آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: فرستنده ها و گيرنده

احسان صابر

کاربر
2013-06-09
1
2
سلام
من نیاز به مدار فرستنده و یک مدار گیرنده fm دارم که هردوتاش با استفاده از سیستم pll کار بکنه دارم البته بردش مهم نیست 50 متر کافی هست . اما اگه بتونه فرکانس شو روی lcd بنویسه خوبه
کسی از دوستان واساتید مداری داره کمکم کنه
ممنونم

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
با سلام من به یک فرستند ه وگیرنده 18مگا هرتز fm نیازمندم با تشکر فراوان ::bounce::

با سلام منتظر جوابتان هستم واگر ممکن است باکریستال باشد وبرد 20تا 100 متری برایم کافی است باتشکر :busted_red:

سلام
دوست عزیز فرکانسی که شما در خواست کردید . مختص باند حرفه ای sw می باشد. و این فرکانس ها برای پهنای کم با مودلاسیون am در نظر گرفته شده در حالی که شما با مودلاسیون fm می خواهید.!!!
و اگر واکی تاکی می خواهید می تونید از باند آماتوری با فرکانس 27 مگاهرتز استفاده کنید. این فرکانس تقریبا خالی می باشد.!!!

rezanima

کاربر
2013-06-09
14
61
با سلام من تازه عضو این سایت شدم وچند تا سوال از شما داشتم
1. ایا دامنه ی بیسیم های قدیمی fmاست
2.ایا میتوان خروجی یک فرستنده را به قسمت تقویت rfان وصل کرد {تابرد ان زیاد شود}:busted_red:

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
با سلام من تازه عضو این سایت شدم وچند تا سوال از شما داشتم
1. ایا دامنه ی بیسیم های قدیمی fmاست
2.ایا میتوان خروجی یک فرستنده را به قسمت تقویت rfان وصل کرد {تابرد ان زیاد شود}:busted_red:

منظورتون از بیسیم های قدیمی چیه ؟ دولتی یا غیره....
دوست عزیز برای اینکه توان خروجی فرستنده رو افزایش بدهیم باید ابتدا قدرت خروجی ان را اندازه گرفت یا تجربی یا با محاسبه توان
خروجی ترانزیستور RF بعد طبقه جدید که ابتدا باید بفهمیم که با چند میلی وات یا وات تحریک میشود. بعد توان خروجی چند وات نیاز
داریم سپس فی لتر خروجی آنتن رو بهش اضافه کرد. این مطلب رو خاطر نشان کنم که فرکانس دو طبقه باید از نظر فرکانس یکسان باشند.
وگرنه کار نخواهد کرد یا با مشکلاتی همراه خواهد بود.

ehsano

کاربر
2013-04-16
2
4
سلام
من نیاز به مدار فرستنده و یک مدار گیرنده fm دارم که هردوتاش با استفاده از سیستم pll کار بکنه دارم البته بردش مهم نیست 50 متر کافی هست . اما اگه بتونه فرکانس شو روی lcd بنویسه خوبه
کسی از دوستان واساتید مداری داره کمکم کنه
ممنونم

سلام بهترین مدار فرستنده در زمینه PLL که ساده ترین هم هست و دقیق مونتاژ کن و حالش را ببر فکر نکنم همچین مداری گیرت بیاد حتی میتونی باش گیرنده هم بسازی با استفاده از ای سی BH1417 هست که دیتاشیت شا خودت دان کن نیاز به تشکر نیست .
من نتونستم عکس را مستقیم بزارم و هیچ جوری نمیشه لینک مدار را گذاشت شرمنده

آخرین ویرایش:

rezanima

کاربر
2013-06-09
14
61
با سلام منظور من از بسیسم های قدیمی {بیسیم های عمومی که قبل از موبایل مردم از ان استفاده میکردند }است

من یک فرستنده ضعیف {حدودا 10 میلی وات } را به قسمت تقویت rf ان زدم از خروجی چیزی نداد ولی فرکانس خودش 18مگا هرتر بود

لطفا مرا راهنمایی کنید :busted_red:

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
با سلام منظور من از بسیسم های قدیمی {بیسیم های عمومی که قبل از موبایل مردم از ان استفاده میکردند }است

من یک فرستنده ضعیف {حدودا 10 میلی وات } را به قسمت تقویت rf ان زدم از خروجی چیزی نداد ولی فرکانس خودش 18مگا هرتر بود

لطفا مرا راهنمایی کنید :busted_red:

سلام
اگه منظورتون تلفن بیسیم های نوکیا زیمنس و هاروست غیره .... که حدود 10 الی 15 کیلومتر بود . اینها قسمت اوسیلاتور یک کریستال در همین حدود دارند در هر طبقه از هار مونیک ها که ضریب فرکانس طبقه قبل هست استفاده شده . یعنی هر طبقه ممکن هست ضرب در 2 یا سه بشه فقط در خروجی دو طبقه وجود داره که بافر یا پیش تقویت کننده و قسمت ار اف نهایی .و ممکن هست اوسیلاتور شما با بیشتر از توان فرستنده که ساختید تحریک بشه .
ضمنا فرکانس نهایی ما بین 140 تا 250 مگاهرتز است.

