آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: بوت نشدن لپ تاپ asus a550cc

s.hojjat

کاربر
2013-01-28
317
320
سلام این لپ تاپ نو هستش ولی مشکل اینجاست که روشن میکنم چراغ پاور روشن میشه اما هیچی عمل نمیکنه مثلاً فن کار نمیکنه و دی وی دی هم بیرون نمیاد
بایوسشو از سایت گرفتم و آپدیت کردمم ولی تغیری نکرد
روشنش که میکنم همینجور چراغ روشن میشه و بعد چند دقیقه که همینجور است خودکار بالا میاد وقتیم که تو ویندوز صفحه لپ تاپ رو میبندم و مجدد باز میکنم باز هیچی عمل نمیکنه و حتی روی دکمه پاور هم که نگه میدارمم لپ تاپ خاموش نمیشه
دوستان مشکل چی میتونه باشه
متاسفانه دستگاه رو بدون گارانتی خریداری شده و تنها 1 روزه که از کارتن در اومده

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
گارانتی شرکتی که داره دوست عزیز!؟تا جایی که من برخوردم،این جور رفتارها بیشتر به دلیل لحیم سردیه چیپ هاس!ولی روی لپ تاپ تازه خریداری شده بعیده!!!
شایدم اگر باز کنی با یه مشکل ظاهری برخورد کنی که زود رفع بشه.ولی من اگر بودم تا جایی که میشد از فروشنده میخواستم که تعویضش کنه!

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: s.hojjat

s.hojjat

کاربر
2013-01-28
317
320
گارانتی شرکتی که داره دوست عزیز!؟تا جایی که من برخوردم،این جور رفتارها بیشتر به دلیل لحیم سردیه چیپ هاس!ولی روی لپ تاپ تازه خریداری شده بعیده!!!
شایدم اگر باز کنی با یه مشکل ظاهری برخورد کنی که زود رفع بشه.ولی من اگر بودم تا جایی که میشد از فروشنده میخواستم که تعویضش کنه!
اینو فروشنده برام آورده
نه طرف مشتریش بدون ارانتی خواسته ولی با ویندوز این طرف خواسته ویندوز نصب کنه که دیده اینطوریه

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
یکی یکی ابزارهای الحاقی رو جدا کن ببین چیزی نشون میده.مثلا اول درایو ODD رو جدا کن،ببین تغییری میکنه،بعد هارد و بعد ... رم رو اگر داری تعویض کن تا محدوده مشکل رو محدود کنی.

• Like

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
با سلام
دوست عزیز شاید مشکل شما بروش ساده ای حل بشه اما بنده این موارد رو لازم دونستم خدمتتون عرض کنم 1 -خارج نشدن odd یعنی اینکه یا پاور بهش نمیرسه یا خود oddخرابه. برای باز شدن درب odd نیازی به دیتا یا دستور مادربرد نیست 2-کارنکردن فن دلایلی داره که عمده ترینهاش میتونه نرسیدن پاور به فن -خرابی فن - خرابی آی سی کنترلر فن (ضمنا بعضا فن ها هم مدار و آی سی pwm مجزا دارند ) -نرسیدن دیتای ترمال (حرارت ) به پل شمالی بدلیل مثلا دیسکانکتی سی پی یو -خرابی یا دیسکانکتی پل شمالی که در واقع دستور راه اندازی فن رو میده ضمنا اگر فن بهر دلیلی شورت باشه در لحظه استارت سعی میکنه حرکت کنه ولی بدلیل جریان کشی مثل این میمونه که یک لحظه کل پاور دستگاه شورت بشه حالا تصور کن بطور یک سیکل منظم هر دو ثانیه یک بار دستگاه شورت بشه و خوب تغذیه نشه . موردی مشابه مورد شما داشتم که بعد از کلی تحقیق به فن شک کردم و آی سی کنترلر فن رو برداشتم و دیدم دستگاه ریلکس شروع به کار کرد و بعدش چون آی سی کنترلر فن رو پیدا نکردم فن رو یکسره کردم فقط حدودا 5 درصد بیشتر باطری مصرف میکرد

s.hojjat

کاربر
2013-01-28
317
320
دوستان دستگاه که پاور میشه دقیقاً 20 دقیقه بعد بوت بایوس بالا میاد
وقتیم که بالا میاد همه چیز مرتبه
تا اینجا که متوجه شدم از گزافیک بود

