آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: acer v5-571 مشکل روشن نشدن لپ تاب

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
با سلام خدمت دوستان و استادان عزیز
یک عدد لب تاب ایسر aspire v5-571 دارم که به گفته صاحبش داشته با باتری استفاده میکرده . وقتی شارژ باتری تموم میشه وفتی زده به برق دیده دیگه شارژ نمیشه و روشن هم نمیشه
موقعی که باتری وصل باشه یا نباشه وقتی اداپتورش وصله و دکمه پاور رو میزنیم هیچ اتفاقی نمیوفته
من لبتاب رو باز کردم و متوجه شدم که پایه های ورودیش جک اداپتور به هم اتصال کوتاه نشون میده ( جک رو بطور جدا امتحان کردم . مشکل از جک نیست )
چندتا عکس از دوطرف مادر برد گذاشتم و اکثر قطعاتی که در اطراف ورودی برق اتصال کوتاه نشون میدن هم اتصال کوتاه دارن که اونایی رو که بنظرم رسید رو تو عکس مشخص کردم.
لطفا راهنمایی کنید

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
Re: acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

20140717_006_edited.jpgمشاهده فایل‌پیوست 95100

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
پاسخ : acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

دوست خوبم
برای تعمیر لپ تاپ باید مراحل رو به ترتیب انجام داد تا نیازی به دوباره کاری نباشه .در این مورد نیازی نبود همون اول لپ تاپ رو باز کنید ولی بهرحال .شما ابتدا از سلامت شارژر اطمینان حاصل کنید سپس باتری بکاپ رو تست و از سالم بودن اون مطمئن شوید .کلیر سیموس که با درآوردن باتری و وصل کردن اون بعد از چند دقیقه انجام می شه .کلیه قطعات مثل هارد و DVD رو از سیستم جدا کرده و ببینید سیستم روشن می شود یا خیر .در ضمن این مراحل رو با شارژر انجام بدید و نیازی به وصل کردن باتری نیست .فعلا این مراحل رو انجام و اعلام نتیجه بفرمائید تا در صورت حل نشدن مشکل بریم مرحله بعد .
در مورد تست قطعات اون دو تا قطعه که با R36 مشخص شدن ،سلف هستن و در تست بازر ، بوق می زنن .در مورد قطعه سبز رنگ پائین سمت چپ هم باید بوق بزنه ،چون فیوز هست .در مورد کانکتور هم با وجود وصل بودن سوکت ،نمی شه نتیجه درست گرفت .

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد

شارژر رو تست شد و سالمه . متاسفانه باتری بکاپ ندارم که باهاش تست کنم .
کلیر سیموس رو هم همانطور که گفتین انجام دادم . فرقی نکرد و هنوز روشن نمیشه

(یه نکته ای که لازمه بگم و فکر کنم مربوط به اتصال کوتاهه اینکه شارژر قبل از اینکه به سوکت وصل کنم خروجی داره ولی بعد از یک بار اتصال و دراوردن و دوباره بررسی کردن، خروجی نداره ( صفر ولت ) و تا قطع و وصل دوباره دوشاخش به برق بدون ولتاژ باقی میمونه )

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir

با سلام،
دوست عزیز اگه شارژر بعد از وصل کردن به لپ تاپ ولتاژ نمیده،در مدار محافظ اتصالی دارید،مسیر جک شارژر رو دنبال کنید احتمالا ماسفت های مدار محافظ اتصالی دارند
موفق باشید

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد
Re: پاسخ : acer v5-571 مشکل روشن نشدن لب تاب

با سلام،
دوست عزیز اگه شارژر بعد از وصل کردن به لپ تاپ ولتاژ نمیده،در مدار محافظ اتصالی دارید،مسیر جک شارژر رو دنبال کنید احتمالا ماسفت های مدار محافظ اتصالی دارند
موفق باشید

خودم هم همین احتمال رو دادم. . ولی متاسفانه در خصوص نحوه چگونگی مسیر شارژر و مدار محافظ اطلاعاتی ندارم . جند تا ترانزیستور اطراف ورودی رو هم چک کردم که بنظر مشکل نداشت .
فکر کنم بد نیست بگم که چند تا خازن که اطراف ورودی هست و تو عکس اول هم مشخص کردم اتصال کوتاه نشون میده . تو عکس دوم هم یک دیود هست که اتصال کوتاه نشون میده .
همچنین راهنمای تعمیری که نقشه های شماتیک رو داشته باشه پیدا نکردم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر

دوست خوبم
شما ابتدا رم ها و CPU و فن رو کلا از مادربرد جدا کنید .از ورودی جک شارژر شروع کنید به تست قطعات .طبق راهنمائی دوستمون احتمال ایراد در مدار محافظ زیاده .شما یه عکس از هر دو طرف قسمت ورودی شارژر بذارید .عکس زیر حالت کلی ارتباط بین مدار پاور و شارژر رو نشون می ده .
Laptop.jpg

ehsantlk

کاربر
2008-11-15
107
200
بجنورد

20140719_003-edited.jpg20140719_007-edited.jpg
طرف دیگه محل اتصال شارژر کانکتور اتصال ال سی دیه واسه همین یکم شلوغه .
ماسفت ها رو پیدا کردم که لینک مدله یکیش رو هم میزارم ، از دیگری لینکی پیدا نکردم
مداری که قبل از ماسفت قرار میگیره و محافظ حساب میشه شامل چه قطعاتی میشه .؟
امکان تست ماسفت رو مدار هست
http://www.vishay.com/docs/65271/sir172dp.pdf

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر

تست روی مدار برای مواقعی جواب می ده که کلا فت شورت شده باشه .در بقیه موارد یه سلف کنار فت می تونه باعث نتیجه اشتباه بشه .اولین مدار که از جک ورودی یا کانکتور شارژ شروع می شه مدار محافظ هست و شامل قطعاتی مانند مقاومت و خازن SMD و دیود معمولی و زنر و فیوز هست .

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir

دوست عزیز،بعد از جک شارژر یک سلف یا فیوز ویا هردو مورد قرار دارند،بع از آن ولتاژ شارژر به یه دیود خازنی وارد شده و از آن به پایه سورس (s) ماسفت مدار محافظ وارد میشود (البته بسته به N chanell یا P chanell بودن ماسفت ممکن است به سورس وارد و از درین (D) خارج و یا بالعکس باشد) ، و از درین (D) همان ماسفت خارج میشود، اگر مدار محافظ شامل بیش از یک ماسفت باشد به ترتیب از درین ماسفت اول خارج و به درین ماسفت بعدی وارد و از سورس ماسفت دوم خارج و ... به همین ترتیب.
این مدار محافظ کنار همان جک ورودی است (رو یا پشت بورد) شما با یه تست ساده میتونید از پایه جک شارژر ببینید به کدام دیود خازنی و سپس به کدام ماسفت یا ماسفت ها راه میدهد و مدار محافظ را به راحتی پیدا کنید.
در تصاویری که از بورد گذاشتید ارتباط بین جک شارژر با pu9202 و pu 9203 و pu3802 و pu4001 (کنار pu3802 قرار داره،تصویر واضح نیست شاید شمارشو اشتباه کردم) رو تست کنید، فکر میکنم همین دو ماسفت آخری، یعنی pu3802 و pu 4001 مدار محافظ بورد شما باشند
موفق باشید

20140719_007-edited1.jpg

بالا