آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلام اساتید گرامی لطفا نظرتونو درمورد این ویدئو بگین و اینکه برای پیداکردن خازن نشتی وخراب روی برد از چه المانی برای ایجاد هوم یا فرکانس استفاده کرده ؟باتشکر

درود

بزرگوار :
اولا موضوع پست شما کوچکترین ارتباطی با این تاپیک نداره
لطفا رعایت فرمایید.

ثانیا برای طرح سوال در خصوص مدعای یک کلیپ ، ابتدا باید از اصالت کلیپ و صحت موضوع مطمئن باشید تا سوال شما که فرمودید از چه شیوه و قطعاتی استفاده کرده ، سوال معقول و معنی داری بنظر برسه و قابل بررسی و ارزیابی باشه .

لطفا در این خصوص ، پست دیگری در این تاپیک ارسال نفرمایید.

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
سلام

این مدار سوئیچینگ نسوز بسیار ساده
که روش کلیدزنی آن متفاوت است را برای دوستان بسیار مبتدی و یا حرفه ای تقدیم میکنم که بعنوان یادگاری از من داشته باشید ( حتما بسازید کاربرد زیادی داره و مدار جالبیه برای تهیه هایولتاژ و کاهش برق شهر و شارژر و غیره)

که اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه

و ثانیا مباحث کلاسیک و علمی سوئیچینگ را قابل مشاهده میکنه

و ثالثا همگی به چنین مداری نیاز داریم
من برای اجاق گاز منزلم که مدار ابتدایی فندک آن عمر کوتاهی داره این مدار ساده را طراحی کردم و راحت شدم

برای کاهش برق شهر یا ساخت شارژر میتونید بسادگی با یک هسته ترانس کوچک و چند دور سیم ولتاژ دلخواه را تهیه کنید دراینصورت باید تعداد دور اولیه بیشتر باشه ( نیاز به هسته مخصوص سوئیچینگ (فریت) هم نداره )

من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

مشاهده فایل‌پیوست 95802
بجهت سادگی مونتاژ برای دوستان ، مدار فوق را با حداقل قطعات ارائه کردم ولی اگه دیودی با دیاک سری کنید بهتره

اگه برای تهیه هایولتاژ از ترانسی استفاده کنید که برای هایولتاژ ساخته نشده ممکنه جرقه های خروجی در سیم های ترانس مشاهده بشه که قابل مهار و استفاده نیست ولی ضرر دیگری نداره و چیزی نمیسوزه و فقط برای مشاهده عملکرد و دیدن جرقه ها مفیده

برای مهار و استفاده از جرقه و هایولتاژ خروجی میتونید از هر ترانس هایولتاژی استفاده کنید.

شماره تریستور مهم نیست و فقط بالاتر از 5 آمپر و بالاتر از 500 ولت باشه

اگر از سیم پیچ نامناسب هر ترانسی هم برای اولیه استفاده کنید چیزی نمیسوزه ولی باید از سیم پیچی برای اولیه استفاده کنید که تعداد دور کمتری داره

خازن گیت از 1 میکرو تا 4/7 میکرو مناسبه

اگه پتانسیومتر 500 کیلو نداری از مقاومت 100 یا 200 کیلو استفاده کنید.

اینم جمال فندک اجاق گاز با استفاده از این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 95807

سپاس
با تشکر از استاد خوب غزل که این تایپیک روبرای ما گزاشتن از دوستان خاهش می کنم سوالاتشون رو درجهت صحبتهای استاد مطرح کنند تا سررشته مباحثی که استاد مطرح می کنند گم نشه هم حق دیگران را زایع می کنید هم صحبتهای خوب استاد رو کم ارزش می کنید و اجازه نمی دید ما صحبتهای استاد رو دنبال کنیم
با تشکر ازهمه مدیران و دستندرکاران این سایت باارزش و خوب

majidss2012

کاربر vip
کاربر
2013-01-21
18
28
باعرض سلام و تبریک سال نو خدمت استاد غزال و دیگر دوستان این سایت استاد میشه لطف کنید و راجب سوئیچینگ هایی که چندین ولتاژ در خروجی دارند و از یک ولتاژ نمونه میگیرند توضیح بدین مثلا ممکنه تغذیه ای دارای خروجی 12 و 5 ولت باشه و از 12 ولت نمونه بگیره ولی ولتاژ 5 ولت ما کم یا زیاد بشه مدار این ایراد در خروجی های دیگر رو چطوری متوجه میشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باعرض سلام و تبریک سال نو خدمت استاد غزال و دیگر دوستان این سایت استاد میشه لطف کنید و راجب سوئیچینگ هایی که چندین ولتاژ در خروجی دارند و از یک ولتاژ نمونه میگیرند توضیح بدین مثلا ممکنه تغذیه ای دارای خروجی 12 و 5 ولت باشه و از 12 ولت نمونه بگیره ولی ولتاژ 5 ولت ما کم یا زیاد بشه مدار این ایراد در خروجی های دیگر رو چطوری متوجه میشه

