آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تصویر ندادن مادربورد گیگا مدل 8S651MP-RZ

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
با سلام

در حین سرویس مادربورد فوق متوجه شدم که یک عدد از خازن های 3300 مربوط به تغذیه CPU باد کرده . من آن خازن را تعویض کردم همچنین یک خازن 3300 و یک خازن 1500 در کنار آن بود که آنها را محض اطمینان با نو تعویض کردم . الان مادربورد دیگه تصویر نمی دهد و به محض روشن کردن مادربورد کد 88 بر روی دیباگر نشان داده می شود و چراغ ریست دیباگر خاموش است . همچنین CPU داغ می شود که معلوم است دیتکت می شود . بایوس را هم پروگرام کردم ولی تاثیر نداشت . مادربورد قبل از تعویض خازن تصویر داشت حتی سیستم عامل را هم لود می کرد . لطفا راهنمایی بفرمایید .

mj_blue

کاربر
2013-02-20
331
1,629
اهواز
خازن های قبلی را سر جاشون بگردون ببین درست میشه یا خیر
این ایراد یک بار چند سال پیش واسم رخ داد
با حرارت زیاد زمان زیادی طول کشید تا خازن را خارج کنم
و برای قلع کشیدن جای خازن هم از روش حرارتی استفاده کردم و برد سوخت
مجبور شدم از روی یک برد مشابه با تست بیزر مکان خازن ها را پیدا و سیم کشی کنم

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
خازن های قبلی را سر جاشون بگردون ببین درست میشه یا خیر
این ایراد یک بار چند سال پیش واسم رخ داد
با حرارت زیاد زمان زیادی طول کشید تا خازن را خارج کنم
و برای قلع کشیدن جای خازن هم از روش حرارتی استفاده کردم و برد سوخت
مجبور شدم از روی یک برد مشابه با تست بیزر مکان خازن ها را پیدا و سیم کشی کنم

من خازن ها را با هویه و با کوچکترین حرارت از برد جدا کردم و خیلی سریع هم خازن ها جدا شد و برد آسیب ندیده است .

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
با توجه به اینکه قطعات تقلبی و نامرغوب در بازار هست ،در صورت امکان با چند تا خازن دیگه هم امتحان کنید .البته احتمال زیاد فت ها هم دچار مشکل شدن .اونا رو هم دونه دونه چک کنید .
موفق باشید

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
کدی که در جا و به محض روشن کردن در دیباگر نشان داده می شود ،کد خاص هست و نشان از وجود یه اتصال درمدار .قسمتهای لحیم کاری شده و قطعات رو مجددا چک و اعلام نتیجه بفرمائید .

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،دوست عزیز،کد 88 نشانه عدم ارتباط صحیح بین cpu و مادربورده که عموما میتونه از وجود دیسکانکتی در سوکت cpu باشه(اینکه فرمودین قبل از تعویض خازنها مادربورد بوت میشد،مادربورد داخل کیس بود یا خارج از کیس؟)، ولی درمورد مادربورد شما احتمالا هنگام جا زدن خازنهای جدید حفره های روی مادربورد (محل پایه های خازن) درست قلع اندود نشده،برای تست ببینید پایه مثبت خازنی که تعویض کردید با پایه درین فت همون فاز در ارتباط هست یا خیر؟
موفق باشید

poursobhi

کاربر vip
vip
کاربر
با درود
دوست و همکار گرامی . پیرو صحبت های دوست عزیزمان nptiak و همانطور که واقف هستین مدار در مادربورد چند لایه هست . با داغ کردن پایه خازن ها با هویه معمولی شما باید در حقیقت کل قلع موجود در سیلندر استقرار پایه خازن رو آب کنید و خازن رو خارج کنید برای همین بهتر است از دمنده برای این امر استفاده کنید . علت اینکه ممکن است زمان خارج کردن خازن چون پایه ها کامل داغ نمی شوند با حرکت دادن چپ و راست خازن سیلنر متصل به مدارهای داخلی دچار آسیب شده و از مدار داخلی جدا شود . در چنین حالتی شما دچار اشکار در مدار می شوید . پیرو صحبت های دوست عزیزمان از اتصالات خود مطمئن شوید و کلا خارج کردن و جاگذاری خازن های مادربورد رو با هیتر انجام بدین .
موفق و پیروز باشید

پیوست‌ها

• 10.6 کیلوبایت بازدیدها: 95

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوستان توجه داشته باشند که دوستمون فرمودند خازن به راحتی دراومد .در ضمن بنظر همکاران استفاده از هویه سر تخت برا درآوردن خازن ،احتمال خطرش از هیتر کمتر نیست ؟بهرحال موقع کار با هیتر،همزمان با ذوب شدن لحیم موجود در پایه ها ،خود خازن هم داغ می شود و برای یک قطعه که دارای محدوده حرارتی 105 یا حداکثر 145 درجه هست ،این حرارت می تونه مشکل ساز بشه ،در حالی که با هویه سر تخت اگر برد رو برعکس بگیریم خود قطعه با کوچکترین فشاری از برد جدا می شود .

آخرین ویرایش:

mohsen-d

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-05-01
536
1,013
با سلام،دوست عزیز،کد 88 نشانه عدم ارتباط صحیح بین cpu و مادربورده که عموما میتونه از وجود دیسکانکتی در سوکت cpu باشه(اینکه فرمودین قبل از تعویض خازنها مادربورد بوت میشد،مادربورد داخل کیس بود یا خارج از کیس؟)، ولی درمورد مادربورد شما احتمالا هنگام جا زدن خازنهای جدید حفره های روی مادربورد (محل پایه های خازن) درست قلع اندود نشده،برای تست ببینید پایه مثبت خازنی که تعویض کردید با پایه درین فت همون فاز در ارتباط هست یا خیر؟
موفق باشید

مادربورد قبل از تعویض خازن هم داخل کیس و هم بیرون از کیس بوت می شد . پایه مثبت خازن ها را هم تست کردم اتصال برقرار بود . فت های اطراف CPU را تست کردم هم از لحاظ اتصال کوتاه و هم از لحاظ ولتاژ ورودی و خروجی مشکلی نداشتند . پایه های سوکت CPU را نیز از پشت هیت نرم گرفتم ولی هنوز مشکل رفع نشده .

بالا