آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: فن cpu یه نیم دور میخوره واز حرکت وامیسته

mba061

کاربر vip
کاربر
2009-11-03
37
101
درود خدمت دوست خوبم زحمت کشیدی

آره هنوز گارانتی داره مشکلش مثل خیلی مادربردهای دیگه فن cpu یه نیم دور میخوره واز حرکت وامیسته هنوز وقت نکردم به طور خاص روش کار کنم ولی لازم به ذکر است که در مدار pwm

فقط تا درین ماسفت های Q1 ولتاژ 12 ولت رو دارم و روی پایه سورس Q1 که باید ولتاژ vcore که باید بین 1.2v الی 1.9v و ولتاژ Vid که باید بین 2.5 الی 4.5 ولت برای ic pwm بفرسته رو ندارم
وبعد اینکه
هیتسینگ روی پل رو بداشتم که با شارتی خازن های اس ام دی مواجه شدم
در حالت خاموش ولتاژ 3.3 رو روی i/o و bios دارم که با جامپ کردن سیم سبز و مشکی سیستم روشن میشه و ولتاژ 5 روی i/o به ولتاژ ها اضاف میشه
گفتم اول بایوس بزنم ببینم چی میشه
و حال از شما دوست خوب درخواست میکنم در صورت تمایل نظرات و راهنمایی های گرانبهای خودتون رو بفرمایید خوشحال میشم
با سپاس

آخرین ویرایش توسط مدیر:

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست من سلام
پاور رو تست گرفتی یا همینجور مستقیم رفتی سراغ مادر برد
شما اول این دوتا رو تست کن بعد
1- پاور
2- دکمه استارت کیس
اگر هم میخواهید تعمیرات انجام بدید بهتر است مشکل رو اول ریشه یابی کنید بعد

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
دوست عزیز اگه منظورتون فن سی پی یو هستش
سوکت 4 پین رو بکشید
اگه همچنان نیم دور چرخید
ایراد از مدار PWM هستش

mba061

کاربر vip
کاربر
2009-11-03
37
101
پاور تست شدس مشکلی نداره

جک 4 پین را هم جدا که میکنیم باز هم فن cpu می چرخد

با سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: RSMMM

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
شما ابتدا بدون وصل کردن 4 پین ،حرارت چیپ ها و قطعات رو چک کنید .با توجه به اینکه فرمودید در مدار PWM فقط 12 ولت رو دارید و فن هم نیم دور می چرخد ،فت ها و آی سی PWM رو چک کنید .خازن ها رو از نظر باد کردن چک کنید .پایه های قطعات رو از نظر سولفاته بودن بررسی کنید .ولتاژ قسمتهای مختلف رو هم قید بفرمائید .
موفق باشید .

mba061

کاربر vip
کاربر
2009-11-03
37
101
دوستان تشکر می کنم که پیگیر هستید
مادربرد نو می باشد
بدون وصل کردن جک 4 پین حرارت چیپ ها و قطعات نورمال است و قطعه باد کرده نداریم در مدار pwm

فقط تا درین ماسفت های Q1 ولتاژ 12 ولت رو دارم و روی پایه سورس Q1 که باید ولتاژ vcore که باید بین 1.2v الی 1.9v و ولتاژ Vid که باید بین 2.5 الی 4.5 ولت برای ic pwm بفرسته رو ندارم
ولتاژ باطری بین 2/7 تا 3 اوکی
ولتاژ 3/3 بایوس اوکی
روی اسلات pci ولتاژر 3/3 اوکی
ولتاژ 3/3 روی پین پاور و i/o اوکی
اطراف پل جنوبی ولتاژ 3/3 ندارم
هیت سینگ برداشته شد خازنهای روی چیپ اتصال کوتاه می باشند
و روی اسلات رم و کنارش از ولتاژ خبری نیست

با تشکر مجدد

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
مشخص نکردید که هیت سینک کدوم پل رو برداشتید ولی با توجه به شرایط و نبودن ولتاژ روی اسلات رم باید پل شمالی باشه .چیپ رو از 4 طرف بررسی کنید و از نشست نکردن چیپ مطمئن شوید .نداشتن Vcore مربوط به CPU هست .چه تا CPU راه نیافته ،Vcore هم وجود ندارد .حالا این می تونه از دیسکانکتی سوکت CPU باشد یا مشکل در پل شمالی .با توجه به فرمایشات شما در مورد نبود ولتاژ در پل جنوبی و اسلات رم و همچنین شورت بودن خازن های روی پل شمالی ،احتمال زیاد پل شمالی معیوب می باشد .البته فقط بوق زدن دلیل بر شورتی نمی تونه باشه .شاید حین تست مولتی متر بوق بزنه ولی عدد بالای 8 نشون بده که این طبیعی هست .این مسئله رو هم مشخص بفرمائید .اگه مادربرد نو هست و شامل گارانتی می شه ،بهتره از طریق گارانتی اقدام کنید .
موفق باشید .