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,098
74,085
48
ایران
با سلام ایا میشود از قسمت تقویتش استفاده کرد:)

سلام
بله اما به شرطی که دستگاه سالم را با فرکانس متر بگیرید ببینید با چه فرکانسی تحریک میشود
بعد قسمت پیش تقویت کننده خودتون رو با فرکانس ورودی ان بیسیم تطبیق نمایید.

rty55

کاربر
2011-06-11
4
11
پاسخ : ارسال صدا از طریق سیم های برق شهری

با سلام :
مداری که مشاهده میکنید مربوط است به ارسال صدا از طریق برق شهر در سالن و اپارتمان و محیط هایی که امکان سیم کشی مستقیم برای صدا رسانی توسط چندین بلندگو را ندارند (پچینگها ) تنها شرط درست کار کردن مدار اینست که تمام گیرنده ها (حتی اگر فقط یک جفت فرستنده و گیرنده داشته باشید ) باید سیم ارتباطی برق شهر از یک فاز باشد } برای محیط هایی که از برق شهر سه فاز استفاده میکنند { مثلا تمام این ریموت ها باید روی یکی از فاز های t ,r,s روی مثلا t باشند و از یک ترانسفورماتور برق شهری استفاده شوند (منظور ترانسی که اداره برق به عنوان ترانس کاهنده و تامین برق محل در اصطلاح انها پست برق گفته میشود ) .
شماتیک فرستنده و گیرنده و پاورساپلای و چینش قطعات مدارات فوق را مشاهده میکنید وقطعات و لیست انها هم در متون نقشه ها کاملا مشخص میباشند .
تشریح مدار :
الف : فرستنده
صدای حاصله از میکروفون یا هر منبع دیگر وارد ای سی pll LM566 شده که میتوانید از LM567 که به وفور در تلفن های خانگی هم استفاده شده بعنوان جانشین استفاده کنید . در این ای سی صدا بعد ازتقویت مرحله ای روی یک فرکانسی که توسط قطعات پایه های 6 و 7 ساخته میشود مدوله شده و یک سیگنال ای اف از خروجی پایه 3 را به قسمت تقویت کننده RF تحویل میدهد در این مرحله سیگنال فوق تا حدودی تقویت و از طریق مدارات صافی موجود در مدار روی سیم های برق شهر القا شده و در طول مسیری که این سیم های برق شهری ادامه دارد سیگنال روی سیم ها هم موجود میباشد .
ب = گیرنده :
امواج دریافتی از طریق سیم های برق و صافی های ورودی وارد مدارات تقویت RF شده و پس از تقویت و صافی هام برق حذف شده و سیگنال RF حاوی صوت منبع وارد یک ای سی مشابه فرستنده شده و بعد از اشکار سازی و تقویت اولیه از خروجی همین ای سی PLL وارد تقویت مدار صوتی قدرت میشود که بعد از تقویت نهایی به بلندگوی مدار تحویل داده می شود .
نکته : این مدار توسط شرکت تولیدی معظم ناسیونال ارایه شده و تست شده متاسفانه PCB این مدار مجانی نیست و علاقمندان باید به سلیقه خودشان مدار چاپی پیشنهادی ا در شکل چینش قطعات را خودشان تهیه کنند .( چیزی حدود کمتر از یک دلار قیمت داره که برای ما ایرانی ها تقریبا مقرون به صرف نیست ) . مونتاز و ساختن مدار فوق را توصیه میکنم .
با تشکر .
موفق باشید .
[FONT=&quot]باسلام خدمت اقاي مهندس رجبي[/FONT]
[FONT=&quot]درموردارسال صداازطريق سيم هاي برق شهري درموردترانس(چوك[/FONT])t1[FONT=&quot]فرستنده وگيرنده راهنمايي كنيدممنون ميشم[/FONT]
[FONT=&quot]سيم پيچ اوليه وثانويه چنددور ؟نمره چند؟هسته فريت چه مدلي؟اياازكادرانتن(فريت)ميشه استفاده كرد[/FONT]
[FONT=&quot]باتشكرازعنايت شما[/FONT]

بالا