آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوئیچ نشدن مادربورد گیگا مدل GA-G41M-Combo

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
با سلام خدمت همه اساتید
مادربورد فوق روشن نمی شود هنگامی که 4 پین رو در میارم راحت سوئیچ میشه. با 4 پین زمانی که میخوام روشن بکنم فن یه لحظه خیلی خیلی کم در حد
4 درجه حرکت میکنه
کارهایی که کردم
شستشوی کامل مادر برد با تینر 20000 و مسواک
تمامی ترانزیستورهای اطراف cpu رو در اوردم ودونه دونه تست کردم همگی سالم بودن
مادر برد رو بدون cpu و رم هم تست کردم روشن نشدو همچنین با پاورهای مختلف
سوکت 24 پین رو تنها زدم جا هیچ حرارت غیر عادی روی چیپ و آی سی ها ندیدم
ولتاژ 3.3 و 5 رو روی i/o دارم
با تشکر

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
با تشکر
جک 4 پین رو الان با تست بازر چک کردم دیدم 2 پین مثبت رو که میزنم به منفی به مدت 5 ثانیه صوت میکشه بعد مقداری حدود 470 بهم میده
در ضمن بدون سی پی یو دارم تست میکنم !!!!!

bacity fava

کاربر
2013-07-24
215
693
سلام دوست من
خسته نباشی
مادر بردت رو یه بار بایوس بزن ببین چی میشه
مدار PWm رو ولتاژ گیری کن ببین 12 ولت و ولتاژ کارب 1.1 الی 1.2 ولت رو در مدار و سر سلف ها داری یا نه
یوزر منوال مادربردت رو دانلود کن و بلوک دیاگرام اون رو مطالعه کن اگه استارت مادر برد ربطی به IO نداره و نورد چیپ اینکاو انجام میده
یه کاری هست که باید انجام بدی تا از سلامت چیپ شمالی مطمئن بشی سی پی یو رو بزار سر جاش رم رو هم وصل کن و چهار پین و 24 رو هم به مادر برد متصل کن با یه پنس روی 24 پین زمانی که به مادر برد وصله بین سیم سبز و مشکی اتصال کوتاه بر قرار کن ببین مادر بردت استارت میشه یا نه اگه شدکه بابت هر بار تست بیشتر از 15 ثانیه به این وضع ادامه نده و در همین زمان دوتا کار انجام بده اول که تست کن تصویر مادر برد میاد یا نه دوم هد سینگ روی چیپ شمالی یا ICH رو بردار (مادر بردی که داری یک چیپ هستش و اون چیپ کار نورد چیپ و سات چیپ رو انجام میده به اون ICH میگن ) و زمان روشن شدن کامپیوتر دمای چیپ رو با انگشتت اندازه بگیر اگه چیپ در عرض 3 الی 4 ثانیه اول اونقدر داغ شد که دستت سوخت خوب دیگه فاتحه باید چیپ عوض کنی و در پایان اگه مادر بردت روشن شد و تصویری نداشتی یه بار چیپ رو ریبال کن و بزار سر جاش و در آخر هم اگه نشد چیپ رو عوض کن

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
با تشکر
یادم رفت که بگم بعد از اینکه شستمش بایاس هم زدم مادر بورد رو هم با cpu و رم و هم بدون اینها تست کردم
متاسفانه زمانی که 4 پین وصل باشه به هیچ عنوان روشن نمیشه سیم سبز و مشکی رو هم زده بودم باز نشد ولی 4 پین رو که در میاری روشن میشه
در ضمن امیلاتور هم روی سوکت cpu گذاشتم تمامی چراغ هاش روشن بود

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
با سلام مجدد به همه دوستان
مشکل برطرف شد
پیش خودم گفتم بزار دوباره فت ها رو چک کنم اخه طرف های ظهر بود و هوا هم گرم زیاد با حوصله و دقت تست نکرده بودم
که متوجه شدم یکی از فتها به شماره k4212 کنار سوکت cpu سوخته به محض در اوردن مادر بورد سوئیچ شد توی عکس مشخص کردم
واقعا یه تعمیرکار باید هم حوصله به خرج بده هم دقت کافی داشته باشه اگه من اینکارو میکردم زودتر به نتیجه میرسیدم
3177.jpg

آخرین ویرایش:

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,773
من میتونم به جای ترانزیستور
k4212
CG 04
از این نوع استفاده کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
K3918
KS 71
با تشکر فراوان

maziyarmajdi

کاربر
2012-12-10
211
460
من میتونم به جای ترانزیستور
k4212
CG 04
از این نوع استفاده کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
K3918
KS 71
با تشکر فراوان
با سلام
بله میتونید باز هم من واستون فت ها و مشابهات و شماری شاسی یارو میزارم بعد ها بدردتون بخوره
اما کلا فت های دور سی پی یو یا همون مدار pwm همه از نوع منفی هستن که معروف تریین آنها
سری k3918 و k3919 می باشد
و پر کاربرد ترین فت در تعمیرات مادر بورد حتی سری ddr3

پیوست‌ها

بالا