آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: تفاوت اندازه خازن های الترولیت هم شماره

arstan

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-07
980
2,681
سلام
یه سوال همیشه برام است که چرا اندازه خازن های الکترولیت که ظرفیت و ولت انها با هم یکی است ولی از لحاظ ظاهر اندازه انها متفاوت است . این تغییر اندازه علتش در چیست . ایا تاثیری در مدار دارد . و اغلب اندازه قطعه ی اصلی از قطعه ای که از بازار برای تعویض میگیریم بزرگتر است . این تعویض مشکلی ایجاد میکند ؟ لطفا به صورت علمی و درسی جواب بدین . با تشکر

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
تا جایی که سواد بنده قد می ده ،قطعات الکترونیکی در چندین حالت نظامی و تجاری و سفارشی عرضه می شوند و هر کدوم بسته به مصرفی که دارند ،اندازه شون فرق می کنه .مثلا برای یه شارژر که دارای فضای محدودی برای قرار گیری قطعات هست ،مطمئنا قطعات بصورت سفارشی از طرف تولید کننده شارژر در اندازه های خاص ساخته می شن و شاید تو بازار هر چند با همون ظرفیت و ولتاژ کاری بتونید قطعه رو پیدا کنید ولی احتمال زیاد از نظر حجمی بزرگتر از قطعه اصلی هست ،چرا که بیشتر قطعات موجود در بازار ایران بصورت تجاری یا بهتره بگیم فله ای وارد شدن و مطمئنا از نظر میزان خطا هم با قطعه اصلی یکی نیستن .

Abtin2

کاربر
2015-03-05
6
6
دوست خوبم
تا جایی که سواد بنده قد می ده ،قطعات الکترونیکی در چندین حالت نظامی و تجاری و سفارشی عرضه می شوند و هر کدوم بسته به مصرفی که دارند ،اندازه شون فرق می کنه .مثلا برای یه شارژر که دارای فضای محدودی برای قرار گیری قطعات هست ،مطمئنا قطعات بصورت سفارشی از طرف تولید کننده شارژر در اندازه های خاص ساخته می شن و شاید تو بازار هر چند با همون ظرفیت و ولتاژ کاری بتونید قطعه رو پیدا کنید ولی احتمال زیاد از نظر حجمی بزرگتر از قطعه اصلی هست ،چرا که بیشتر قطعات موجود در بازار ایران بصورت تجاری یا بهتره بگیم فله ای وارد شدن و مطمئنا از نظر میزان خطا هم با قطعه اصلی یکی نیستن .

درود بر شما
بنده الان پاور کامپیوتر رو باز کردم
خازن 2200 میکروفاراد 16 ولتی باد کرده داره اونی که سفارش دادم قدش کوتاه تره
یکی از خازن های فابریک پاور که سالم بود رو باز کردم با یکی از اینایی که جدید خریدم برق 12 ولت بهشون دادم به مدت 30 ثانیه
بعد تست ولتاژ با مولتی متر انجام دادم خازن قد بلند فابریک 15 ثانیه 12 ولت نشون داد بعدش رفت روی 11.9 ولت اونجا هم کلی وایساد بعد رفت 11.8 والخ
خازن جدیده که سفارش دادم اولش از 11.9 شروع کرد دو ثانیه بعد رفت 11.8 دوثانیه بعد 11.7 و...
الان این خازن جدیده رو بندازم مشکلی ایجاد میکنه برای مدار یا نه؟
ممنون میشم از پاسخ سریعتون:smilie_help::smilie_help:

Spoof

کاربر
2016-07-11
10
14
درود
دوست عزیز شما هر دو خازن را اندازه حجمی و شکل ظاهری یکسان در مدار جاگزاری کنید.بدلیل تفاوت امپدانس داخلی خازنهای غیر هم حجم از نظر شکل ظاهری ،حتی درصورت ظرفیت و ولتاژ تحمل یکسان،یکی بعنوان مصرف کننده در مدار شناسایی میشود و با افت ولتاژ و در صورت ادامه روند با نشتی یکی یا هر دو خازن روبرو خواهید بود.

آخرین ویرایش:

Abtin2

کاربر
2015-03-05
6
6
درود
دوست عزیز شما هر دو خازن را اندازه حجمی و شکل ظاهری یکسان در مدار جاگزاری کنید.بدلیل تفاوت امپدانس داخلی خازنهای غیر هم حجم از نظر شکل ظاهری ،حتی درصورت ظرفیت و ولتاژ تحمل یکسان،یکی بعنوان مصرف کننده در مدار شناسایی میشود و با افت ولتاژ و در صورت ادامه روند با نشتی یکی یا هر دو خازن روبرو خواهید بود.

خیلی ممنونم از شما بخاطر راهنمایی بسیار با ارزشتون
عجیبه همه ی سایت های فروش رو زیر و رو میکنم این ارتفاع 30 میلیمتری رو ندارن ولی همشون همون ولتاژ و همون ظرفیت ارتفاع 20 میلیمتریشو دارن

Abtin2

کاربر
2015-03-05
6
6
دوستان لطفا آدرس یه فروشگاه معتبر رو بفرمایید که ترانزیستور FQPF 3n80c رو داشته باشه ممنون میشم

آخرین ویرایش:

Abtin2

کاربر
2015-03-05
6
6
درود

عذرخواهی میکنم
برداشتی که الان از فرمایش شما داشتم اینه که همه ی خازن های مدار رو با هم عوض کنم و همه رو 2 سانتی بندازم مشکلش حل میشه؟
درست متوجه شدم؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
عذرخواهی میکنم
برداشتی که الان از فرمایش شما داشتم اینه که همه ی خازن های مدار رو با هم عوض کنم و همه رو 2 سانتی بندازم مشکلش حل میشه؟
درست متوجه شدم؟

همکارگرامی
عنوان تاپیک شما :
[h=2]تفاوت اندازه خازن های الترولیت هم شماره[/h][h=2]
اما در این پست ذکر کردید که اگر تمام خازن هارو یک اندازه بندازم مشکل دستگاهم حل میشه؟
خازن ها با ابعاد و اندازه های مختلف آنقدر تفاوتی ندارند که منجرب عدم کارکرد دستگاه شود.
اگر دستگاه شما کارنمیکند عیب در جای دیگریست

موفق باشید
[/h]

Abtin2

کاربر
2015-03-05
6
6
همکارگرامی
عنوان تاپیک شما :
تفاوت اندازه خازن های الترولیت هم شماره

اما در این پست ذکر کردید که اگر تمام خازن هارو یک اندازه بندازم مشکل دستگاهم حل میشه؟
خازن ها با ابعاد و اندازه های مختلف آنقدر تفاوتی ندارند که منجرب عدم کارکرد دستگاه شود.
اگر دستگاه شما کارنمیکند عیب در جای دیگریست

موفق باشید

خیلی ممتون از لطف شما
دستگاه پاور کامپیوتره
کار میکنه ولی بجای ولتاژ12 ولتاژ 10
بجای ولتاژ5 ولتاژ4 سر سوکتها میاد
دنبال علت افت ولتاژ میگردم
متاسفانه بخاطر روشن بودن مداوم مدار استندبای یه صدای سوتی هم هست که دنبال اون هم هستم البته توی یه تاپیک مجزا این موضوع رو مطالعه میکنم
الان مشکلم اینه که خازن های ارتفاع 3 سانتی متر رو هیچ کجا پیدا نمیکنم
با توجه به فرمایش شما با خازن 2 سانت ارتفاع مدار رو جمع میکنم ببینم نتیجه چیه
بازم از لطف توجه شما سپاسگزارم

بالا