامپ 1000 روشن میشد و پر نور تر میشد.

ببخشید زیاده گویی کردم استاد. حالا موندم ایراد از کجاست. لطفا راهنماییم کنید.

راستی اون سه تا فت اصلی خودش تو مدار اهم کمی نشون میدادند و پس از خارج کردنشون فقط یکیشون معیوب بود. مقاومتهای gate هم مثل بقیه بودند و سالم.
:narahan::narahan:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد عزیز.
بله تعمیرکار دستگاه جوش نیستم و این دستگاه برای خودمه و از طرفی چون الکترونیک کار کردم (تا حدودی) میخام با کمک شما تعمیرش کنم. در هنگام کار یکدفعه چراغ پروتکت روشن شد و بعد از ریست کردن دستگاه چراغ خاموش نشد و جوشکاری هم نمیشد. ولتاژی در خروجی نداریم. البته فن و دیسپلی روشن میشه و صدای رله هم در اول کار میاد و با تغییر ولوم هم میشه تغییر جریان رو روی دیسپلی دید.
بعد از باز کردن دستگاه شروع به ولتاژ گیری کردم. 310 ولت و 24 و 12 ولت رو دارم. بعد دستگاه رو خاموش کردم و با اهم متر پایه های فتها رو چک کردم و همانطور که در تصویر ارسال شده مشخص کردم, سه تا از فتها اهم کمتری نشون میدادند و با مشورت اساتید اونا رو با 2sk4108 تعویض کردم (فتهای خودش 16n50e بود که پیداش نکردم).
با روشن کردن کردن دستگاه چراغ پروتکت روشن نشد و ولتاژ خروجی حدود 75 ولت ظاهر شد. با جوشکاری حدود 20 ثانیه ای دوباره پروتکت کرد و با خاموش و روشن کردن پراغ پروتکت خاموش شد {در آمپر 80). در آمپر بالاتر زودتر پروتکت میکنه.
با راهنماییهای اساتید ورودی ترانس ct رو شورت کردم و با سری کردن لامپ 1000 جوشکاری رو دوباره آغاز کردم. اینبار پروتکت نکرد ولی جوش هم نمیداد و فقط جرقه هایی کوچک ظاهر میشد و تا حدودی الکترود به کار میچسبید و لامپ 1000 روشن میشد و پر نور تر میشد.

ببخشید زیاده گویی کردم استاد. حالا موندم ایراد از کجاست. لطفا راهنماییم کنید.

راستی اون سه تا فت اصلی خودش تو مدار اهم کمی نشون میدادند و پس از خارج کردنشون فقط یکیشون معیوب بود. مقاومتهای gate هم مثل بقیه بودند و سالم.
:narahan::narahan:

سلام

فقط همون یک فت را کنار بگذار و دو فت سالم خودشو جایگزین کن و بدون لامپ جوشکاری کن سالمه و مشکل دیگری نداره
یک فت کم باشه اشکالی نداره فقط آمپر بالا جوشکاری نکن تا فت مناسب پیدا کنی

یعنی درواقع باید 6 فت مرتبط با نیم سیکل را از یک نوع خریداری و عوض کنی و یا اون یکی که سوخته را با همون مشخصات تهیه کنی .

سپاس

alirezapc30

کاربر
2014-10-31
36
84
درواقع باید 6 فت مرتبط با نیم سیکل را از یک نوع خریداری و عوض کنی

سلام.
دقیقا کدوم 6 تا میشه نیم سیکل؟ میشه لطف کنید تو عکس یا نقشه مشخص کنید؟
چون میخام 6 تا رو یکی بندازم.
از k4108 میتونم استفاده کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام.
دقیقا کدوم 6 تا میشه نیم سیکل؟ میشه لطف کنید تو عکس یا نقشه مشخص کنید؟
چون میخام 6 تا رو یکی بندازم.
از k4108 میتونم استفاده کنم؟

سلام

عجب تستی کردی !
ابتدا تست رایگان را انجام بده که مطمئن بشیم بعد هزینه کن

ولی امیتر سه تا از igbt ها به همدیگر متصل شده و این سه امیتر به سه کلکتور متصل است که این 6 عدد igbt یک گروه هستند
شش igbt دیگه هم همینطوره و گروه دومه

لذا بهتره کل 6 عدد igbt یک گروه عوض بشه
البته در برخی از دستگاهها بازم پروتکت میده و باید هر 12 عدد igbt یک مدل باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezapc30

کاربر
2014-10-31
36
84
سلام.
دو تا فت سالم رو جایگذاری کردم و اون یه دونه که سوخته بود از جاش در آوردم.
با تست روی 100 آمپر مشکلی نداشت و یه سیم جوش کامل مصرف شد. پروتکت هم نکرد.
23n50e رو میتونم به جای 16n50e خودش ( همون یه دونه ) استفاده کنم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام.

سلام

درستش همونه که گفتم

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام.
سلام دوست عزیز خوبی دستگاه شما اینه که مال خودته و به خوبی میتونی تستش کنی و عجله هم نیست.

بالا