آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: مسدود کردن سایت خاص از طریق فایل Hosts

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
آموزش استفاده از فایل Hosts ویندوز

سلام
دوستان فایل Hosts در ویندوز به صورت پیشفرض وجود داره و کاربرد آن زمانی هست که ویندوز قصد دارد به جای گرفتن IP از DNSهای تنظیم شده در کانکشن، خودش تعیین کند. یعنی اگر دامین سایتی را بنویسید و بعد از آن IP مورد دلخواه خودتان را بنویسید ویندوز با ورود به آن سایت IP را از DNSها نمیگیرد بلکه از فایل میخواند و اگر شما IP را اشتباه گذاشته باشید آن هم آدرس را اشتباه می رود!
[hide]
برای آنکه واضح براتون روشن بشه مثال میزنم. من دامن yahoo.com را مینویسم ولی جلوی آن IP سایت گوگل رو میگذارم. حال اگر در مرورگر سایت یاهو را باز کنم به جای یاهو سایت گوگل بالا میاد.

این کار کاربردهای بسیار زیادی برای برنامه نویسان و یا خود ویندوز داره. مثلا در هاستینگ وقتی از تنظیمات دایرکت ادمین ما اجازه باز شدن سایت با IP را میبندیم. میشه به این طریق دامینی که وجود خارجی هم ندارد به صورت مجازی روی IP مورد نظر ست کرد و سپس با باز کردن آن دامین سایت باز خواهد شد.

خب از مباحث خیلی تخصصی و پیچیده خارج میشم. هدف من اینجا یک آموزش ساده هست که شما بتوانید سایت مثلا سایت adobe.com را مسدود کنید که باز نشود.

1- ابتدا باید notepad را به صورت run as administrator باز کنید. (حتما باید به این روش باز شود)

windows-hosts-file-open-notepad.png

2- حال این مسیر را باز کنید:

C:\Windows\System32\Drivers\etc\

3- مانند عکس زیر نوع فایل را بر روی All Files قرار بدید

windows-hosts-file-open-hosts-file.png

4- فایل hosts که بدون پسوند هست را انتخاب کنید و روی Open کلیک کنید
5- حال انتهای متن فایل (محتوای فعلی را حذف نکنید ممکنه برای بعضی کرک ها یا برنامه هاتون مشکل پیش بیاد) در آخر یک اینتر زده و ابتدای سط به شکل زیر عمل میکنیم:

Snap7.jpg
نکته 1 : بعد از IP یک فاصله کافیست که دامین نوشته شود ولی فاصله بیشتر هم که باشد تفاوتی نمیکند.
نکته 2: ابتدای هر خطی که کارکتر هش تگ یا # بود ان خط به حساب نخواهد آمد و به عنوان توضیح می توان چیزی نوشت مثلا:

# سایت ادوبی را در زیر مسدود کردم
127.0.0.1 adobe.com
در اینجا جمله "سایت ادوبی را مسدود کردم: خوانده نمیشود.

حالا توضیح بدم که چرا 127.0.0.1 گذاشتم؟ این IP در همه سیستم های به صورت پیشفرض آدرس خود سیستم هست. وقتی شما قصد باز کردن سایت adobe را داشته باشید خود سیستم یا همون 127.0.0.1 فراخوانی خواهد شد و در نتیجه هیچ چیزی باز نمی شود. حال می توانید هر IP غیر واقعی دیگری بگذارید اما ممکن است سیستم برای پیدا کردن IP کمی تلاش کرده و وقت شما را بگیرد. اما 127.0.0.1 چون IP خود سیستم هست بلافاصله unable connection می دهد.
[/hide]

موفق باشید
نویسنده: آرمین نکویی
28 تیر 93

بالا