آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: جرقه شدید بعداز تعویض فیوز سوخته درپاور 540 وات

a.ferdosi

کاربر
2013-12-16
184
297
تهران
با عرض سلام خدمت اساتید
پاور 540 که فیوزش سوخته بود رو عوض کردم بعد از زدن کلید پاور جرقه شدید در قسمت ترانزیستورهای روی هیتسینگ رخ داد و حتی فیوز اصلی ساختمان پرید! خود فیوز پاورهم سوخت
روی هیت سینگ یک دیود بود که شورتی شده بود ترانزیستورها هم یکیشون دوپایش شورتی هست ظاهرا اون یکی هیچ پایه ای به هم اصلا راه نمیده نمیدونم درست تست کردم وآیا خراب شدند

شماره ترانزیستورها: 2n60s هست

البته اون دوتای دیگرو درنیاوردم اونها هم احتمال خراب شدنشون هست؟

تصویر پیوست

پیوست‌ها

• 68.9 کیلوبایت بازدیدها: 236
  • 131.5 کیلوبایت بازدیدها: 222

a.ferdosi

کاربر
2013-12-16
184
297
تهران
همون هیتسینگ اولو چک کردم فقط تست این ترانزیستورها مانند ترانزیستورهای دیگست
نتیجه ای که بعد تست بااهمتر عرض کردم نشون دهنده چیست؟

سوال دیگه آیا شورتی شدن دیود درعکس موجب جرقه و پریدن فیوز شده ویا علت دیگری میتونه داشته باشه؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,271
ایران
باسلام
عکسهایت واضح نیست از قسمت هیسینگ اول عکسهای باکیفیت و قابل ارزیابی بگذار و کارهایی که میگویی روی عکس علامتگذاری کن
ضمنا ترانزیستور 2N60s یک ترانزیستور ان کانال ماسفت است و آن دو تا دیکر عین همند ترانزیستور NPN هستند که شماره فنی آنها را ننوشتی و منظور از دیود کدام دیود روی عکس باکیفیت مشخص کن

saroveh

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2011-09-19
1,328
4,843
sari
همون هیتسینگ اولو چک کردم فقط تست این ترانزیستورها مانند ترانزیستورهای دیگست
نتیجه ای که بعد تست بااهمتر عرض کردم نشون دهنده چیست؟

سوال دیگه آیا شورتی شدن دیود درعکس موجب جرقه و پریدن فیوز شده ویا علت دیگری میتونه داشته باشه؟

سلام اون ترانزیستور 2n60 فته و تست کردنش با ترانزیستورهای دیگه فرق داره اگه پایه ها بهم بوق بزنن سوخته توی عکس ارسالی یکی از ترانزیستور ها 2تا پایه داره دیود نیست بعد تعویض قطعات فوق حتما با یک لامپ معمولی 100 وات به طور سری به برق شهر پاور رو روشن کن اگه لامپ روشن بشه توی قسمت اول مدار قطعه ایی سوخته و اتصال داره ترانزیستور دیگه هم احتمالا باید E3007 باشه که مثل ترانزیسور های معمولی تست میشن دیود پل ورودی برق شهر و خازنهای اول رو هم برسی کن

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
درود بر شما
با تست بازر پل دیود را چک کنید (90 درصد اتصالی و سوختن فیوز مربوط به پل دیود است) - سپس با تست بازر ترانزیستورها و فت هیت سینگ اول را تست کن و با تست دیود و اهم کاری نداشته باش فعلا !
ترانزیستورهای هیت سینگ اول یا TT2148 هستند و یا فکر کنم SCS3230 که سوختگی آنها بسیار محتمل تر از فت با کد K2717 یا K2611 میباشد
لذا پیشنهاد میشود ابتدا مدار سری در محل کار خود درست کنید تا موجب سوختن فیوز ساختمان یا مغازه نشود
از سویی دیگر سعی کنید فیوز 6.3 آمپر تهیه کنید که در پاورهای گرین بیشتر به کار میروند
ضمن انجام مراحل فوق نتیجه را نیز اطلاع رسانی کنید
سپاس

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
خیلی راحت
[hide]
یه لامپ 100 واتی 220 ولتی رو بجای دوپایه ی فیوز قرار بده و دنبال قطعه ی معیوب بگرد و تا زمانی که لامپ روشنه یعنی اتصال داری و زمانی که با تعویض قطعه خاموش شد . یعنی اتصالی بر طرف شده
در این حات اوومتر رو روی حالت ac قرار میدی مسیر ولتاژ قطعات رو تا پل دیود چک میکنی اگر روی دو پایه ی وسط پل دیود ولتاژ 220 ac داشتی یعنی تا اینجا درسته
اوومتر رو روی حات dc تنظیم میکنی و دو پایه ی کناری پل دیود رو چک میکنی . اگر ولتاژ داشت خازن بزرگ صافی رو چک میکنی و بعد از اون ولتاژ ترانزیستور ها و فت ها .
پل دیود رو خارج کن ببین هنوز اتصالی برقراره یا نه اگر برطرف شد یعنی بعد از پل دیود مشکل داری . همینطور خازن صافی بزرگ . اینطوری به عیب بیشتر نزدیک میشی
برای تست اهمی قطعات ، حتما از مدار خارجشون کن و تست کن

[/hide]

خیلی راحته

آخرین ویرایش:

a.ferdosi

کاربر
2013-12-16
184
297
تهران
با سلام و تشکر از توضیحات دوستان
چند تا عکس دیگه گذاشتم
دیود همانطور که گفتم از دوطرف راه میده و شورتی شده
دوتا ترانزیستور یکی هیچ کدوم از پایه هاش به هیچ طرق بوق بازر لحظه ای هم نداره و را اصلا نمیدن
ولی اون یکی همونی که اثر سوختگی بر طلق عایق گذاشته دوتا ازپایه ها به هم راه میدن وظاهرا شورتی شدن
سوال اصلی آیا براین اساس میشه گفت ترانزیستورها کدومشون سالم یا خرابه که یکدفعه با دیود عوض شوند؟ باتشکر
شماره ترانزیستورها هم همون 2060s هست
دیود هم d1:LXA06T600

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
درود بر شما
از پل دیود سخنی نگفتید - آیا پل دیود را تست کردید ؟
قطعاتی که با تست بازر خارج از مدار بوق میزنند فقط فیوز را میپرونند و چنانچه کمی شورتی داشته باشند مشکلی در فیوز ایجاد نمیکنند و فقط خاصیت و کارایی خود را از دست داده اند (پل دیود - فت و ترانزیستور هیت سینگ اول و ... ) با این وصف شما قطعات وصل شده به هیت سینگی که در شکل زیر علامتگذاری کرده ام را نیز در خارج از مدار تست بازر بگیرید و مشکل را اینقدر پیچیده نکنید چرا که براحتی میشه حل کرد و نگران نباش !
سپاس

WP_20140808_002.jpg

بالا