mba061

کاربر vip
کاربر
2009-11-03
37
101
سلام دوستان
مجدد تشکر میکنم از تمامی دوستان
در جواب به دوستمون بگم که این مادربرد تک چیپ هستش واز لحاض شارتی بله عدد باید زیر 8 اهم باشه که هست در این صورت شارتی یا اتصال کوتاه رخ میدهد
در ادامه تشکر میکنم از دوست خوبمون که نام کاربری ایشان ( پشتیبان می باشد ) فایل بایوس رو گذاشتند و ما تست کردیم و حالت برد بلکول عوض شد
بدین صورت که مادربورد رو روشن میکنم فن سی پی یو 4 الی 5 بار نیم دور میچرخد و یکدفعه به میزان چند ثانیه دور می خورد و سیستم شروع به بوق زدن پشت سر هم می کند ودر همین لحظه هم سی پی یو مقداری گرم می شود و هم ولتاژ وی کور که بین 1.2 الی 1.9 می باشد سرو کلش پیدا میشه و بعد بورد مجدد به حالت اول یعنی خاموش بر میگردد

ببخشید اذیتتون کردم و این بورد گارانتی دارد ولی تا جایی که راه دارد باید تو دست خودمون اوکی بشه میدونید که لذتش به همینه
پاینده باشید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
سلام دوستان
مجدد تشکر میکنم از تمامی دوستان
در جواب به دوستمون بگم که این مادربرد تک چیپ هستش واز لحاض شارتی بله عدد باید زیر 8 اهم باشه که هست در این صورت شارتی یا اتصال کوتاه رخ میدهد
در ادامه تشکر میکنم از دوست خوبمون که نام کاربری ایشان ( پشتیبان می باشد ) فایل بایوس رو گذاشتند و ما تست کردیم و حالت برد بلکول عوض شد
بدین صورت که مادربورد رو روشن میکنم فن سی پی یو 4 الی 5 بار نیم دور میچرخد و یکدفعه به میزان چند ثانیه دور می خورد و سیستم شروع به بوق زدن پشت سر هم می کند ودر همین لحظه هم سی پی یو مقداری گرم می شود و هم ولتاژ وی کور که بین 1.2 الی 1.9 می باشد سرو کلش پیدا میشه و بعد بورد مجدد به حالت اول یعنی خاموش بر میگردد

ببخشید اذیتتون کردم و این بورد گارانتی دارد ولی تا جایی که راه دارد باید تو دست خودمون اوکی بشه میدونید که لذتش به همینه
پاینده باشید

دوست من سلام دوباره

i/o رو چک کردی یا ای سی کلاک رو یا از همون اول رفتی سراغ فاز سی پی یو
در ضمن در قسمت های مختلف به غیر از ولتاژ باید لحیم سردی هم چک بشه
شما در یکی از پست ها نوشتید که در i/o ولتاژ 3.3 را دارید این یعنی باید مین راحت استارت بشه
دوم ایا تمامی فت ها رو از برد خارج کرده و تست زده اید مخصوصا فت های اطراف فاز گرافیک
در ضمن به جای اینکه مسئله رو پیچیده کنید بهتر ین راه اینه که خودتون دقیق بشینید و قطعات رو تست بگیرید و حدالمقدور یکبار با دقت برد را نگاه کنید
در ضمن این تجربه خودم هست گاهی اوقات قطعات اس ام دی روی چیپ ها و اطراف دچار قلع مردگی میشن که شما با استفاده از روغن فلاکسی و هیت
نرم میتونید این قلع مردگی رو رفع کنید البته باید متذکر شوم نباید بیش از حد به چیپ گرما رساند
موفق باشید

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز بعد از گذشت چندین پست هنوز ما نمیدونیم مدل مادر برد شما چیه.قید مشخصات کامل علاوه بر کمک به شما به افراد دیگه ای که مشکل مشابه به این مادر برد دارن هم کمک خواهد کرد.
با تشکر

بالا