آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: داغ شدن و خاموش شدن مادربورد مدل Giga M61PME-S2

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز،
این مادربورد روشن میشه،ویندوز هم بالا میاد و مشکلی نداره تا زمانی که مثلا یه سی دی میزارید برای نصب ،کمی که از مراحل نصب میگذره خاموش میشه و رم،سی پی یو و چیپ اون به شدت داغ میکند ولی با استارت مجدد بلافاصله روشن میشه و دوباره تا زیر بار نره مشکلی نداره.با پاور،رم ،سی پی یو و درایو دیگه امتحان شد ولی مشکل با پرجاست.
توی تست یه فت کنار اسلات رم بین پایه های سورس و درین از هردو طرف در تست دیودی عدد 0.011 رو نشون میده همینطور چندتا خازن کنار اسلات رم و نیز یکی از خازنهای اس ام دی پشت سوکت سی پی یو هم همین عدد رو نشون میدن،که البته خارج از مدار سالمن (غیر از خازن اس ام دی پشت سوکت سی پی یو که خارج از مدار تست نشده هنوز) به نظر شما مشکل از کجاست؟ اتصالی در سوکت سی پی یو؟
ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aramis

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
وقتی ویندوز بالا میاد همه سخت افزار به درستی نصب شده اند؟فقط حین نصب از روی سی دی رام این اتفاق می افته یا فرقی نمی کنه و مثلا از روی یو اس بی هم نصب کنید ،خاموش می شه ؟در حالت عادی و بدون نصب سیستم مشکلی نداره؟با یه هارد دیگه هم تست کنید ،شاید ایراد از هاردتون هست .سوکت سی پی یو رو از نظر کج شدن پایه ها چک کنید .قطعات روی برد رو از نظر سولفاته شدن پایه ها بررسی و اگه لازم بود رفع کنید .
موفق باشید .

kharad

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-04
639
3,950
درود

موارد زیادی می تواند باعث این مشکل باشد

- عدم اتصال صحیح CPU با فن .
- عدم مرغوبیت خمیر سیلیکون
- پروگرام بایوس (قبل از پروگرام کردن تنظیمات پش فرض شود)
- خوب کار نکردن فن
- خازن های دور CPU (به دلیل جریان کشی بیش از حد)
- خرابی I/O هم می تواند باعث مشکل باشد.
- در آخر چیپ شمالی

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام
برای شروع عیب یابی
مادربورد رو کاملا با تینر 20000 شسنشو بدین
فن cpu چک بشه
خمیر سیلیکون مجددا از نوع مرغوب استفاده بشه
سلام،
ممنون از راهنماییتون،کارهایی که فرمودین انجام شده ولی فرقی نکرده

• Like

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
دوست خوبم
وقتی ویندوز بالا میاد همه سخت افزار به درستی نصب شده اند؟فقط حین نصب از روی سی دی رام این اتفاق می افته یا فرقی نمی کنه و مثلا از روی یو اس بی هم نصب کنید ،خاموش می شه ؟در حالت عادی و بدون نصب سیستم مشکلی نداره؟با یه هارد دیگه هم تست کنید ،شاید ایراد از هاردتون هست .سوکت سی پی یو رو از نظر کج شدن پایه ها چک کنید .قطعات روی برد رو از نظر سولفاته شدن پایه ها بررسی و اگه لازم بود رفع کنید .
موفق باشید .
سلام دوست عزیز،ممنون از راهنماییتون،
آره درایورها درست نصب شدن،این سیستم رو یکی از همکارهها به مشتری فروخته و بعد از یه مدت اینجوری شده،چون مشتری همکارمون رو تحت فشار گذاشته بود فعلا مادربورد رو عوض کردیم. ولی چندتا مورد که پیدا شد این بود که یکی از رم ها و سی پی یو مشکل داشت (مادربورد جدید با یکی از رم ها بالا نمیومد-سی پی یو هم سنسور حرارتیش خراب شده و با اینکه سرده دما رو از همون ابتدا روی 100 نشون میده البته همونطور که عرض کردم با سی پی یو و رم دیگه هم تست شده بود ولی فرقی نداشت جز اینکه دمای سی پی یو رو با سی پی یو جدید از ابتدا نزدیک 90 نشون میداد با اینکه سی پی یو جدید هم سرد بود!) از نظر پایه های سوکت سی پی یو هم این مادربورد AMD هست و مادربورد روهم از نظر سولفاته بودن چک کردم و شستشو دادم.

