آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: آموزش طرز کار وعیب یابی مدار کنترل از راه دور پنکه

amirh88

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-11-23
659
1,845
با سلام
متاسفانه در سایت هیچ مطلبی در مورد آموزش تعمیر پنکه بخصوص در مورد پنکه های جدید که دارای ریموت کنترل هستند پیدا نکردم
اگر دوستان مطلبی یا آموزشی در مورد طرز کار پنکه ها بخصوص نوع کنترل دار دارند راهنمایی بفرمایند
با تشکر

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
با سلام
دوست عزیز این بردها چیز خاصی ندارند و تعمیرشان خیلی ساده است سعی میکنم به زبان ساده و تجربی شما را راهنمایی کنم:
1.اولین چیزی که در این بردها خراب میشود (تغذیه خازنی) خازن زرد رنگ بزرگ هست که در پنکه های سانی عمده این ایرادات مربوط به همین خازن است
2.یک مقاومت وات بالا در ورودی وجود دارد که بین 47 اهم یا همین حوالی است که قطع میشود
3.یک زنر 1 وات مربوط به تثبیت خط 5 ولت آی سی هست که گاها مشاهده شده اتصال کوتاه میشود
4.در خروجی تریاکهایی هستند که در اثر کارکرد زیاد یا کشیدن جریان بیش از حد میترکند که با تعویض انها و چک کردن موتور مشکل حل میشه.
5.ایرادات دیگر مربوط به ای سی و در صورت وجود از کریستال مربوطه هست
نکته:در بعضی از ایرادات از خود led های روی برد هم غافل نشوید

امیدوارم برای شما و دوستان مفید واقع شده باشه

یا علــــــــــــــی

rondo

کاربر vip
vip
کاربر
2012-01-11
260
753
با سلام به دوست و همکار محترم برای تکمیل فرمایشات همکار محترم اینکه مقاومت ورودی برق به پایه دیود به میزان دویست وبیست کیلو اهم می باشد که اگر سوخته بود حتما میبایست خازت سرامیکی بزرگ تعویض گردد. با آرزوی موفقیت روز افزون برای همکاران

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
سلام دوست عزیز از BT139 استفاده کنید البته به بدنه ترایاک اصلی دقت کنید اگر عایق بود بدنه Bt139 را عایق کنید

سلام
1A60 اصلا بدنه فلزي و رادياتوري ندارد از تراياك كوچك استفاده شده است

با سلام
bt139 بزرگ است پایه گیتش فرق دارد و در بردهای پنکه معمولا از ترایاک سایز ترانزیستوری استفاده میشود
فکر میکنم 1a60 منظورش 1 آمپر و 600 ولت است از bt131 استفاده کنید که سایزش شبیه ترانزیستورهای معمولی نظیر C945 است.........

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
2.یک مقاومت وات بالا در ورودی وجود دارد که بین 47 اهم یا همین حوالی است که قطع میشود
با سلام
پنکه سانی که اصلا روشن نیمشد مقاومت فوق خال انداخته بود و به مگا اهم تغییراهم داده بود
با تعویض آن رفع عیب شد

reza6945

کاربر
2015-01-07
68
84
شیراز
با سلام دوستان
یه پنکه سانی هست مدل 2700 که کار میکرده ولی زمین خورده و الان هیچ کدوم از دورهاش کار نمیکنه ولی برد و ال ای دی ها روشن میشن (موتور هم بدون برد و با برق تست زدم سالمه) دلیلش ممکنه از تغییر ظرفیت خازن MKT بزرگ پشت برد باشه ؟؟؟؟؟؟

reza6945

کاربر
2015-01-07
68
84
شیراز
حل شد مشکل ترایاک bt131سیم نول رو یکسره کردم درست شد
با سلام دوستان
یه پنکه سانی هست مدل 2700 که کار میکرده ولی زمین خورده و الان هیچ کدوم از دورهاش کار نمیکنه ولی برد و ال ای دی ها روشن میشن (موتور هم بدون برد و با برق تست زدم سالمه) دلیلش ممکنه از تغییر ظرفیت خازن MKT بزرگ پشت برد باشه ؟؟؟؟؟؟

بالا