درود

ضمن تبریک سال نو
سوال مهم و جالبی مطرح فرمودید .
نمونه گیری از ولتاژها به دو صورت است .

۱- نمونه گیری غیرمستقیم.
در تغذیه اغلب دستگاه ها مانند ریسیور و تلویزیون و امثالهم فقط از یک ولتاژ نمونه میگیرن و لذا درسته که از بقیه ولتاژها نمونه گیری نمیشه و حساسیت لازم را نداره اما ازآنجاکه تغییر یکی از ولتاژها روی بقیه ولتاژها هم اثر قابل توجهی داره لذا نمونه گیر متوجه میشه و عکس العمل نشون میده .

به این ترتیب بدیهی است که فقط ولتاژ نمونه نسبت به تغییرات جزئی عکس العمل نشون میده و بقیه ولتاژها به اندازه ولتاژ نمونه ثابت نیستند اما نمیتونن تغییرات زیادی هم داشته باشن ، چرا؟

زیرا تغییرات بقیه ولتاژ ها بشکل غیر مستقیم روی ولتاژ نمونه اثر میگذارند و برای مشاهده این حقیقت میتوانید از ترانس ساده هم استفاده کنید و با تغییر عامدانه یکی از ولتاژهای ثانویه ناشی از جریان شدید و غیره ، تغییر بقیه ولتاژها را بررسی و تجربه ببینید.

۲- نمونه گیری مستقیم:
در دستگاه هایی مانند کامپیوتر که اغلب ولتاژها باید حساسیت شدیدی داشته باشند ، نمونه گیری بگونه ای است که کلیه ولتاژها ی لازم و مهم اثر مستقیمی روی ولتاژ نمونه داشته باشند تا نسبت به تغییر ناچیز هم حساس باشند
.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

سوال
در تغذیه هایی که دقت چندین ولتاژ ضروری است و از چندین ولتاژ نمونه گیری میشه دراینصورت مثلا
ولتاژ ۱۲ ولت بواسطه جریان لحظه ای و زیاد تبدیل به ۱۱،۸ شده ولی ثانویه ۵ ولتی همچنان ۵ ولت است .

در چنین شرایطی اگه با افزایش ولتاژ اولیه اقدام به جبران افت ولتاژ ۱۲ ولتی کنیم ، بدیهی است که کلیه ولتاژها متناسب با ولتاژ بالا میره و درسته که ۱۱،۸ ولت ، ۱۲ ولت میشه اما ۵ ولت هم تقریبا ۵،۱ ولت میشه و گند کار درمیاد .

چاره چیست و بابت این نقیصه چه تمهیداتی پیش بینی شده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

سوال
در تغذیه هایی که دقت چندین ولتاژ ضروری است و از چندین ولتاژ نمونه گیری میشه دراینصورت مثلا
ولتاژ ۱۲ ولت بواسطه جریان لحظه ای و زیاد تبدیل به ۱۱،۸ شده ولی ثانویه ۵ ولتی همچنان ۵ ولت است .

در چنین شرایطی اگه با افزایش ولتاژ اولیه اقدام به جبران افت ولتاژ ۱۲ ولتی کنیم ، بدیهی است که کلیه ولتاژها بمیزان ۲/. ولت بالا میره و درسته که ۱۱،۸ ولت ، ۱۲ ولت میشه اما ۵ ولت هم ۵،۲ ولت میشه و گند کار درمیاد .

