آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوئیچ نشدن مادربورد گیگا مدل GA-p61-USB3-B3

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
با سلام خدمت همه اساتید و دوستان

مادربورد فوق روشن نمیشه چه با 4پین و په بدون آن با اتصال سیم سبز و مشکی سوئیچ میشه ولی تصویر نداره روی پین های سوئیچ ولتاژ 3.3 رو دارم اومدم کلیر

سیموس کنم به محض اتصال پایه های پین مادربورد روشن شد و فقط با اتصال دو پین کلیر سیموس سیستم روشن میشه ولی باز تصویر نداریم

سی پی یو گرم نمیشه سی پی یو رو هم تعویض کردم فایده نداشت

روی سلف ها و خازن های اطراف سی پی یو هیچ ولتاژی ندارم که روی عکس مشخص کردم

اطراف i/o ولتاژ 3.3 رو دارم هیچ حرارت غیر طبیعی رو قطعات برد نیست چیپ هم سرد هست و حتی گرم هم نمیشود روی چیپ هم فشار آوردم جواب نداد

میخواستم ولتاژ کریستال کنار چیپ رو بگیرم ولی به محض اتصال با مولتی متر مادر بورد خاموش میشه

با یک پاور و رم و گرافیک هم تست شد

ممنون میشم دوستان توی این مشکل بنده رو راهنمایی کنند
با تشکر

0000.jpg

IMG_20141101_112602.jpg

memami

کاربر
2013-06-26
49
91
دوست من سلام تجربه این موضوع را داشتم هر دفعه عاملهای ساده و متعددی داشته که عوامل اولیه را انجام بده فقط درهر مرحله نتیجه را اعلام کن :
1- مادر بورد را با حوصله شستشو بده بالاخص زیر چیپ و پایه های آسی ها
2- باطری بایوس را عوضش کن شاید ضعیف باشه
3 -فیش تغذیه برق سی پی یو جدا کن و از طرق fpanel ببین روشن میشه یا نه .
اگر روشن شدن احتمال اتصال کوتاه در مدار pwm زیاده . البته تست کردی با دقت بیشتری تستش کن ببین هنگام وصل فیش و روشن کردن صدای ویز ویز خیلی کوتاهی در پاور ایجاد میشه یا نه .
4- تست های ساده و پیش پا افتاده بالا را انجام دادی و نتیجه نگرفتی کلیه قطعات را جدا کن و مادر بورد را یک روز بی خیالش شو - شاید خنده دار باشه - ولی انجامش ضرر نداره
5- اگر نتیجه نگرفتی پل را با دقت به مدت 2 دقیقه با هیتر حرارت بده البته بعد از حرارت دادن تو سرد شدنش عجله نکن بزار خودش سرد بشه - این ایراد بعید می دونم باشه چون این مادربورد خیلی نباید کار کرده باشه مگر اینکه ضربه خورده باشه که پایه های زیر چیپ ول بشه -
6- بایوس رابا پروگرامر پروگرامش کن
نتیجه را اعلام کنید

آخرین ویرایش:

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
سیم سبز و مشکی را به خود کریستال بزن ببین تحریک میشه(روشن میشه)؟روی سی پی یو فشار بیار کددیباگر تغییر میکنه؟
با اینکه من تو چندجایی که این مادربرد را پست گذاشته بودند بیشتر خرابی را بر بایوس نظر دادند حالا شما مراحل را پیش برید؟

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سیم سبز و مشکی را به خود کریستال بزن ببین تحریک میشه(روشن میشه)؟روی سی پی یو فشار بیار کددیباگر تغییر میکنه؟
با اینکه من تو چندجایی که این مادربرد را پست گذاشته بودند بیشتر خرابی را بر بایوس نظر دادند حالا شما مراحل را پیش برید؟

استاد و همکار گرامی
اگه ممکنه علت انجام این تست ( اتصال سیم های سبز و مشکی به پایه های کریستال ) و نتایج آن را توضیح دهید .

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
دوست من سلام تجربه این موضوع را داشتم هر دفعه عاملهای ساده و متعددی داشته که عوامل اولیه را انجام بده فقط درهر مرحله نتیجه را اعلام کن :
1- مادر بورد را با حوصله شستشو بده بالاخص زیر چیپ و پایه های آسی ها
2- باطری بایوس را عوضش کن شاید ضعیف باشه
3 -فیش تغذیه برق سی پی یو جدا کن و از طرق fpanel ببین روشن میشه یا نه .
اگر روشن شدن احتمال اتصال کوتاه در مدار pwm زیاده . البته تست کردی با دقت بیشتری تستش کن ببین هنگام وصل فیش و روشن کردن صدای ویز ویز خیلی کوتاهی در پاور ایجاد میشه یا نه .
4- تست های ساده و پیش پا افتاده بالا را انجام دادی و نتیجه نگرفتی کلیه قطعات را جدا کن و مادر بورد را یک روز بی خیالش شو - شاید خنده دار باشه - ولی انجامش ضرر نداره
5- اگر نتیجه نگرفتی پل را با دقت به مدت 2 دقیقه با هیتر حرارت بده البته بعد از حرارت دادن تو سرد شدنش عجله نکن بزار خودش سرد بشه - این ایراد بعید می دونم باشه چون این مادربورد خیلی نباید کار کرده باشه مگر اینکه ضربه خورده باشه که پایه های زیر چیپ ول بشه -
6- بایوس رابا پروگرامر پروگرامش کن
نتیجه را اعلام کنید

با تشکر
تمامی مراحل انجام داده شده نتیجه نگرفتم

فقط چیپ رو هیت ندادم که گذاشتم در مرحله آخر

از دوستان اگه کسی بایاس مطمئن از این مادر بورد داره برام بزاره ممنون میشم

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775

اگه میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

روی سی پی یو هم فشار آوردم کد دیباگر تغییر نکرد

ممنون از راهنمایتون

بالا