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
بنظر من یک جایی تو مدار ضعف جریان داری که یا مربوط میشه به یک شورتی یا اینکه دیسکانکتی که به موجب اون افت جریان توی مدار ایجاد میشه -البته این رو هم بگم مدارات معمولا طوری طراحی میشن که در صورت شورتی safety اون عمل می کنه و دستگاه رو خاموش میکنه شاید هم این شورتی و متعاقبا جریان کشی به حدی نباشه که safety عمل کنه یا اینکه ضعف طراحی توی یه قسمت باعث بشه این شورتی مشکل ساز بشه از طرف دیگه دیسکانکتی هم میتونه باشه و بعد از مدتی گرم شدن اون دیسکانکتی برطرف و سیستم به حال عادی برگرده یه چیز دیگه هم بد نیست بررسی بشه اون هم اینکه بطور معمول خروجی رگولاورهای تغذیه خازن موازی و سلف سری بسته میشه که خرابی دراین قسمت میتونه افت جریان و ولتاژ ایجاد کنه پس همه ولتاژها رو بررسی کن (قبل و بعد از بالا آمدن )-ضمنا این که فرمودید بعد از 20 دقیقه بالا میاد همه عملکردها یعنی درب odd و فن سی پی یو هم درست کار میکنن ؟
بازهم مطلبی یادم اومد این که با بستن درب لپتاب از نظر الکترونیکی تنها اتفاقی که می افته اینه که یک مقاومت مغناطیسی فعال شده و دستور تعریف شده ویندوز (درحالت پیشفرض HIRENATE ) یا هردستوری که ویندوز عنوان کنه به قسمت تغذیه میرسه پس اگر هر تغییری با بستن درب ایجاد بشه یعنی این تغییرات در قسمت پاورینگ ایجاد میشه دوباره عرض می کنم دستورات از سی پی یو م متعاقبا شمالی صادر میشه .

آخرین ویرایش:
  • Like

s.hojjat

کاربر
2013-01-28
317
320
بنظر من یک جایی تو مدار ضعف جریان داری که یا مربوط میشه به یک شورتی یا اینکه دیسکانکتی که به موجب اون افت جریان توی مدار ایجاد میشه -البته این رو هم بگم مدارات معمولا طوری طراحی میشن که در صورت شورتی safety اون عمل می کنه و دستگاه رو خاموش میکنه شاید هم این شورتی و متعاقبا جریان کشی به حدی نباشه که safety عمل کنه یا اینکه ضعف طراحی توی یه قسمت باعث بشه این شورتی مشکل ساز بشه از طرف دیگه دیسکانکتی هم میتونه باشه و بعد از مدتی گرم شدن اون دیسکانکتی برطرف و سیستم به حال عادی برگرده یه چیز دیگه هم بد نیست بررسی بشه اون هم اینکه بطور معمول خروجی رگولاورهای تغذیه خازن موازی و سلف سری بسته میشه که خرابی دراین قسمت میتونه افت جریان و ولتاژ ایجاد کنه پس همه ولتاژها رو بررسی کن (قبل و بعد از بالا آمدن )-ضمنا این که فرمودید بعد از 20 دقیقه بالا میاد همه عملکردها یعنی درب odd و فن سی پی یو هم درست کار میکنن ؟
بازهم مطلبی یادم اومد این که با بستن درب لپتاب از نظر الکترونیکی تنها اتفاقی که می افته اینه که یک مقاومت مغناطیسی فعال شده و دستور تعریف شده ویندوز (درحالت پیشفرض HIRENATE ) یا هردستوری که ویندوز عنوان کنه به قسمت تغذیه میرسه پس اگر هر تغییری با بستن درب ایجاد بشه یعنی این تغییرات در قسمت پاورینگ ایجاد میشه دوباره عرض می کنم دستورات از سی پی یو م متعاقبا شمالی صادر میشه .

افت جریان نیست یا اون سردی لحیم
ببنید من دستگاه رو به برق میزنم و فقط چراغ پاور و کپس لاک روشن میشه و همونطور که گفتم هیچ چیز دیگه ای کار نمیکنه بعد میبینی بعد 20 دقیقه همه چ خودکار راه میفته انگار که پاور رو زدم قبل 20 دقیقه هحتی اگه پاور رو نگه دارم واسه خاموش شدن عملی انجام نمیشه
حالا که بیاد بالا همه چیز مرتبه احتی اگه دستگاه رو ریست کنم دوباده بالا میاد
اما اگه بره تو هایبرنت یا خاموش کنم دستگاه رو برای روشن کردنش حتی اگه بلافاصله هم انجام بدم باز سیستم روشن نمیشه تا برق رو بکشم و مجددوصل کنمو اون مدت زمانی رو صبر کنم
بایوس رو مجدد با اونی که تو این سایت بود زدم ولی باز همین مشکل هست
آی سی بایوس 8 مگه منم با پروگرامر هم پاک کردم هم ریختم هم مقایسه زدم که تو هیچ کدام خطایی نداد که به نظر میاد بایوس سالمه اما خیلی زمان میبره تا کارش تموم بشه انگار که بایوس کند عمل میکنه بازم نمیدونم تا الان همه بایوسا 4 مگی بوده آیا میتونه از آی سی باشه
البته همه اینا رو زمانی چک کردم که برد در آورده بودم و و تنها برق وصل بود بهش وایرلس رم و اسپیکرا و هر چیز جدا شدن
رمم که در میارم حتی همینطوریه
دوستان نظری ندارید فکر کنم کامل توضیح دادم

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست عزیز نمیدونم منشا علمی داره یا نه ولی به نقل از تجارب قبلی دوستان در همین سایت باتری بکاپ هم تعویض کن شاید فرجی بشه ضمنا جایی خوندم که بهتره از یک فایل بایوس بکاپ شده از یه لپ تاپ سالم استفاده کنی نتیجه بهتری می گیری

آخرین ویرایش:

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
با سلام

دوست عزیز یه تجربه با سشوار در حالی که سیستم افه از زیر و درگاههای سوراخ خوب بردشو داغ کن ببین مشکلت رو تجربه حل میشه یا نه و در صورت جواب بفرمایید تا عرض کنم موفق باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلام

بالا