آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: کار نکردن پورت های SATA در مادربورد گیگا مدل M55SLI-S4

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
با سلام

مادربورد فوق هیچ کدام از پورت های ساتا جواب نمی دهد . هارد و کابل سالم است و با یک سیستم دیگر تست شده . پورت های IDE جواب می دهد . کارهای انجام شده :

1- کلیر سیموس انجام شد و حتی باطری ضعیف بود تعویض شد .
2- موارد مربوط به پورت های ساتا در setup بررسی شد همگی فعال هستند .
3- بایوس با ورژن های بالاتر و حتی پایین آپدیت شد .
4- پورت های و قطعات از لحاظ ظاهری بررسی شد مشکلی نداشت .
5 - پورت ها ساتا از لحاظ اتصال کوتاه شدن بررسی شد مشکلی نداشت .

لطفا راهنمایی بفرمایید .

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
با درود
معمولا نزدیک پورت ساتا یک مقاومت فیوزی هست که زیاد می سوزه
این مقاومت را تست کردید؟؟

سلام
تمام مقاومت هایی که اطراف پورت های SATA هستند را تست کردم هیچکدام مقاومت فیوزی نبودند همگی اهم نشان می دادند .

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
دوست عزیز کاشکی یه عکس از مادربردتون میذاشتی :
شما هارد ساتا رو تو قسمت بایوس در حالت ide قرار بدین و با اون بیایین بالا البته یه خورده یه خورده سنگین میشه ولی شما یه بار ویندوز و چندتا ترفند بالابردن سرعت هارد بزنید خوب میشه یا اینکه بایوس رو پروگرام که ساتا رو هم ساپورت کنه،من خودم شخصا پروگرامر ندارم از همین رو استفاده میکنم.پورت ساتا خیلی کم پیش میاد خرابی داشته باشه .
روی پایه پورت ساتا ولتاژگیری نمایید چند ولت دارین؟

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
درود
این پورت با چیپ جنوبی در ارتباط است
سه پایه آن گراند است اگر تمام پایه ها به بدنه مادربورد بوق بزند اشکال از چیپ جنوبی است.
در صورت کار نکرن پورت ساتا ابتدا بایوس و ویندوز را چک کنید .
پایه 1-4-7 گراند هستند
نباید با 2-3-5-6 بوق بزند.

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
دوست عزیز کاشکی یه عکس از مادربردتون میذاشتی :
شما هارد ساتا رو تو قسمت بایوس در حالت ide قرار بدین و با اون بیایین بالا البته یه خورده یه خورده سنگین میشه ولی شما یه بار ویندوز و چندتا ترفند بالابردن سرعت هارد بزنید خوب میشه یا اینکه بایوس رو پروگرام که ساتا رو هم ساپورت کنه،من خودم شخصا پروگرامر ندارم از همین رو استفاده میکنم.پورت ساتا خیلی کم پیش میاد خرابی داشته باشه .
روی پایه پورت ساتا ولتاژگیری نمایید چند ولت دارین؟

سلام
دوست عزیز قبلا توضیح دادم که از لحاظ تنظیمات Setup مادربورد گزینه های مربوط به sata را تغییر دادم . همگی در حالت فعال هستند . اشکال از قسمت setup نیست . بایوس را هم پروگرام کردم . فکر نمی کنم روی پایه های sata باید ولتاژ داشته باشیم . اگر هست از کدام پایه ها باید بگیرم و چند ولت باید نشان دهد ؟

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
درود
این پورت با چیپ جنوبی در ارتباط است
سه پایه آن گراند است اگر تمام پایه ها به بدنه مادربورد بوق بزند اشکال از چیپ جنوبی است.
در صورت کار نکرن پورت ساتا ابتدا بایوس و ویندوز را چک کنید .
پایه 1-4-7 گراند هستند
نباید با 2-3-5-6 بوق بزند.

سلام
پایه ها طبق فرمایشات شما تست شدند پایه های 2 و 3 و 5 و 6 با بدنه بوق نمی زند و بایوس را هم چندین دفعه پروگرام کردم ولی فایده نداشت هارد هم sata است .

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوست من سلام

تازه به این سیستم ویندوز نصب کردی نوع ویندوز ایکس پی است یا سون
ببین تجربه ای که من داشتم اینه بعضی از ویندوز ها ساتا رو ساپورت نمیکنه یا مثال برای نصب ویندوز روی بعضی از مادربرد ها در ایکس پی
باید در اول نصب ویندوز کلید های اف 6 و اف 2 را زد تا مین برد و ویندوز ساتا رو نیز بشناسه در این جور مواقع بهتر است از ویندوز ساتا ساپورت استفاده کنی
موفق باشی

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
دوست من سلام

تازه به این سیستم ویندوز نصب کردی نوع ویندوز ایکس پی است یا سون
ببین تجربه ای که من داشتم اینه بعضی از ویندوز ها ساتا رو ساپورت نمیکنه یا مثال برای نصب ویندوز روی بعضی از مادربرد ها در ایکس پی
باید در اول نصب ویندوز کلید های اف 6 و اف 2 را زد تا مین برد و ویندوز ساتا رو نیز بشناسه در این جور مواقع بهتر است از ویندوز ساتا ساپورت استفاده کنی
موفق باشی

سلام . فرمایشات شما صحیح ولی من هاردم ساتا است و توسط مادربورد اصلا شناسایی نمی شود . چطور ویندوز از روی هارد بوت شود ؟

بالا