آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

در خواست مشاوره برای خرید ابزار تعمیر لپ تاپ ، IR یا BGA MACHINE ؟

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
سلام
اساتید محترم ! میخوام ایزار تعمیر لپ تاپ -- IR یا BGA MACHINE -- رو تهیه کنم با توجه به قیمت و کارایی BGA چیزی که مسلم هست نمیخوام هزینه اضافی و بیهوده انجام بدم و ابزاری بخرم که بهره وری نداشته باشه و به صرفه نباشه نتونه پول خودشو برگردونه از طرف دیگه در مورد کارایی و شرایط یک دستگاهIR باتوجه به مدلهای مختلفش بدیهی هستش که یک ابزار ناقص هم نخریدنش بهتر از خریدن و کارامد نبودنش هست.
در این بین شرایط من به گونه ای هست که متاسفانه فعلا تعداد زیادی از تعمیرات لپ تاپ در شهر ما انجام نمیشه و اکثرا به شهرها ی بزرگتر اطراف میبرن و از طرف دیگه من هم فعلا تجربه و دانش کارهایی مثل تعویض چیپ رو ندارم . با همون همکارهایی هم که در شهر های اطراف کار میکنن مشورت کزدم یکی میگفت با اینکه در روز چندین لپ تاپ براشون میاد و تعداد تعمیرشون زیاده باز هم BGAخیلی بکارشون نمیاد و حتی یکیشون میگفت BGAرو فقط برای اینکه خالی از عریضه نباشه تهیه کرده و هیچ بکار نمیاد. بعضی از همکارای دیگه هم میگفتن که بدون BGA نمیشه و IR اصلا بدرد نمیخوره و هیچ کارایی نداره مگر اینکه چیپ مادر برد PC رو باهاش هیت بدی .و .....
به هر حال پرسیدن از کسی که شاید احتمال میده میتونی رقیبشون بشی خیلی قابل اعتماد نیست . البته اونها در این مدتی که باهاشون کار میکردم انصافا آدمهای خوب و با وجدانی بودهاند ولی همین حرفهای متناقضی که ازشون شنیدم و همچنین فوایدی که مشورت با یک آدم بیطرف داره باعث شد که خدمت اساتید محترم هم مطرح کنم.
حالا به نظر شما خریدن یک BGA ضروری هست اگه هست . شما کدوم مدل رو پیشنهاد میکنین ؟
آیا یک IR با توجه به شرایط فعلی من کار راه انداز هست. اگه هست کدوم مدل رو پیشنهاد میکنین؟

البته اینو هم بگم که در مورد مادر برد لپ تاپ چون تا حالا دست نزدم و کار نکردم کمی ترس دارم والا در مادر برد PCحدود 6-7 سالی هست که دارم کار میکنم.
تشکر از همراهی دوستان و اساتید محترم.
ببخشید که مطلب طولانی و تبدیل به قصه حسین کرد شد.

آخرین ویرایش:

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام دوست گرامی

بنده ضروری بودن خرید bga را نمی دونم چون به حجم کارهای شما وقف نیستم

اما اصلا خرید ir را توصیه نمی کنم خلاصه بگم به قول معروف بدرد لای جرز دیوار هم نمی خوره

یا حق یا علی

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
اساتید محترم قطعا بسیاری از شما بزرگواران ، هم irو هم bga دارین -- تعمیرکارای باتجربه ای که من دیدم اینجوری بوده ، هر دو رودارن-- تقریبا و بطور متوسط چند در صد مشکلات لپ تا هایی که برای شما میان با ir و چند در صدش رو با bga حل میکنین؟ میشه بفرمایین.

