آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل در صدای امپلی فایر ترانزیستوری سام استار

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود
حدود دو سال پیش یک مدار آمپلی فایر استریو ترانزیستوری" *بقول فروشنده 500 وات ماسفت *خریداری کردم
قسمت تغذیه با 24 ولت دی سی راه اندازی میشه

بعد از نصب و راه اندازی متوجه صدای بسیار بیکیفیت و ضعیف اون شدم
حالا ضعیف بودن که شاید هر کانال نهایت 50 وات باشه یه کنار صدا اصلا وضوح نداره و خیلی بده ظمن اینکه مدار تون کنترل و پری هم نداره
میخوام بدونم کیفیت صدا رو میشه کاریش کرد

یکی از دوستان میگفت این مدار ساخت و طراحیش ایراد داره آیا امکان بهتر شدنش هست؟؟
ممنون

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام دوست عزیز
چند سال پیش که خیلی تازه به مدارات صوتی علاقه مند شده بودم قصد داشتم همون مدار رو بخرم. ولی تصمیم گرفتم خودم شروع بکار کرده و یه مدار خوب بسازم .همین طور هم شده ابتدا با ایسی ها شروع کرد و بعد به سراغ ترانزیستور رفتم.اولین مدار ترانزیستوریم با 2n3055 بود. بعدها رفتم سراغ ماسفت و دوباره رو به ترانزیستورهای bjt آوردم.
همانطور که خودت هم اشاره کردی این مدار در هر کانالش ممکنه 50 وات با تغذیه 24 ولت تک بده.
شاید بشه با تغییر درایور ها و تغییر مقاومت های خط ولتاژ با ولتاژ بالاتر راه اندازی بشه و قدرت بیشتری بگیرید.
البته من اگر جای شما بودم این کارو نمی کردم چون ارزش نداره روی اون مدار وقت بزاری با توجه به اینکه شماره ترانزیستورهاشم پاک می کنند.
اگر تغذیه دوبل 24 ولتت رو هنوز داری و قصد اری یه مدار خودت بسازی من یه مدار خوب که خودم ساختم و کیفیت عالی هم داره رو بهت معرفی می کنم.
موفق باشی.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام دوست عزیز
چند سال پیش که خیلی تازه به مدارات صوتی علاقه مند شده بودم قصد داشتم همون مدار رو بخرم. ولی تصمیم گرفتم خودم شروع بکار کرده و یه مدار خوب بسازم .همین طور هم شده ابتدا با ایسی ها شروع کرد و بعد به سراغ ترانزیستور رفتم.اولین مدار ترانزیستوریم با 2n3055 بود. بعدها رفتم سراغ ماسفت و دوباره رو به ترانزیستورهای bjt آوردم.
همانطور که خودت هم اشاره کردی این مدار در هر کانالش ممکنه 50 وات با تغذیه 24 ولت تک بده.
شاید بشه با تغییر درایور ها و تغییر مقاومت های خط ولتاژ با ولتاژ بالاتر راه اندازی بشه و قدرت بیشتری بگیرید.
البته من اگر جای شما بودم این کارو نمی کردم چون ارزش نداره روی اون مدار وقت بزاری با توجه به اینکه شماره ترانزیستورهاشم پاک می کنند.
اگر تغذیه دوبل 24 ولتت رو هنوز داری و قصد اری یه مدار خودت بسازی من یه مدار خوب که خودم ساختم و کیفیت عالی هم داره رو بهت معرفی می کنم.
موفق باشی.
با درود
دوست گرامی از اونجاییکه هر جا صحبت از صوت و آمپلی فایر میشه محاله شما در اون تاپیک حذور نداشته باشید از این رو مشخص بود تجربیات و زحمات زیادی رو در این زمینه تحمل کردید
بابت همین خیلی دوست داشتم با شما همکلام شم واز تجربیاتت استفاده کنم

خدمت دوست گرامیم عرض شود این مدار همونطور که فرمودید شماره های ترانزیستورهاشو پاک کردن البته شماره ها رو میتونم پیدا کنم
حالا نمیدونم جریان چیه و چرا صدا به این صورته .
مداری که همه چیش نو و استفاده نشده چرا باید به این صورت باشه بلاخره ایرادش باید قابل رفع باشه دیگه

صدا خش داره به صورتی که اینگار خاننده با بینی میخونه یا مثل زمانی که سیم برق رو بکشی و تا 30 ثانیه که خازنها تخلیه بشن همچنان صوت ادامه داره ولی به صورت خش
به خصوص رو ولوم کم خیلی زیاده و زمانی که ولوم بالا میره باز هم اون خش رو داره ولی داخل صدا محو میشه
خازنها روهم عوض کردم همچنین ظرفیت هاشون روهم بالا بردم ولی هیچ تاثیری نداره
141268835697381.jpg
141268852122351.jpg

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام
دوست گرامی شما لطف دارید . تجربیات من هم در حد تجربی هست. من زیاد تئوری بلد نیستم.
مدار رو تازه خریدی ؟؟؟ از اولشهم همین طور بود ؟؟؟ مشخصات ترانست رو بگو ؟؟ دوبله یا تک 24؟؟

