آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: حل شدن مشکل خازن سنج دیجیتالی VICTOR 6013

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

خازنسنج دیجتالی VICTOR 6013 سه الی چهار روز پیش در حال تست چند خازن بودم یکدفعه دیدم در خازن بعدی هیچی نشان نمی داد تمام گزینه های سلکتور را که میزدی صفحه روشن بود و فقط در سمت چپ مانیتورش یک عددی شبیه یک نشان میداد و هیچ خازنی را تست نمی کرد :

m1.jpg
m2.jpg
m3.jpg

همانطور که میبنید باز کردم مطالعه و بررسی کردم دیدم فیبرش سه لایه است تمام قطعات را بصورت ظاهری سه روز پیش نگاه کردم دیدم ظاهرا مشکلی ندارد دیدم آی سی U1 هم از نوع قیری بود ولی 4 تا یازذه تایی پایه داشت یعنی 44 پایه فیوزش 100 میلی آمپر بود نسوخته بود حتی یک فیوز اس ام دی نیز داشت آنهم سالم بود فقط شکم به خود میکروپروسسور U1 حتی تاپیکی تحت عنوان در خواست نقشه در محل مربوطه در خواست کردم در اینترنت ودر سایت دنبال شماتیکش گشتم وجود نداشت گذاشتم تا دوباره بررسی کنم و میدانستم این آی سی احتمالا 7106 است
امروز دوباره پایه های آی سی را بررسی میکردم که :

[hide]
متوجه یک کریستال لوله شدم خوابیده بود بلند کردم که شماره اش را بخوانم یکدفعه یکی از پایه هایش از ته کنده شد شماره را نگاه کردم دیدم کریستال با فرکانس 32.768 کیلوهرتز بود یادم بود یکبار چند تایی خریده بودم چک کردم دیدم همان شماره را دارم بجای آن لحیم کردم ودر حین بستن گفتم مشکل همین بود احتمالا درست شد بعد ازبستن دیدم درست شد در اصل کریستال سوخته بود و چندتا خازن مختلف را چک کردم دیدم سلامتش برگشته و کفتم این تجربه باید انتقال یابد
[/hide]
ذکات علم یاد دادن است

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام

اینهم محل قطعه فوق :

[hide]
32.jpg

یکی از پایه های این کریستال لوله ای 32.768 مگاهرتزی از طریق یک خازن با لوکیشن C72 به پایه 3 چیپ U1 وصل شده بود
[/hide]

electeropars

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-02-23
586
2,035
با سلام
من حواسم نبود خازن شارژ بود وصل کردم به خازن سنج
حالا روشن میشه ولی خازن را اندازه گیری نمیکنه
نیاز به کمک دارم جهت تعمیر

Miladkk

کاربر vip
کاربر
2019-10-02
30
12
اذربایجان غربی
با سلام و درود فراوان من هم همین مشکل رو دارم به این تفاوت که کریستال وکلیه قطعات از نظر ظاهری سالمه ولی اندازه گیری نمیکنه منظورم اینه امکان داره از کریستال باشه؟

Miladkk

کاربر vip
کاربر
2019-10-02
30
12
اذربایجان غربی
با سلام و درود خازن سنج من هم روشن میشد ولی هنگامی ک خازن رو میزدم نشون نمیداد بعد از تست و ازمایش دیدم یه ترانزیستور با کدm6 اتصال کوتاه شده بود عوضش کردم و هم کریستال کنار ایسی مشکلم حل شد

2020-12-17
14
4
سلام دوستان خسته نباشید
من یک خازن سنج دارم که صفحه نمایش هیچ عدد نشان نمیده اصلا تو صفحه چیزی دیده نیست
از باتری و منبع تغذیه هم نبود
لطفا کمکم کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: soraty

Moezi

کاربر
2021-04-22
4
5
سلام به همه من ویکتور 6013 دارم که اشتباها قبل از این که خازن دشارژ کنم اونو زدم به خازن سنج ،که باعث شد بسوزه ،با تعویضu1 درست شد البته فقط تا رنج 200نانو از رنج 2 میکرو به بالا بدون اتصال خازن ی ظرفیتی رو نشون میده تمام قطعات سالم بودن نمیدونم شاید از ایسی 062 یا 4066 هست یا که از فت ها ،کسی هس کمک کنه

بالا