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
سلام دوست عزیز

تمامی کارهایی که با IR انجام پذیر است با BGA هم انجام پذیر است اما برعکس ان صحت ندارد

بنده به شخصه اصلا ابزار الات بدرد نخور یا کم کاربرد را اصلا نه میخرم نه توصیه میکنم

و در پایان باید خاطر نشان کنم که هر تعمیرکاری روش منحصر به فرد خود را برای تعمیرات دارد یعنی شاید تعمیرکاری باشد که فقط یکی از این دو را داشته باشد و با همان به راحتی کار کند بدون هیچ مشکلی

یا به قول شما بر عکس کسی هم باشد که هر دو را داشته باشد و برخی کارها را با IR و برخی دیگر را با BGA انجام دهد و به قول معروف اینجوری راحت تر باشد

باز هم میگویم اگر خرید یک BGA مقدور است اصلا IR تهیه نکنید

با تشکر

یا حق یا علی

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
منم با نظر اساتید و همکاران موافقم .IR رو اصلا پیشنهاد نمی کنم .در مقایسه با پولی که پرداخت می کنید عملا هیچ کارائی براتون نداره .اگه تمکن مالی دارید و حجم کار بالاست BGA رو تهیه کنید .البته در تعمیرات مخصوصا لپ تاپ هر چه ابزار اصولی تر باشن ،نتیجه کار مقبول تر هست و اعتبار کاریتونو می بره بالا .شاید بعضی دوستان بگن که هر چند وقت یه بار از BGA استفاده می کنند و با توجه به قیمت بالای دستگاه ،بهره وری اقتصادی نداره ولی اینم در نظر داشته باشید که اگه شما تو شهرتون این دستگاه رو داشته باشید و تجربه کافی در تعمیرات نیز داشته باشید ،مطمئنا نبض تعمیرات رو در دست خواهید گرفت .
موفق باشید

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
سپاس!
باتوجه به قیمت بالای bga عده ای دستگاه کارکرده رو پیشنهاد میکنن.
خودم خیلی با این کار موافق نیستم . ادم وقتی کار بکنه و از ابزار کار ش مطمئن نباشه. و یا اون ابزار بخواد خودش اعصاب خورد کن باشه و مایه دردسر ........ خوب چه کاریه؟ یعنی هر از چند وقت باید انرژی بزرای که ابرار کار رو هم تعمیر کنی ؟؟
نظز شما چیه؟؟
به نظر اساتید محترم کدوم مدل bga خریداری بشه به بهتر هست؟ از این مدلهایی که تو بازار ایران هست کدومشو پیشنهاد میکنین؟

آخرین ویرایش:

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
با سلام
هر ابزاری اگر استفاده ی اصولی ازش بکنی بسیار پرکاربرد خواهد بود .

ir هم همینطوز و اینجوری نیست که بدرد نخورد . اتفاقا خیلی وسیله ی خوبی هست .
bga هم دست دومش بهتره چون قیمت پایین تری نسبت به نو داره . برای من که خوب بوده و از پول خودش هم خیلی بیشتر در آورده . فقط لازمه که در موقع خرید توجه داشته باشی که سنگ های پری هیت دستگاه سالم باشه و گان ها هم خوب کار کنند .
بنده ماه اول که خریدم . پشیمون بودم و هی خودخوری میکردم که چرا همچین دستگاه بیخودی را گرفتم .
ولی بعد از 3 ماه نظرم برگشت و دست راستم شد.
خرابی چیپ همیشه توی pc توی لپ تاپ و حتی xbox و tv و پرینتر و هر رقم دستگاه جدیدی که میاد وجود داره و اتفاقا فراوون . همین الان که دارم مینویسم 4 تا لپتاپ دارم که هر 4 تا شون مشکل چیپ دارن . 3 تا ریبال و یکی تعویض. تازه این مال یه هفته هست . بغیر از باقیه که مشکل های دیگه دارن
ماه های اول اونقدر وضع کار خراب بود که میخواستم کلا بی خیال تعمیرات شم . ولی الان فرق کرده .
قبلا هر کی لپتاپ خراب داشت سریع میفرستاد تهران ولی الان میاد برای من .
ابزار کار خیلی مهمه و اصلار قبول ندارم که هزینه دادن بابتش بی خودی هست
اگر هم میبینی میری یه جایی تو شهرتون بهت میگن به درد نمیخوره . بخاطر اینه که بازار خودشون خراب نشه . منم به همکارام میگم به درد نمیخوره ولی واقعیت چیز دیگری هست
دستمزد تعویض هر چیپ لپتاپی 120 تومنه . این تازه نرخ اتحادیه هست . من یه دستگاه خاص رو که ربطی به کامپیوتر نداشت و میگفتن فقط تهران درست میشه و صاحبش هم دربه درش بود رو به قیمت 600 تومن ریبال کردم . البته تازه نسبت به قیمت برد دستگاه کم هم گرفته بودم و تهران خیلی بیشتر بود
تا حالا هم که هر چیپی که زدم برگشتی نداشته و عالی بوده .

