آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: لپ تاپ دل مدل pp36l - 1510 روشن نمیشود

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
لپ تاپ دل مدل pp36l بعد از هیت دادن به چیپ گرافیک روشن نمیشود
مشتری یک لپ تاپ با مدل فوق اورد که تصویر درست کار نمیکرد که بعد از چک مشخص شد ایراد از چیپ گرافیک میباشد که با هیت دادن ان نه تنها مشکل مرتفع
نشد بلکه الان با فشردن کلید استارت چراغ ال ای دی روی برد روشن میشه ولی مین استارت نمیخوره حتی فن مین تکون نمیخوره با اینکه باطری شارژ میشه و همه قطعات با تست اهم متر سالم هستند ولی مین روشن نمیشه این هم تصویر از مادر برد

IMG_۲۰۱۴۰۹۲۶_۱۹۲۳۳۱.jpgIMG_۲۰۱۴۰۹۲۶_۱۹۲۳۴۳.jpg

آخرین ویرایش:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
پاسخ : لپ تاپ دل مدل pp36l روشن نمیشود

با درود
دوست و همکار گرامی ، بارها در بخش های مختلف اعلام کردم کار با هیتر بر روی چیپ اصولی نیست و ریسک دارد فقط با bga .
حالا شما برای شروع چیپ را با هیتر کمی گرم کنید تا مایع فلکس زیرش آن نرم شود سپس با سرنگی که درونش تینر مرغوب 10000 یا 20000 قرار دارد زیر چیپ را شستشو دهید سپس پمپ باد را در درجه بالا قرار دهید و قسمت های کناره چیپ را پمپ باد بکشید تا ضایعات زیر آن خارج شود و چند ساعت کنار بگذاریذ تا رطوبت آن خارج شود سپس تست بگیرید
اگر حل نشد باید ریبال شود اگر چیپ آسیب ندیده باشد حل میشود
موفق باشید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان

استاد سلام
قصدم از هیت گرفتن چیپ ریسولد نبود البته ببخشید که اینو میگم
ولی منظور از هیت گرفتن فقط گرم کردن چیپ بود وگر نه از روغن فلکسی کم استفاده شد و همینطور دمای کم تا روغن به زیر نفوذ کنه بعد از زیر مین کمی دیگه هیت دادیم تا به اصطلاح قلع های اتصالی جدا بشن که فکر نکنم چیپ از بین رفته باشه چون مقاومت های روش درست جواب میدن موقع تست بزر اهم متر

ولی باز ممنون هستم که راهنمایی کردین استاد #$V686#$V686#$V686#$V686#$V686#$V686#$V686#$V686#$V686

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان

دوستان سلام دوباره

متاسفانه روشن نشد کاری که استاد امجدی گفتن هم انجام دادم ممکنه بایوس پریده باشه چون سوکت باطری هم شکسته بود بنابر این چون سوکت نو پیدا نکردم
با هویه متصلش کردم دوم اینکه چیپ سالمه و زیر چیپ رو با تینر فوری رقیق شده شستشو دادم اونم به دفعات ولی روشن نمیشه
سوم اینکه برای اینکه لپ تاپ روشن بشه باید چه چیز هایی بهش نصب بشه اگه هارد یا دی وی دی نباشه روشن میشه درسته به غیر از اینها چیز دیگه هم
میشه جدا کرد و روشنش کرد
ممنون میشم راهنمایی بکنید

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر

سلام آقا اسماعیل
قطعات مورد نیاز برای بوت شدن مثل مادربرد PC هست .باتری رو تعویض کردی ؟اگه امکانش هست بایوس رو پروگرام و تست کن .
موفق باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران

با درود
دوست بزرگوارم ، شما باید توضیح دهید که سیستم از اول چه مشکلی داشت و چه کارهایی تا به حال انجام دادید و عملکرد آن در حال حاضر چیست تا راحتتر بشود با کمک همکاران بزرگوار موضوع را بررسی کرد
حالا چیزی که بنده متوجه شدم این است که بعد از حرارت دادن به چیپ دیگر روشن نشد و این نشانگر این است یا به چیپ آسیب رسیده است
و یا شاید چیپ سالم است . قلع های زیر آن یا دچار اتصالی و یا دچار قعطی شده است که در این صورت باید ریبال شود
البته اگر واقعا بعد از حرارت این ایراد جدید براش پیش آمده است
فقط اطراف جاهایی را که حرارت داده ایت را هم بسیار خوب نگاه کنید که دچار سلف پریدگی نشده باشد یعنی قطعات smd کنده نشده باشد
نگران نباش با کمی دقت و حوصله حل میشود
موفق باشید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان

استاد سلام دوباره

تا اونجایی که من اطلاع دارم اگر چیپ دچار دیسکانکتی شود مقاومت ها درست عدد نمیدهند یا با بیزر بوق میزنند ولی در این مورد مقاومت ها به درستی کار میکنند
یعنی نه اتصالی هست نه دیسکانکتی که در روز اول اینگونه نبود
اما در مورد دوم همونطور که توضیح دادم لپ تاپ تصویر درستی نداشت یعنی با هر بار روشن و خاموش کردن یک نوع خط در ان مشاهده میشد که این ایراد از
چیپ گرافیک میباشد که یا دچار دیسکانکتی شده یا پایه ها به هم اتصال داشته که با هیت این مورد حل شد اما ایرادی که هم اکنون دارد این است
لپ تاپ روشن نمیشود یا به اصطلاح ولتاژ دارد ولی عمل نمیکند که بنده حقیر با راهنمایی دوست خوبمون احمد اقا به این نتیجه رسیده ایم که بایوس از بین رفته
و باید اپدیت یا دوباره زده بشه تا بتونیم ایراد واقعی رو درست تشخیص بدیم که ایا هنوز در مدار قطعه ای کار میکند یا نه کماکان از راهنمایی شما استاد
محترم ممنون و سپاسگذارم

lolohacko

کاربر
2007-11-23
127
369
به نظر من طبق تجربه ای که روی این مادربرد دارم احتمال اینکه بایوس پریده باشه زیاده یک بار پروگرام کنید و نتیجه رو اعلام کنید.
اگر با پروگرام بایوس حل نشد احتمال اتصال پیدا کردن پایه های گرافیک زیاده که از روشن شدن مینبرد جلوگیری میکنه.
بعد از پروگرام کردن بایوس اگر روشن نشد چیپست 630 یا 631 رو از روی مینبرد بردارید بدون گرافیک باید روشن بشه ولی تصویر نمیده بعد که از مین برد مطمعن شدید Gpu رو ریبال کنید و سر جاش بزارید اگر باز روشن نشد چیپست اسیب دیده و باید تعویض بشه.
این مشکل حادی نیست نگران نباشید حل میشه.فقط اگر BGA Machine ندارید هیچ موقع چیپ رو بر ندارید که برد بدجوری آسیب میبینه!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova
بالا