آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: نحوه تعویض کانکتورهای کابل فلت در لپ تاپ

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی،
درمورد تعویض کانکتورهای کابل فلت روی بورد لپ تاپ (هر کانکتوری که یه کابل فلت بهش متصل میشه) اگر تجربه و یا دانشی در این زمینه دارید ممنون میشم در اختیار بنده و دیگر دوستان قرار دهید.
تو اینترنت و یوتیوب جستجو کردم و فقط یه فایل تصویری تونستم پیدا کنم که البته کافی و کامل نیست و فکر میکنم جاش تو این سایت خالیه.

ممنون و موفق باشید

ali8889

کاربر
2010-10-22
447
1,823
با سلام اگر منظورتون کانکتور روی برد لپ تاپ هست که فلت بهش وصل میشه توی بیشتر لپ تاپ ها همراه با قسمتی پلاستیکی هست که با هیتر نمیشه عوض کرد مگر با ir عوض بشه و خیلی به ندرت دچار مشکل میشه مگر در اثر ضربه فیزیکی شکسته باشه

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،آره،همون ها،بدون IR چجوری میشه اونهارو تعویض کرد؟ اگه فیلم آموزشی یا نکات و تجربیاتی در این زمینه شما یا سایر دوستان دارید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
با سلام
بسیار راحت

[hide]

شما اگر پایه هاشو میتونی روی برد ببینی که یه قلع با هویه روشون آب کن تا راحت تر خارج بشه . حتما قبلش روغن بزن که راحت در بیاد
اگر هم نه . بازم هیچ مشکلی نیست . شما میتونی از سشوار صنعتی و یا هیتر استفاده کنی . اگر از هیتر استفاده میکنی حتما نازل سر دسته رو خارج کن . و باد رو تا آخر زیاد کن و بگیر زیر برد
به این شکل که از زیر برد همون ناحیه که سوکت هست رو اول با درجه حرارت پایین بگیر و آرام آرام هر 20 ثانیه حرارت رو بیشتر کن که برد خراب نشه و خیلی راحت با پنس از روی برد درش بیار. روغن رو حتما بزن
برا جا زدن هم همینطور پیش برو . ولی قبلش یه قلع کشی روی پایه ها بکن و جاشو کال تمیز کن و روغن بزن و سوارش کن
به همین ساده گی
[/hide]

آخرین ویرایش:

yx700

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-11-03
616
1,670
بله منم سشوار رو اينجا ها خيلي زياد استفاده كردم و واقعا جواب ميده
چون قلع رو خيلي زود آب ميكنه و زمان براي آب شدن ژلاستيك وجود نداره ، تميز در مياد ولي يكم مهارت ميخواد كه با تمرين رويه دوتا برده اوراق بدست مياد همين

اينكه لپتاپه ، من رويه موبايل با شسوار كانكتور lcd و uif ميزدم

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
بله منم سشوار رو اينجا ها خيلي زياد استفاده كردم و واقعا جواب ميده
چون قلع رو خيلي زود آب ميكنه و زمان براي آب شدن ژلاستيك وجود نداره ، تميز در مياد ولي يكم مهارت ميخواد كه با تمرين رويه دوتا برده اوراق بدست مياد همين

اينكه لپتاپه ، من رويه موبايل با شسوار كانكتور lcd و uif ميزدم

با سلام
بسیار راحت

اکنون می توانید قسمت مخفی شده را ببینید

شما اگر پایه هاشو میتونی روی برد ببینی که یه قلع با هویه روشون آب کن تا راحت تر خارج بشه . حتما قبلش روغن بزن که راحت در بیاد
اگر هم نه . بازم هیچ مشکلی نیست . شما میتونی از سشوار صنعتی و یا هیتر استفاده کنی . اگر از هیتر استفاده میکنی حتما نازل سر دسته رو خارج کن . و باد رو تا آخر زیاد کن و بگیربل زیر برد
به این شکل که از زیر برد همون ناحیه که سوکت هست رو اول با درجه حرارت پایین بگیر و آرام آرام هر 20 ثانیه حرارت رو بیشتر کن که برد خراب نشه و خیلی راحت با پنس از روی برد درش بیار.
برا جا زدن هم همینطور پیش برو . ولی قبلش یه قلع کشی روی پایه ها بکن و جاشو کال تمیسز کن و روغن بزن و سوارش کن
به همین ساده گی