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام
دوست گرامی شما لطف دارید . تجربیات من هم در حد تجربی هست. من زیاد تئوری بلد نیستم.
مدار رو تازه خریدی ؟؟؟ از اولشهم همین طور بود ؟؟؟ مشخصات ترانست رو بگو ؟؟ دوبله یا تک 24؟؟
درود
مدارو حدود 2 یا سه سال پیش گرفتم از همون اول همینطور بود بابت همین غیر قابل استفاده بود و خیلی خیلی کم شاید کلا 10 ساعت کار کرده باشه
تغذیه هم با 24 تک کار میکنه البته با 12 ولت آمپر بالا هم کار میکرد و به همین صورت بود

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
من تو عکس دیدم که به ورودی پل دیود سه تا سیم ( دو تا قرمز و یکی زرد ) وصل شده. لذا تصور کردم تغذیه رو اشتباه وصل کرده باشی.
از تغذیه مطمئن هستی که مشکلی نداره ؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
من تو عکس دیدم که به ورودی پل دیود سه تا سیم ( دو تا قرمز و یکی زرد ) وصل شده. لذا تصور کردم تغذیه رو اشتباه وصل کرده باشی.
از تغذیه مطمئن هستی که مشکلی نداره ؟؟؟
نه عزیز همینطوری سیم قرمز رو 2 تا وصل کردم کمی کلفت تر باشه ظمنا ورودی هم مدار دی سیه
یکی از دوستان که تعمیرکار خوبیم هست یدونه لنگه همین مدارو داره ازش سوال کردم میگفت این مدار طراحیش مشکل داره و مدارو انداخته بود یه گوشه خاک میخورد
حالا نمیدونم یعنی چی طراحیش مشکل داره
یعنی این مشکل قابل حل نیست؟ پس چطورریه که تولیدش کردن و فروشنده هم خیلی تعریف میکرد

Deadmaster

کاربر
2012-04-09
13
22
با عرض سلام
اینکه طراحیش ایراد داره میتونه تا حدی درست باشه
یعنی این که این مدار خوب بایاس نشده و ترانزیستور ها تو حالت اشباع دارن کار میکنن
شما 2 راه داری که به نظرم راه اولش خیلی راحت تر هست ...
1- یه مدار با همین ترانزیستور ها پیدا کنی این ترانزیستور ها رو در بیاری اونو بسازی
2- بشینی حساب کنی ببینی کجای ولتاژ بایاس ایراد داره و از اول مدار رو تنظیم بایاس کنی یا براش مولتی ترن تنظیم ولتاژ افست طراحی کنی
یا حق :66000000:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با عرض سلام
اینکه طراحیش ایراد داره میتونه تا حدی درست باشه
یعنی این که این مدار خوب بایاس نشده و ترانزیستور ها تو حالت اشباع دارن کار میکنن
شما 2 راه داری که به نظرم راه اولش خیلی راحت تر هست ...
1- یه مدار با همین ترانزیستور ها پیدا کنی این ترانزیستور ها رو در بیاری اونو بسازی
2- بشینی حساب کنی ببینی کجای ولتاژ بایاس ایراد داره و از اول مدار رو تنظیم بایاس کنی یا براش مولتی ترن تنظیم ولتاژ افست طراحی کنی
یا حق :66000000:
یا ابا الفضل """" دوست گرامی موردی اشاره کردی که تابه حال نه شنیدم و نه دیدم من اطلاعاتم خیلی ضعیفه
در حدی هستم که مثلا بگی فلان خازن یا دیود رو تست کن در صورت خرابی یا نشتی تعویضش کن ردیف میشه
در کل بازم ممنون
مورد خوبی اشاره کردی احتمالا نظر دوستم هم همین بوده که گفته طراحیش ایراد داره

تا ببینیم نظر دوستان و اساتید دیگه چی باشه شاید با روش یا راهی ساده تر هم بشه صدای مطلوبتری گرفت
از همه دوستان تشکر میکنم باز هم منتظر نظرات هستم

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام
دوستمون جناب deadmaster به نکته خوبی اشاره کردن. البته من هم طی همون پست اول خدمتتون عرض کردم که مدار زیاد طراحی خوبی نداره .
شماره ترانزیستورهای خروجی احتمال زیاد tip147 و tip142 است . که با اینها خودت می تونی یه مدار بسازی.
اگر نقشه ای از مدار رو داشتیم استاد غزال می تونستند کمک کنند تا کیفیت و قدرت رو بالا ببریم.
به طور کلی مواردی که به ذهن من میرسه اینها هستند
1) استفاده از ترانزیستورهای خروجی در یه مدار دیگه
2) تست قطعات روی مدار
3) تعویض قطعات با قطعات ارجینال ( موردی داشتم که ترانزیستوری سالم از یک کارخانه غیر مشهور باعث شکستگی صدا می شدو با تعویضش با نوع مشهور همان ترانزیستورمشکل رفع شد)
موفق باشید

بالا