آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود
آفرین
بابت دقت نظر قابل توجه که قبلا نیز مسبب اصلاح خطایی شده اید سپاسگزارم

اگرچه درک و لمس شما از الکترنیک قابل قبول و خوبه و با توجه به اینکه تجربه چندانی نداشتی و به صرف تحصیلات به توانایی و ادراک حاضر رسیدی که بسیار قابل تحسین و نادره اما اینجا اشکال شما در زمان شارژ خازن هاست .
و لذا درسته که مقدار ظرفیت خازن ها و درواقع یکی از عوامل ثابت زمانی در زمان شارژ خازن ها ، تعیین کننده هستند اما نه اینجا ، زیرا خازن صافی مورد اشاره در یکسوساز ، هیچگونه مقاومتی در مسیر خود احساس نمیکند و لذا در این شرایط خاص ، مقاومت محسوسی نداریم که میزان ظرفیت خازن ، در ثابت زمانی موثر باشد و ناگزیر به لحاظ عوامل زمان شارژ باشیم بطوریکه خازن ها در این شرایط خاص ، تقریبا در صفر ثانیه و درجا شارژ میشه چه با ولتاژ بالا چه با ولتاژ پایین ، چه با ظرفیت بالا چه با ظرفیت پایین.

اساسا اگر جز این بود در این موقعیت ، قادر به انجام وظیفه نبود زیرا مقاومت سری ، موجب اختلال امور خازن صافی میشه بنحوی که حتی در ولتاژهای بالا مثلا در یکسوسازی مستقیم برق شهر ، بابت ذخیره انرژی برق شهری که دارای ولتاژ ماکزیمم ۳۱۰ ولته و سرعت شارژ از طریق منبعی که تقریبا ایده آله ( برق شهر ) و لذا تقریبا بدون واسطه (بدون مقاومت سیم پیچ ترانس و غیره ) فقط از طریق دیود به خازن متصل میشه ، موجب شارژ فوری و کامل خازن با جریان بسیار بالایی میشه که صدمه دیود و خازن را بدیهی میکنه از مقاومت بسیار کوچک سری استفاده میکنیم تا لطمه ای به فوریت شارژ وارد نکنه . ( متناسب با جریان مورد نیاز از چند دهم تا حدود ۱۰ اهم و یا NTC مناسب ) لذا اگرچه فقط در چنین شرایطی مقاومت سری ، ناخواسته بمقدار بسیار ناچیزی موجب افزایش زمان شارژ میشه اما نامحسوسه ، بطوریکه در قبال فرکانس ۵۰ هرتز میتونیم بگیم بازم درجا شارژ میشه

بهمین علت برخلاف یکسوسازی مستقیم برق شهر ، هر دستگاهی که دارای ترانس باشه هرگز مقاومتی با ترانس سری نمیشه چون خازن صافی را از اهدافش دورتر میکنه و لذا همون مقاومت ترانس برای محدود سازی جریان خازن صافی ، کافیه
بنابرین اگرچه احساس میکنم با اصلاح مورد فوق که در خازن های صافی ، ثابت زمانی نداریم و نادیده گرفتن این شرایط خاص ، موجب گمراهی شما بوده و لذا اکنون قادر به درک و هضم موضوع و پاسخگویی به سوال خود هستید اما با این وجود پاسخ اینه.

ازآنجاکه ماکزیمم ولتاژ در سیکل سینوسی در زمان بسیار کوتاهی وجود داره بنابرین اگه بتونیم در این لحظه انرژی بیشتری ذخیره کنیم و مثلا فرض کنید ولتاژ متناوب ۱۰ ولتی داریم که دارای ماکزیمم ۱۴ ولته و اگر با غلو فرض کنید از خازنی با ظرفیت بینهایت استفاده کنیم دراینصورت ولتاژ مستقیم ۱۴ ولت داریم که برای تهیه و دریافت ولتاژ صفر تا حدود ۱۴ ولت با هیچ جریانی کم نمیاره

لذا اگه ولتاژ متناوب کمتر از مقدار لازم باشه میتونیم این ضعف را تا حدودی با افزایش ظرفیت خازن جبران کنیم زیرا دراینصورت استفاده طولانی تر از بخش فوقانی و تحتانی ولتاژ سینوسی میسر میشه یعنی استفاده از ولتاژهای نزدیک تر به ماکزیمم و می نیمم مقدور میشه

بعبارت دیگر تهیه 8 ولت از ولتاژ متناوب ۱۰ ولتی با ظرفیت خازن کوچک هم مقدوره و دشوار نیست زیرا زمان حضور ولتاژهای بیش از 8 ولت زیاده و در این بازه زمانی نیاز به استفاده از انرژی خازن نداریم زیرا در این فاصله زمانی خود منبع متناوب علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بار ، ضمنا در مرحله صعودی در حال شارژ خازن صافی هم هست و فقط زمانی که ولتاژ متناوب کمتر از 8 ولت میشه وظیفه خازن آغاز میشه و ازآنجاکه این زمان خیلی کوتاه و بخش کوچکی از ولتاژ سینوسی است بنابرین خازن کوچک هم جوابگوست

اما اگه ولتاژ ۱۲ ولت نیاز داریم به همان دلایل فوق ، مادامیکه ولتاژ سینوسی بالاتر از ۱۲ ولته نیازی به خازن نداریم اما اشکال اینجاست که زمان حضور ولتاژهای بالاتر از ۱۲ ولت خیلی کمتره و بنابرین مجبوریم از انرژی خازن در مدت طولانی تری استفاده کنیم که با خازن کوچیک ناممکنه و لذا برای دریافت ولتاژهای نزدیک به ماکزیمم ولتاژ سینوسی ، ۲ راه وجود داره.

