آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خرابی یکی از اسلات های رم در لپ تاپ Acer مدل Aspire 5542G

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با سلام خدمت دوستان و اساتید دوست داشتنی.
یه لپ تاپ
Acer
مدل
Aspire 5542G
برام اومده که یکی از اسلات های رو بگیر نگیر داره.
بعضی وقتا هیچ مشکلی نداره ولی اکثر اوقات هنگام لود شدن ویندوز روی اون 4 تا رنگ آبی قرمز سبز و زرد ویندوز سون یه چند تا خط عمودی رنگی میافته که انگاری گرافیک مشکل داره و بعد هنگ میکنه یا ویندوز لود میشه و هنگ میکنه یا وقتی که آهنگ آغاز شدن ویندوز میاد وسط صدای آهنگ هنگ میکنه.
چون این ایراد گرافیک رو داشتم اول فکر کردم GPU مشکل داره و بعد ریبال کردن دیدم مشکل برطرف نشد.

بعد از اون با در آوردن رم ها و تکی تکی چک کردن دیدم
مشکل یکی از اسلات های رم هست که مشکی رنگه، در واقع رم رو که از این اسلات در میارم دیگه مشکلی نیست!
شروع کردم به چک کردن موسفت های اطراف که به موسفتی با شماره ی
FA10T
FDS
6690AS

بر خوردم که هنگام چک با اهم متر حس میکنم مشکل داره، از مدار خارج کردم و تست کردم دیدم وقتی پراب منفی رو روی Drain و پراب مثبت رو روی Source میزارم مقدار کمی نزدیک به رنج 120 نشون میده.
محل قرار گیریش رو هم روی برد با رنگ قرمز توی دومین عکس نشون دادم، ممنون میشم اساتید راهنمایی بفرمایند.

1.jpg
22.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

پیوست‌ها

• 159.9 کیلوبایت بازدیدها: 136
آخرین ویرایش:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود خدمت دوست و همکار بزرگوارم
البته شما خودتان استاد هستید
بنده در کارم چندین قانون دارم که همیشه طبق آن عمل میکنم یکی از آنها این است که کار بر روی چیپ و یا ریبال کردن آن در آخرین مرحله است
یک موضوع مهمی که باید خدمت تمام همکاران عرض کنم این است زمانی که ماسفت و یا قطعه ای را خارج کردند از سیستم تست نگیرند چون در بعضی از موارد امکان دارد صدمات جبران ناپذیری به سیستم وارد شود همیشه اول قطعه معیوب را با سالم تعویض کنید سپس تست بگیرید
در این جور موارد معمولا بنده اول اسلات خراب را شستشو میدهم اگر حل نشد از رم بالاتر و از اسلات سالم استفاده میکنم ولی اگر ماسفت اطراف ایراد داشته باشد آن را تعویض میکنم سپس تست میگیرم
حالا شما آن دو قطعه مورد نظر را از همکاران تهیه کنید و تست بگیرید تا ببینیم به کجار میرسیم فقط امیدوارم آی سی اطراف و کنار آن آسیب ندیده باشد
موفق باشید

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با درود خدمت دوست و همکار بزرگوارم
البته شما خودتان استاد هستید
بنده در کارم چندین قانون دارم که همیشه طبق آن عمل میکنم یکی از آنها این است که کار بر روی چیپ و یا ریبال کردن آن در آخرین مرحله است
یک موضوع مهمی که باید خدمت تمام همکاران عرض کنم این است زمانی که ماسفت و یا قطعه ای را خارج کردند از سیستم تست نگیرند چون در بعضی از موارد امکان دارد صدمات جبران ناپذیری به سیستم وارد شود همیشه اول قطعه معیوب را با سالم تعویض کنید سپس تست بگیرید
در این جور موارد معمولا بنده اول اسلات خراب را شستشو میدهم اگر حل نشد از رم بالاتر و از اسلات سالم استفاده میکنم ولی اگر ماسفت اطراف ایراد داشته باشد آن را تعویض میکنم سپس تست میگیرم
حالا شما آن دو قطعه مورد نظر را از همکاران تهیه کنید و تست بگیرید تا ببینیم به کجار میرسیم فقط امیدوارم آی سی اطراف و کنار آن آسیب ندیده باشد
موفق باشید

سلام و درود خدمت شما استاد بزرگوار و دوست داشتنی.
حق با شماست نباید به چیپ دست میزدم ولی چون قبلا مشکل مشابه داشتم برای همین ناخودآگاه به فکر ریبال کردن افتادم :blush:
بله فرمایش بعدی تون هم مثل همیشه درسته، خودم هم تجربه ای تو این مورد نداشتم ولی الان برام تجربه شد و دیگه همچین کاری نمیکنم، ممنون از راهنمایی تون جناب امجدی :yes:
چشم، فقط یه سوال اینکه موسفت مشابه بذارم مشکلی پیش میاد یا حتمآ همون موسفت باید باشه؟
خدا کنه مشکل دیگه ای پیش نیومده باشه خیلی نگرانم، مشتری مدام داره زنگ میزنه...
:hmm:

آخرین ویرایش:

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
پوزش میخواهم دیر جواب دادم چند روزی نبودم
بهتر است از مشابه استفاده نکنید
اگر آی سی های اطراف و ماسفت های اطراف سالم باشد به امید خدا حل میشود
موفق باشید

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با درود
موفق باشید

تشکر میکنم از شما استاد محترم و دلسوز، ممنون از جوابتون.
جناب امجدی من چند جا زنگ زدم ولی این موسفت رو نداشتن، امیر آی سی هم نداشت و گفت 10 -15 روز دیگه میاره و جاش FDS6688 سفارش دادم و میخواستم امتحان کنم که فرمودید مشابه استفاده نکنم.
امکانش هست که راهنمایی بفرمائید FDS6690 رو از کجا میتونم تهیه کنم؟
با تشکر.