سپاس

سلام
برای اینکه کلیه ولتاژ ها را بتونیم کنترل کنیم از ای سی اپ امپ استفاده کنیم بهتر است . در صورت اتصال کوتاه شدن یکی از خروجی ها کلیه خروجی ها را قطع کنه تا رفع عیب شود.
مثلا یک ولتاژمرجع جداگانه تهیه کنیم ویکی از پایه های ورودی اپ امپ بدیم . و ورودی دیگر اپ امپ را از ولتاژ خروجی منبع تغذیه در نظر بگیریم. و در هر صورت خروجی اپ امپ فعال شد . کلیه ولتاژ های خروجی منبه تغذیه را قطع کنه.
و برای هر یک از ولتاژ های خروجی اینکار را انجام بدیم.
این نظر من است . ببینین همکاران و اساتید دیگر چه پشنهادی دارند؟
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
برای اینکه کلیه ولتاژ ها را بتونیم کنترل کنیم از ای سی اپ امپ استفاده کنیم بهتر است . در صورت اتصال کوتاه شدن یکی از خروجی ها کلیه خروجی ها را قطع کنه تا رفع عیب شود.
مثلا یک ولتاژمرجع جداگانه تهیه کنیم ویکی از پایه های ورودی اپ امپ بدیم . و ورودی دیگر اپ امپ را از ولتاژ خروجی منبع تغذیه در نظر بگیریم. و در هر صورت خروجی اپ امپ فعال شد . کلیه ولتاژ های خروجی منبه تغذیه را قطع کنه.
و برای هر یک از ولتاژ های خروجی اینکار را انجام بدیم.
این نظر من است . ببینین همکاران و اساتید دیگر چه پشنهادی دارند؟
متشکرم

درود

سیستم حفاظتی مورد سوال نیست .
سوال را با مثالی ، شفاف کردم که برای جبران افت ولتاژ یکی از ولتاژها ، چنانچه از شیوه رایج و معمول تغذیه های ساده استفاده کنیم و اگر بخواهیم با روش این تاپیک ، افت ولتاژ را برای یک ثانویه جبران کنیم بقیه ولتاژهای خروجی هم متناسب با آن بالا میره و بیشتر از نرمال میشه و خرابکاری میکنه.

یعنی باید از شیوه ای استفاده کنیم که فقط ولتاژ ثانویه مورد نظر اصلاح بشه چون بقیه ولتاژها نیاز به اصلاح ندارند.

اگه کلیه ولتاژهای خروجی افت کرده باشه بسادگی از طریق کوپلری که عملکرد آن در این تاپیک مطرح شده اصلاح میشد ، اما در این شرایط خاص فقط یکی از ولتاژها نیاز به اصلاح داره نه همگی.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

سوال

در چنین شرایطی اگه با افزایش ولتاژ اولیه اقدام به جبران افت ولتاژ ۱۲ ولتی کنیم ، بدیهی است که کلیه ولتاژها متناسب با ولتاژ بالا میره و درسته که ۱۱،۸ ولت ، ۱۲ ولت میشه اما ۵ ولت هم تقریبا ۵،۱ ولت میشه و گند کار درمیاد .

سپاس

سلام
استاد مهربانم .
۲۰۲۱۰۴۰۲_۲۱۵۹۳۴_resized.jpg
استاد میشه از این مدار هم در خروجی منبع تغذیه استفاده کرد .
۲۰۲۱۰۴۰۲_۲۱۴۰۲۵_resized_4.jpg
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
استاد مهربانم .
مشاهده فایل‌پیوست 174868
استاد میشه از این مدار هم در خروجی منبع تغذیه استفاده کرد .
مشاهده فایل‌پیوست 174869
متشکرم

درود

آفرین

۳ شیوه برای کنترل و اصلاح ولتاژ استفاده میشه که یکی از آنها تغییر همزمان کلیه ولتاژها رو بعهده داره که در این مورد خاص قابل استفاده نیست.

دو شیوه دیگه مستقل از ولتاژهای نرمال و سالم عمل میکنه که یکی از آنها تقریبا به همین صورته که فرمودید ، یعنی ولتاژ بیش از نیاز همیشه در ثانویه وجود داره و یا درمواقع اضطراری از القاء سلف هایی استفاده میشه و لذا ولتاژ های خاص و بسیار دقیق توسط فت و یا سلف و بکمک ۴۳۱ کنترل میشه تا چنانچه بصورت کلی قابل اصلاح نبود بصورت انفرادی و با تمهیداتی جبران بشه.
یعنی بخش بیشتر یا بخش کمتری از ولتاژ تولیدی را به خروجی هدایت کنه ، بنحوی که همیشه ثابت باشه.

اگر در بخش خروجی پاور کامپیوترها دقت کنید تمهیدات مشابهی را خواهید دید و لذا از چند ۴۳۱ به همین منظور در بخش خروجی پاور کامپیوتر استفاده شده .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا