آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: اجرای اتوماتیک برنامه ها توسط Windows Task Scheduler

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
سلام

دوستان خیلی از شما تا کنون با Windows Task Scheduler آشنا شده اید ولی به ندرت از آن استفاده کردید یا طرز استفاده از آن را بلد نبودید. امروز می خوام این قسمت از ویندوز رو آموزش بدم تا بتونید بدون نیاز به نصب برنامه های جانبی، کارهای مورد نیاز خود را در ساعت مقرر به صورت اتوماتیک انجام دهید.

به نظر من Windows Task Scheduler یکی از بهترین قسمت های ویندوز هست که خیلی از کارهای پیش و پا افتاده که هر روز وقت ما را می گیرند را به صورت اتوماتیک برای ما انجام میده و زحمت ما را کم میکنه.

در اینجا من به عنوان مثلا برنامه های فایرفاکس و اسکایپ و اکسل خودم رو میخوام زمانبندی کنم. تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشید این هست که شما برای اجرای وظایف زمان بندی شده حتما باید از قبل به محیط دسکتاپ خود Login کرده باشید. اگر شما سیستم خودتون رو خاموش کنید یا Logout کنید دیگر زمانبندی عمل نخواهد کرد.

خب برای شروع کار برای افرادی که ویندوز 7 دارند باید از control panel گزینه Schedule tasks را انتخاب کنید. افرادی که ویندوز 8 دارند می توانند از طریق Windows Logo Key + C به Charms bar وارد شده سپس Schedule tasks را سرچ کنند.
بعد از اجرا محیط زیر را مشاهده خواهید کرد:

Windows Task Scheduler-1.jpg

[hide]مطمئن شوید که از سمت چپ گزینه Task Scheduler (Loca) انتخاب شده است. حال بر روی Action > Create Basic Task کلیک کنید.

Windows Task Scheduler-2.jpg

در اینجا ما برای هر برنامه خود یک task ایجاد خواهیم کرد. این روش ساده ترین راه ممکن است. در پنجره Create Basic Task Wizard مراحل را دنبال میکنم. ابتدا یک نام و یک توضیح برای این وظیفه درنظر میگیرم. مثلا نامش رو میگذارم Morning fox و در قسمت توضیحات هم می نویسم باز کردن فایرفاکس و انجمن تعمیرکاران ایران.
خب بر روی next کلیک می کنم. در پنجره بعدی انتخاب می کنم که این برنامه قرار هست به چه صورت اجرا بشه ؟ آیا روزانه هست؟ هفتگی هست؟ و حالتهای دیگر. من بر روی Weekly قرار دادم یعنی به حالت هفتگی. به این دلیل روزانه را انتخاب نکردم که روزهای جمعه نمی خوام کاری انجام شود و فقط در روزهای بین هفته قصد دارم برایم فایرفاکس و صفحه انجمن باز شود. next را جهت رفتن به مرحله بعدی مجددا کلیک کردم. در پنجره جدید تمام روزهای هفته به غیر از جمعه را انتخاب کردم و ساعت را نیز بر روی 8 صبح تنظیم کردم. معمولا من 8 صبح باید سر کارم باشم شما می توانید هر ساعتی که تمایل دارید تنظیم کنید فقط دقت کنید که سیستم یا از شب گذشته باید روشن باشد یا شما قبل از ساعتی که اینجا تنظیم میکنید به محل کار رسیده و سیستم را روشن کرده باشید.
در اینجا اگر تیک گزینه synchronize across time zone را بزنید قبل از اجرای برنامه ساعت با ساعت جهانی در صورت اتصال سیستم به اینترنت تنظیم خواهد شد.
تاریخ شروع task را هم می توانید تنظیم کنید که از آن تاریخ به بعد فعال خواهد شد.

Windows Task Scheduler-3.jpg

در مرحله بعد مشخص می کنیم چه کاری قرار هست انجام بشه برای این وظیفه. چون ما قصد داریم فایرفاکس را اجرا کنیم گزینه اول یعنی start a program را انتخاب کردم و به مرحله بعد رفتم.

در این مرحله آدرس فایل اجرایی فایرفاکس خودم رو دادم و در قسمت add arguments (optional) هم آدرس انجمن تعمیرکاران ایران را وارد کردم. که می توانید در عکس زیر ببینید.

Windows Task Scheduler-4.jpg
به مرحله بعد رفته و روی finish کلیک می کنیم. اکنون این کار را برای اسکایپ و اکسل خودم تکرار میکنم و هر کدوم را هم با یک دقیقه فاصله قرار میدم که راحت تر اجرا شوند.
کار تمام شد و به همین راحتی هر روز این کارها انجام خواهند شد.
موفق باشید[/hide]

نویسنده: آرمین نکویی
16 شهریور 1393

بالا