آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال درباره انواع شات دان اینورترهای جوشکاری

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بر بزرگواران نماز روزه قبول
در این گونه مواردی که در هنگام جوش چراغ قرمز جلو روشن میشود و اینورتر دیگر جوش نمیکند چگونه شات دان ها را دسته بندی کنیم؟
شات دان از طریق ترانس کوران آی سی اپ امپ و تریستور
شات دان از طریق سنسور حرارت
و دیگر شات دانها
لطفا توضیح کاملی درباره این موارد ارائه دهید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام بر بزرگواران نماز روزه قبول
در این گونه مواردی که در هنگام جوش چراغ قرمز جلو روشن میشود و اینورتر دیگر جوش نمیکند چگونه شات دان ها را دسته بندی کنیم؟
شات دان از طریق ترانس کوران آی سی اپ امپ و تریستور
شات دان از طریق سنسور حرارت
و دیگر شات دانها
لطفا توضیح کاملی درباره این موارد ارائه دهید

سلام

من دستگاه جوشی که رفع پروتکت و یا خاموش کردن آن طی مراحلی صورت پذیرد ندیدم
اگر عواملی موجب پروتکت بشه باید ابتدا عوامل عیب رفع و سپس مورد استفاده قرار گیرد .

مثلا اگر در گرمای محیطی بالا بگونه ای با جریان زیاد مورد استفاده ممتد قرار بگیره که حرارت فت ها بیش از حرارت مجاز بشه سنسور مربوطه دستگاه را غیرفعال کرده و اپراتور را با لامپی از این شرایط غیرمجاز مطلع میکنه

اگر روشی برای استفاده از دستگاه در حرارت غیرمجاز وجود داشت دراینصورت از سنسور مربوطه استفاده نمیشد.

بیش از این اطلاع ندارم اگر شما اطلاعاتی دارید لطفا بهره مند فرمائید
درغیراینصورت مارک و مدل دستگاه و ایراد مربوطه را اعلام نمایید.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس بابت گوشه چشمی که به ما کردی سپاسگزارم
اگر اشتباه نکنم طبق کارکردی که روی این دستگاه ها داشتم در اینگونه دستگاه ما 4 نوع حفاظت داریم 1- حفاظت ولتاژ
2-حفاظت در مقابل اتصال کوتاه که با خاموش روشن کردن درست میشه
3-حفاظت دمایی که اگر دستگاه دمای داخلیش از 60 درجه یا بیشتر افزایش پیدا کنه خروجی جوش قطع میشه ودستگاه تا زمانی که خنک نشه بوسیله فن جوش نمیده
4-حفاظت جریان که نمونه گیری میکنه از خروجی
منظور بنده دسته بندی پروتکت ها هست که ما چگونه تشخیص دهیم این پروتکت مربوط به کدام نوع است ؟
این حفاظتها چگونه تقسیم بندی میشوند؟
بیشترین ابهام من حفاظت از طریق ترانس کوران است

مثلا برای تشخیص عیب بصورت مقطعی ترانس کوران را اتصال کوتاه کنیم این کار چه کمکی میکند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مهندس بابت گوشه چشمی که به ما کردی سپاسگزارم
اگر اشتباه نکنم طبق کارکردی که روی این دستگاه ها داشتم در اینگونه دستگاه ما 4 نوع حفاظت داریم 1- حفاظت ولتاژ
2-حفاظت در مقابل اتصال کوتاه که با خاموش روشن کردن درست میشه
3-حفاظت دمایی که اگر دستگاه دمای داخلیش از 60 درجه یا بیشتر افزایش پیدا کنه خروجی جوش قطع میشه ودستگاه تا زمانی که خنک نشه بوسیله فن جوش نمیده
4-حفاظت جریان که نمونه گیری میکنه از خروجی
منظور بنده دسته بندی پروتکت ها هست که ما چگونه تشخیص دهیم این پروتکت مربوط به کدام نوع است ؟
این حفاظتها چگونه تقسیم بندی میشوند؟
بیشترین ابهام من حفاظت از طریق ترانس کوران است

مثلا برای تشخیص عیب بصورت مقطعی ترانس کوران را اتصال کوتاه کنیم این کار چه کمکی میکند؟

تمام مواردی که برشمردید با تست مشخص میشه و کار تعمیرکاره نه اپراتور که با روشی بنام شات دان قادر به تشخیص و رفع آن باشه

اگر منظور شما از ترانس کوران همون ترانس ct است این ترانس نباید اتصال کوتاه بشه وگرنه قادر به تشخیص جریان غیرمجاز نیست اما در راستای تعمیر و با توجه به عیب در شرایط خاصی میتونیم درحالت اتصال کوتاه ترانس ct ، دستگاه را بصورت لحظه ای روشن کنیم ( نه در هر شرایط و با هر عیبی)

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سپاسگزارم
بله مهندس منظور من ترانس ct هست بنده حقیر هم گفتم بصورت مقطعی اتصال کوتاه کنیم برای تشخیص عیب

اگر امکان دارد مزاحم نباشم یک مورد از اون شرایط خاص را مثال بزنید و توضیح کوتاهی در این باره بفرمایید

از سعی صدر شما سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سپاسگزارم
بله مهندس منظور من ترانس ct هست بنده حقیر هم گفتم بصورت مقطعی اتصال کوتاه کنیم برای تشخیص عیب