آخرین ویرایش:

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با درود
موفق باشید

با سلام خدمت اساتید محترم خصوصا دوستان و برادرانی که تو این تاپیک منو راهنمایی کردند.
جناب امجدی بزرگوار، بعد از مدت ها که این موسفت ها رو سفارش داده بوده بالاخره به دستم رسید.
امروز دو موسفت 6690 و 8884 رو با یه نو تعویض کردم و قبل از جا زدن هم تست کردم و دیدم سالم بودن.
بعد از سوئیچ کردن مدار باز هم همون مشکل پیش اومد و چراغ شارژر خاموش شد!
بعد اون هر دو موسفت رو در آوردم و دیدم موسفت 8884 دوباره سوخت!!!!
موسفت های اطراف همه رو چک کردم ولی هیچ کدم مشکل ندارن خارج از مدار فقط دو تا موسفت 4172 تو مدار هست که وقتی روی مدار قرار میدم شورت نشون میدن ولی خارج از مدار سالم هستن.
دستور بفرمائید چه کارهایی انجام بدم؟
با تشکر.

00.jpg11.jpg

مشاهده فایل‌پیوست 8884_دیتاشیت.rar

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
دوست بزرگوارم نگران نباشید خلاصه باید یک حرکتی بزنیم و تکلیف این مین را مشخص کنیم
از همون موضوعی که میترسیدم برایتان پیش آمد احتمالا چیپ کنارش هم آسیب دیده است که در اینصورت باید چیپ کناریش و ماسفت با هم تعویض شود و تست شود که به احتمال زیاد حل میشود و در غیر اینصورت بهتره از خیرش بگذریذ بخصوص اینکه چیپ گرافیک هم ریبال شده است تازه اگر آن چیپ کوچک کنارش را تعویض کردید و حل نشد طبق شماتیک باید مسیر تا پل را چک کنید که فکر نکنم به جای خوبی ختم بشود
در مجموع اشکالی ندارد خسارت در کار ما شایع است نمونش اینکه من چند روز پیش یک مانیتور ips صفر گرفتم که بالای یک میلیون قیمتش بود و اون روز هم تمام میز کارهام شلوغ بود هم فکرم مشغول بود هم چند تا مشتری داشتم که همه عجله داشتند که در حال خارج کردن مانیتور از کارتونش یکدفعه از دستم افتاد و پنل شکست حالا 80 تا 90 درصد قیمت کلش پول پنل است
و من یاد گرفتم همیشه با فکر آروم کار کنم و قبلش میز کار را خلوت کنم
ما باید از اشتباه ، درس بگیریم و بیاموزیم نه اینکه به آن بیاویزیم
خلاصه این کارها را انجام دهید اگر حل شد که چه بهتر اگر نشد اطلاع بدید تا بگردیم و با کمک همکاران گرامی ، یک مین خوش قیمت پیدا کنیم
موفق باشید

kiyanmz

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-08-21
469
2,412
مازندران . بابل
با درود
دوست بزرگوارم نگران نباشید خلاصه باید یک حرکتی بزنیم و تکلیف این مین را مشخص کنیم
از همون موضوعی که میترسیدم برایتان پیش آمد احتمالا چیپ کنارش هم آسیب دیده است که در اینصورت باید چیپ کناریش و ماسفت با هم تعویض شود و تست شود که به احتمال زیاد حل میشود و در غیر اینصورت بهتره از خیرش بگذریذ بخصوص اینکه چیپ گرافیک هم ریبال شده است تازه اگر آن چیپ کوچک کنارش را تعویض کردید و حل نشد طبق شماتیک باید مسیر تا پل را چک کنید که فکر نکنم به جای خوبی ختم بشود
در مجموع اشکالی ندارد خسارت در کار ما شایع است نمونش اینکه من چند روز پیش یک مانیتور ips صفر گرفتم که بالای یک میلیون قیمتش بود و اون روز هم تمام میز کارهام شلوغ بود هم فکرم مشغول بود هم چند تا مشتری داشتم که همه عجله داشتند که در حال خارج کردن مانیتور از کارتونش یکدفعه از دستم افتاد و پنل شکست حالا 80 تا 90 درصد قیمت کلش پول پنل است
و من یاد گرفتم همیشه با فکر آروم کار کنم و قبلش میز کار را خلوت کنم
ما باید از اشتباه ، درس بگیریم و بیاموزیم نه اینکه به آن بیاویزیم
خلاصه این کارها را انجام دهید اگر حل شد که چه بهتر اگر نشد اطلاع بدید تا بگردیم و با کمک همکاران گرامی ، یک مین خوش قیمت پیدا کنیم
موفق باشید
با عرض سلام و تشکر از شما استاد دوست داشتنی.
راستش اینقده تعمیر این لپ تاپ طول کشیند و از طرفی مشتری فشار میاره و مدام زنگ میزنه که مجبور شدم لپ تاپ رو برای تعمیر پیش یکی از همکارام که چند سال پیش تعمیرات رو پیش اون شروع به یادگیری کردم بفرستم.
چون قطعات اطرافش رو خودم نداشتم، ولی همکارم تا داره مادربرد اوراقی لپ تاپ، از طرفی هم حدس میزدم ممکنه جواب نده و فقط بابت خرید دوباره آی سی کنارش هزینه ی دوباره پرداخت کنم، برای همین تصمیم گرفتم تعمیر رو به اون واگذار کنم.
به محض اینکه از مادربرد ذکر شده خبری شد اعلام میکنم به اساتید.
باز هم ممنونم از شما آقای امجدی
:66000000:

بالا