اگه توی شهرستان خودت تک هستی . شک نکن عالیه . فقط اینکه باید از لحاظ تخصص و عیب یابی هم خوب وارد باشی

آخرین ویرایش:

atorpat

کاربر vip
کاربر
2014-03-04
162
289
سپاسگزارم
شما خودتون دست دوم خریدین یا نو تهیه کردین؟ کدوم مدل رو پیشنهاد میکنین ؟ الان هم جایی ر میشناسین که بشه قیمت خوب تهیه کرد؟ قیمت تقریبی دارین ، بفرمایین حدودا چقدر هست؟ ............. برای تهیه دستگاه به چه نکاتی دیگه ای باید توجه بشه.؟ دستگاه کار کرده خرابی دارن یانه شما خودتون تجربه ای دارین ؟ مثلا از ناحیه خاصی اذیت کنن ، مشکلات ندارن؟

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
شما اگه خواستی بخری حداقل bga ماشین ZM-r5860se بخر. البته نمونه های حرفه ای تر دیگه ای هم هست که کیفیت بهتری دارند و راحت ترند . ولی خیلی گرون هستند .
این مدل نسبت به قیمتش کیفیت بسیار خوبی داره . فقط اینکه تا قلقش بیاد دستت طول میکشه و سخته . من هم همین مدل رو دارم و کاملا ازش راضیم .

من نو خریدم ولی اگر دست دوم گیرت بیاد خیلی بهتره . ارزون تر پات میافته . چون خیلیها هستند که نمیتونن ازش استفاده کنن و یا بازار کار خوبی ندارند و به قیمت پایینتری میفروشند (دستگاه تمیز)
فقط نکته اش همینه که حواست باشه سنسورها سالم باشه . سنگ های ir سالم باشند .
این دستگاه مرگ نداره
اکر هم سنگ های ir خراب میشه بخاطر اینه که . نمیزارن دستگاه بعد از کارش کامل خنک بشه و زود خاموشش میکنن و این باعث خرابی دستگاه میشه
برای خرید هم اصلا عجله نکن . بعضی جاها گرون میفروشند ولی توی سایت درست نیست که اسم بیارم. بگردی قیمت مناسب پیدا میکنی . البته بازم میگم اگر دست دوم تر تمیز پیدا کنی خیلی به نفعته
گول گارانتیشون رو هم نخور . گارانتی پشمکه . عمرا تو 2 سال اول چیزیش بشه

آخرین ویرایش:

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,827
ایران
دوستان به نظر من اگر کسی میگه ir بدرد نمیخوره یا عالی هست نمیشه بار علمی به این حرف داد به ان شرط که دلیل بیاره. مثلا فلان دستگاه چنین ایرادی داشت با ir تشخیص ندادم. خب ممکنه اصلا اون کار قبلا توسط خود سازنده دستگاه هم گفته باشه انجام نمیشه!

لطفا هر صحبتی میشه با دلیل باشه که بقیه هم به جای اینکه در نظرات شخصی سردرگم بشند، بر اساس کاربرد خودش خرید کنه.

بله بنز هم خیلی خوبه اما نمیشه گفت چون من پول ندارم بنز سوار شم، پراید هم دیگر بدرد نمیخوره بلکه پراید هم من را تا جایی میرسونه! این بستگی به من داره که حاضر باشم پراید سوار شم یا نه.

پس لطفا هر مطلبی تو انجمن گفته میشه سعی کنید با دلیل علمی باشه.
با تشکر

بالا