سلام ممنون که جواب دادید،خب پایه ها رو قلع اندود کردم ولی به محض ذوب شدن قلع پایه ها همه آزاد شده و قسمت بالایی آنها (روی کانکتور ) به هم میچسبند ،اگه بخواهیم کانکتور رو سالم بیرون بیاریم چطور؟ ضمن اینکه دوتا پایه هم کنار کانکتور داره،واسه محکم شدن کانکتور روی بورد، که خیلی ظریفن و به هر حال هویه قسمتی از کانکتور رو آب میکنه،با هیتر هم اگه از روی کانکتور حرارت بدیم که پلاستیکو آب میکنه،در مورد حرارت از زیر بورد هم چطوری کشش لازم رو ایجاد کنیم که بورد تاب بر نداره؟ خصوصا اینکه کانکتور وسط بورد باشه.
بازهم ممنون

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
بعد از اینکه کانکتور رو خارج کردی به

[hide]
پایه هاش روغن بزن و با هویه بکش رو پایه هاش و اینطوری راحت قلع چسبیده جدا میشه . ولی باید سریع این کار رو انجام بدی و زیاد به کانکتور حرارت ندی که پایه ها شل بشه و یا کانکتور خراب بشه . و یا روی گیره کانکتور رو ببند و روغن بزن و با سیم قلع کش سریع قلع پایه ها رو جمع کن . من بارها این کارها رو خیلی تمیز انجام دادم.
در مورد کشیدن برد هم که والا اگه بخوای تاب بر نداره یا باید یه قالب با نبشی باریک براش درست کنی که برد بهش با پیچ و مهره کیپ بشه . و یا اینکه بر رو روی دوتا سطحی قرار بدی که صاف باشه و وسطش (یعنی همون قسمتی که حرارت میدی ) شیار داشته باشه که برد تاب بر نداره .
من شخصا از هیتر استفاده میکنم . البته IR هم دارم .
بهترین حالت ممکن هم که استفاده از پری هیت و IR هست .
من که در روش استفاده از هیتر تا حالا به مشکلی بر نخوردم و هر بار خیلی عالی و تمیز انجام شده و برد هم تاب برنداشته . عرض کردم خدمتتون که یواش یواش حرارت رو زیاد کن که برد تاب بر نداره و دچار سوخته گی و ورم کردهگی نشه . ضمنا اصلا کانکتور رو با پنس نکش . بزار خودش ائنقدر نرم بشه که با کمترین فشار ممکن دربیاد . تقریبا حرارت گرفتن با هیتر 3 دقیقه طول میکشه
شما این رو اول روی یه برد خراب تست کن . وقتی قلقش دستت اومد . برو توی کار برد اصلی .

[/hide]

انشاالله که مفید واقع بشه

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
این هم یه روشه برا خودش . فقط اینکه ریسک از بین بردن متالیزه های برد رو داره و دیگر اینکه کانکتور کلا نابود شد .
حالا اومدیم و گیر نیومد و مجبور شدیم از داغی در بیاریم . اونوقته که دیگه کلا این روش بدرد نمیخوره
شما همون روشی که گفتم رو تست کن . ببین نتیجه اش چه جوریه .
موفق باشی

ilya_system

کاربر vip
کاربر
2013-12-08
79
40
مشهد
سلام خدمت شما
منم یه مشکلی مثل همین مشکل دوستمون دارم فقط میخوام بدونم سوکت روی بردش رو از کجا میشه تهیه کرد اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ramintkh
بالا