آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

راهنمایی درمورد سری و موازی بستن بلندگوها

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
با سلام
لطفا در این زمینه بنده را راهنمایی بفرمایید
بنده یک آمپلی فایر 2000 وات واقعی دارم که فقط یک خروجی 8 اهمی دارد
چهار بلندگو 8 اهمی 600 وات نیز وجود دارد که قرار است به این آمپلی فایر متصل گردد
درابتدا به دنبال مداری بودم که بتواند یک خروجی این آمپلی را گرفته و چهار خروجی بدهد که با توضیحات اساتید متوجه شدم که امکان آن نیست!
با توجه به قانون اهم اگرتمام بلندگوها را بصورت موازی به آمپلی متصل کنم اهم تمام بلندگوها به 2اهم کاهش پیدا میکند که ظاهراً برای آمپلی فایر مناسب نیست
لذا بلندگوها را دو به دو باهم سری و سپس آن دو را باهم موازی بستم که در مجموع به 8 اهم رسیدم
حال میخواهم برای هر بلندگو یک کلید برای قطع و وصل بگذارم(تا در زمان نبود نیاز به یک بلندگو آن را با کلید خودش خاموش نمایم)
اما متاسفانه با توجه به سری و موازی بسته شدن آنها باهم ، در صورت قطع هرکدام اهم بلندگوها به هم میریزد!!!
مداری بدین منظور توسط رله طراحی کردم که دارای چهار کلید است و با زدن هر کلید یک بلندگو از مدار خارج و بجای آن یک مقاومت 8 اهم جایگزین میشود تا اهم بقیه بلندگوها به هم نریزد.
حال سوالاتم:
1- راه ساده تری برای کاری که بنده میخواهم انجام دهم وجود دارد؟(هر بلندگو دارای یک کلید برای خاموش و روشن شدن باشد)
2- از چه مقاومتی و با چه توانی جهت جایگزین شدن با بلندگوها استفاده کنم؟(8 اهم 600 وات)
3- آیا این کار آسیبی به آمپلی فایر نمیرساند؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
اگربخواهی یک مقاومت 8 اهم 600 وات استفاده کنی پیدا نمیشود اگر هم پیدا شود خیلی گران میشود ولی لامپ رشته ای 200 وات حدود 21 اهم مقاومت دارد اگر سه عدد از این لامپها را موازی کنی حدود 7 اهم 600 وات میشود بنظر من این میتواند جایگزین نسبتا نزدیک و مناسبی برای یک بلندگوی شما باشد.
حالا ببینیم دوستان چه نظری دارند

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
403
686
قم
باسلام
اگربخواهی یک مقاومت 8 اهم 600 وات استفاده کنی پیدا نمیشود اگر هم پیدا شود خیلی گران میشود ولی لامپ رشته ای 200 وات حدود 21 اهم مقاومت دارد اگر سه عدد از این لامپها را موازی کنی حدود 7 اهم 600 وات میشود بنظر من این میتواند جایگزین نسبتا نزدیک و مناسبی برای یک بلندگوی شما باشد.
حالا ببینیم دوستان چه نظری دارند

با تشکر از پاسخ شما دوست عزیز
ایده خوب و ارزانی است ولی ما چهار بلندگو داریم،اگر قرار باشد به ازای هر کدام سه لامپ قرار دهیم،دوازده لامپ میشود که مسلماً هم فضای زیاد اشغال میکند و هم گرمای زیادی تولید میکند!!!
اساتید لطفا کمک کنند!!!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
با تشکر از پاسخ شما دوست عزیز
ایده خوب و ارزانی است ولی ما چهار بلندگو داریم،اگر قرار باشد به ازای هر کدام سه لامپ قرار دهیم،دوازده لامپ میشود که مسلماً هم فضای زیاد اشغال میکند و هم گرمای زیادی تولید میکند!!!
اساتید لطفا کمک کنند!!!
با سلام :
استفاده از لامپ {از هر نوع که باشد التهابی یا فلورسنت و... } بجای یک بار الکترومغنا طیسی !!! با توجه به عملکرد انها به هیچ وجه توصیه نمیشود { لامپ های التهابی مقاومت فیلمان متغییری دارند که به هنگام سردی و گرمی متغییر میباشد و فلورسنتی ها اعم از کم مصرف و گازی و بخار جیوه و سدیمی و.... نیز در مقابل فرکانس های اعمالی دارای امپدانس متغیری می باشند و... } توصیه میکنم برای هر بلندگو از یک چوک با قابلیت اشباع هسته ای استفاده کنید که هم کم حجم و همچنین بازده ان طبق یک بلندگو خواهد بود ممکن هست در تهیه چنین چوک هایی با مشکل مواجه شوید ... میتونید از نرم افزاری که برای همین کاربرد { محاسبه ترانس مچینگ و... } را از بخش معرفی نرم افزارهای الکترونیکی در تاپیک اموزشی گام به گام بهره ببرید .
موفق باشید .

مهدی+

کاربر
2015-02-28
1
0
سلام ببخشید من 5 تا بلندگو سقفی برای پاساژ رو بهم وصل کردم اتصالم هم به صورت زیر که توضیح میدم
سیم رابط رو وصل کردم به فیش هدفلن لب تاپ بعد وصل کردم به جای هدفون اسپیکرم بعد سیم چپ و راست رو به از اولین بلندگو وصل کردم بعد از گرفتم دادم بعدی بعد از بعدی گرفتم به بعدی .....حالا 2 تا ی آخر صداش کمه نمی دونم مشکلش چیه میشه راهنمایی کنین؟

ورداده

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-09
734
3,841
سلام- در وصل کردن بلندگوها چند نکته باید مد نظر باشد 1- وات بلنگو 2- اهم بلندگو 3-وات امپلی 4- اهم خروجی امپلی مثال اگر اهم خروجی امپلی 4 اهم بود شما میتوانید دو عدد بلنگوی 8 اهم راموازی کنید که وات انها کمتر از وات امپلی نباشد باید طبق قانون سری وموازی مقاومت عمل کنید بادرنظر گرفتن وات هیچگاه نباید اهم معادل بلندگوها کمتر از اهم خروجی امپلیفایر باشد وهمچنین وات موفق باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ir6man

ir6man

کاربر
2018-02-25
33
41
درود،
شاید سوال من برلی اساتید خنده دار باشد، اما برای من که بسیار مبتدی هستم باخواندنه پستهای این تاپیک، دلیله موازی یا سری کردنه بلندگوها رامتوجه نشدم،قبل ازاین فکرنمیکردم بلندگو راهم مانند خازن ومقاومت میشود سری یاموازی بست،آیا برای قوی تر شدن صدا بجای یک بلندگو ازچند بلندگوی بهم سری شده یاموازی استفاده میکنیم یادلیل آن استفاده از یک آمپلی وچند بلندگو در اتاقها یا دورتر ازعمدیگراست؟ برای این کار سری کردن یاموازی متصل کردنه بلندگوها بهتراست؟ آیا صدا ضعیف نخواهد شد ویا هیچ خازن ومقاومتی بینه دوبلندگوی سری یاموازی شده نیازنیست

بالا