• Like

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
درود

موارد زیادی می تواند باعث این مشکل باشد

- عدم اتصال صحیح CPU با فن .
- عدم مرغوبیت خمیر سیلیکون
- پروگرام بایوس (قبل از پروگرام کردن تنظیمات پش فرض شود)
- خوب کار نکردن فن
- خازن های دور CPU (به دلیل جریان کشی بیش از حد)
- خرابی I/O هم می تواند باعث مشکل باشد.
- در آخر چیپ شمالی
سلام دوست عزیز،ممنون از راهنماییتون،
فن سی پی یو ،اتصالش با سی پی یو و خمیر سیلیکون همه چک شدن مشکلی ندارن (ضمن اینکه از همون ابتدا دما رو خیلی بالا نشون میده)
این مادربورد تک چیپه و احتمالا مشکل یکی یا چندتا از همین مواردی که شما میفرمایید باشه چون هم سی پی یو و هم یکی از رم ها رو سوزونده احتمال اتصالی در چیپ یا سوکت سی پی یو زیاده ولی هنوز فرصت تست بیشتر و دقیق تر پیدا نکردم ضمن اینکه هنوز ایده ای ندارم که از کجای بورد شروع کنم واسه تست!شماتیکشو هم تو سایت درخواست دادم ولی هنوز کسی آپلود نکرده

• Like

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز مادر برد رو از کیس خارج کنید طوری که روی میز کار مسلط باشید.روشن کنید دستگاه رو و ویندوز رو بالا بیارید.شروع کنید با هیتر اطراف ای سی pwm و ای سی های حول حوش اسلت رم رو حرارت ملایم بدید.تمرکز کنید ببینید روی چه قطعه ای حرارت مستقیم باعث زودتر خاموش شدن دستگاه میشه.میتونید بدنه هویه داغ رو هم تک تک روی ای سی ها (در حد چند ثانیه) قرار بدید تا اگر قطعه ای مشکل داره خودش رو نشون بده.

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
همین مشکل رو بنده با مادربرد MSI داشتم ،اتفاقا اونم تک چیپ بود و بشدت داغ می کرد.دقیقا همین موارد پیش اومده بود .حین کارکرد عادی مشکلی پیش نمی اومد ولی تا می خواستی یه بازی نصب کنی سیستم ریست می شد .البته اون مادر دما رو 48- نشون می داد .یه سی پی یو هم سر اون مادربرد سورزوندم .بنده I/O و آی سی PWM رو تعویض و بایوس رو پروگرام کردم ولی افاقه ای نکرد .فقط مونده بود چیپ که دیگه کلافه ام کرد.اگه شما به امید خدا و تجربه خودتون و اساتید به نتیجه ای رو این برد برسید،احتمالا مشکل برد بنده هم مشخص می شه .
موفق باشید.

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام وادب
دوست عزیز مادر برد رو از کیس خارج کنید طوری که روی میز کار مسلط باشید.روشن کنید دستگاه رو و ویندوز رو بالا بیارید.شروع کنید با هیتر اطراف ای سی pwm و ای سی های حول حوش اسلت رم رو حرارت ملایم بدید.تمرکز کنید ببینید روی چه قطعه ای حرارت مستقیم باعث زودتر خاموش شدن دستگاه میشه.میتونید بدنه هویه داغ رو هم تک تک روی ای سی ها (در حد چند ثانیه) قرار بدید تا اگر قطعه ای مشکل داره خودش رو نشون بده.
با سلام،ممنون از راهنماییتون، راستش روشی که فرمودین خیلی جالبه واسم،که آی سی ها رو در حین کار گرمشون کنم،سعی میکنم با خودم کنار بیام و لااقل به عنوان آخرین راه از این تست استفاده کنم، باز هم ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa
بالا