اگر امکان دارد مزاحم نباشم یک مورد از اون شرایط خاص را مثال بزنید و توضیح کوتاهی در این باره بفرمایید

از سعی صدر شما سپاسگزارم

مثلا دستگاهی پس از 10 دقیقه کار طبیعی پروتکت میکنه و فت ها هم سرده و داغ نمیشه
با این عیب شورت کردن ترانس ct خسارتی نمیزنه زیرا فت ها جریان غیر مجاز نمیکشن وگرنه داغ میشدند اما ممکنه خرابی خازن بخش اسیلاتور و یا محافظ و کنترل کننده جریان خروجی و یا بخش محافظ جریان ورودی ( مرتبط با ترانس ct) معیوب باشه

لذا اگر با شورت کردن ترانس ct پروتکت نکنه یعنی عاملی از جمله خرابی خازن و یا قطعه دیگری در این بخش موجب صدور فرمان کاذب میشه و دراینصورت بخش معیوب مشخص و محدود میشه و با بررسی چند قطعه حل میشه و نیاز به شخم زدن بردها و تعویض کورکورانه قطعات نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,042
5,388
سلام بطور کلی اینورتر ها در دو نوع تکنولوژی ماسفت و آی جی بی تی ساخته شده اند.هر مدل خصوصیات خاص خود را دارد .مدل ماسفت در کل به دلیل جوش بهتر و تعمیرات راحت تر به نظر بنده که مدت مدیدی است تعمیر کار اینورتر های جوش هستم نسبت به مدل های آی جی بی تی بهتر است.و همچنین تمامی مدل های ماسفت در بازار تا حدود 98 % شبیه هم هستند حالا چه ایرانی و چه چینی.برای تعمیرات دستگاه های اینورتر من از پروتکول خاصی استفاده میکنم بدین صورت که با استفاده از نشانه هایی که هر دستگاه دارد خیلی سریع عیب مربوطه را پیدا کرده و رفع مینمایم.
در هر دستگاه معمولا ایراد های زیر ممکن است پیش بیاید.
1-روشن نشدن دستگاه
2-معیوب بودن فن خنک کننده دستگاه
3-روشن نشدن چراغ پاور دستگاه در حالی که فن کار میکند
4-دستگاه روشن است و چراغ پاور هم روشن است در حالی که چراغ oc نیز روشن است
5-دستگاه در حالت روشن است اما ناگهان خاموش شده و فیوز برق دستگاه نیز پریده و قطع شده است
6-دستگاه در حالت عادی روشن است اما خروجی دستگاه صفر است.

هر ایراد براساس لیست بالا پروتکول تعمیراتی خاص خود رادارد.که شامل اندازه گیری ولتاژهای علامت و اهم گیری از نقاط خاص مدار میشود .من همه این اطلاعات تعمیراتی را در یک جزوه راهنمای گام به گام تعمیرات دستگاه جوش اینورتری تهیه کرده ام .دوستان برای تهیه این جزوه 55 صفحه ای که تقریبا تمامی ایرادات دستگاه اینورتر را پوشش میدهد میتوانند به ایمیل من پیام دهند.شایان ذکر است که این جزوه راهنمای تعمیراتی یکی از شرکت های ایرانی میباشد که در دوره های تعمیراتی نمایندگی های تعمیرات تدریس میشود.
darabi81(a)gmail.com

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام
مهندس غزال ببخشید کمی گیج شدم و باز م مزاحمتان شدم
ترانس ct جریان غیر مجاز ورودی و خروجی رو اندازه گیری میکنه؟اگر ترانس ct اتصال بشه معلومه دیگه دستگاه شات دان نمیشه بجز اینکه شات دان برای گرمای سنسور چسبیده به هیت سینک فتها باشه پس چه لزومی داره اتصال کوتاه شه؟ این خازن اسیلاتور که گفتید منظورتون کدوم خازن بود؟

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
باسلام
عذر میخواهم که این سئوال را اینجا مطرح کردم جای مناسبی پیدا نکردم
خدمت سرور گرامی استاد غزال با توجه به تجربه ارزنده و گرانبهای حضرتعالی چه برند و مدل اینورتر جوشکاری برای مصارف عمومی و خانگی که قیمتش مناسب باشد و کاری باشد پیشنهاد میفرمایید
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
مهندس غزال ببخشید کمی گیج شدم و باز م مزاحمتان شدم
ترانس ct جریان غیر مجاز ورودی و خروجی رو اندازه گیری میکنه؟اگر ترانس ct اتصال بشه معلومه دیگه دستگاه شات دان نمیشه بجز اینکه شات دان برای گرمای سنسور چسبیده به هیت سینک فتها باشه پس چه لزومی داره اتصال کوتاه شه؟ این خازن اسیلاتور که گفتید منظورتون کدوم خازن بود؟

سلام

اصولا پروتکت هم یک سیستم الکترونیکی است که نیاز به تغذیه هم داره حالا اگه خازن تغذیه این سیستم و یا قطعاتش عیب کنه بدیهیه که بدرستی کار نمیکنه و ممکنه الکی دستور پروتکت صادر کنه
لذا با اتصال ترانس ct میفهمیم ایراد از این بخش است یا نه ؟
البته در هر شرایطی مجاز به این تست نیستیم وگرنه خسارت کلفتی اعمال میکنه .

سپاس

بالا