۱- اگر میخواهیم ، ظرفیت خازن صافی پایین باشه باید از ولتاژ متناوب بالاتر استفاده کنیم که اولا بخش بیشتری از هر سیکل دارای ولتاژ مورد نیاز باشه تا مدت زمان استفاده از خازن کمتر باشه و ثانیا با افزایش ولتاژ متناوب ، انرژی ذخیره شده طبق فرمول مربوطه بیشتر میشه مثلا اگه خازنی را با ولتاژ دو برابر شارژ کنیم انرژی ذخیره شده هم دو برابر میشه.

۲- اگه فقط ولتاژ متناوب پایین دراختیار داریم ازآنجاکه بخشی از هر سیکل که دارای ولتاژ مورد نیاز ( و بالاتر ) است کمتر میشه لذا باید زمان بیشتری از انرژی خازن استفاده کنیم و لذا مجبوریم از خازن صافی با ظرفیت بزرگتر استفاده کنیم تا بتونه در زمان طولانی تری انرژی لازم را تامین کنه که بتونیم از ولتاژهای نزدیک به می میمم و ماکزیمم هم استفاده کنیم تا در جریان بالا کم نیاره وگرنه در جریان بالا خیلی زود تخلیه میشه و برای بخش از هر سیکل ولتاژ کافی و لازم را نداریم ( نه خازن داره و نه منبع)

البته در جریان ناچیز ، خازن کوچک هم کافی است و قادره ولتاژ صفر تا ماکزیمم را بهمون بده اما مشکل در جریان زیاد بروز میکنه که موجب تخلیه سریع خازن میشه و لذا تحلیل و توجیه فوق برای جریان زیاد مطرح شده .

ضمنا پاسخ های مطروحه در پست ها با مطالعه پست های قبلی قابل درک است بطوریکه وقتی با استناد به پاسخ خودم سوال میشه گاهی احساس میکنم مطلبی که خودم مطرح کردم درک نمیکنم و یا اشتباه کردم اما با مطالعه پست های قبلی موضوع و صحت پاسخ مشخص میشه ،
بخصوص که محدودیت ها مزید بر علت است و آشفتگی مطالب و موضوعات موجب تکرار کسالت آور مطالبی میشه که مکررا تشریح کردم ولی مخاطب ندیده و لذا باوجودیکه حساسیت مفرطی نسبت مطالب تقدیمی دارم و حداقل ۲ بار ، صحت مطالب و حتی صحت نگارش را بررسی و مطالعه میکنم اما تکرار مکرر موضوع موجب کسالت و اکراه میشه و بتبع آن شرح مختصر را بدیهی و لذا درک و هضم آنرا منوط به مطالعه پست های قبل میکنه .

اگر مفهوم نیست اعلام فرمایید.

سپاس

با تشکر از توضیحات کامل و بی نقص شما
بنده ایراد کارم رو متوجه شدم
و حیفم اومد که فقط با دکمه تشکر بسنده کنم
ممنون

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
سلام بر استاد غزال عزیز و بزرگوار
شرمنده دو تا سوال داشتم خوشحال میشم جواب شما را بشنوم
این نقطه ها که توی نقشه ترانس مشخص میکنند چی رو میخوان به ما بگند؟

002.jpg

وظیفه این خازن کم ظرفیت ولتاژ بالا که توی برخی مدارات سوییچینگ دیدم چیست؟

001.jpg
پیشاپیش از شما ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام بر استاد غزال عزیز و بزرگوار
شرمنده دو تا سوال داشتم خوشحال میشم جواب شما را بشنوم
این نقطه ها که توی نقشه ترانس مشخص میکنند چی رو میخوان به ما بگند؟

مشاهده فایل‌پیوست 157086

وظیفه این خازن کم ظرفیت ولتاژ بالا که توی برخی مدارات سوییچینگ دیدم چیست؟

مشاهده فایل‌پیوست 157087
پیشاپیش از شما ممنونم

درود

نقطه در سیم پیچ های ترانس ، جهت سیم پیچ ها نسبت بیکدیگر را مشخص میکنه
مثلا اگه نقطه سیم پیچ الف بالا و سیم پیچ ب هم بالا باشه یعنی هر دو در یک جهت پیچیده شده
و اگه دومی پایین باشه یعنی عگس یکدیگر پیچیده شده

خازن های مورد اشاره در فرکانس بالا موجب ارتباط بخش ایزوله با زمین و کاهش نویز میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

خرداد

کاربر vip
کاربر
2007-09-07
54
126
سلام استاد غزال بنده چند بار این مبحث رو مطالعه کردم خیلی عالی توضیح دادین البته چون هی مطالب رو فراموش میکنم بعد یه مدت دوباره به چند صفحه اول مراجعه میکنم زیر پستهاتون دکمه تشکر رو زدم ولی خداییش برای همچین مطالب با ارزشی بنظرم اون مدل تشکرکردن کمه و حق مطلب رو ادا نمیکنه گرچه با خودم فکر میکنم همه اعضایی که از مطلب شما بهره بردن نمیشه یکی یکی بیان یه پست تشکر بزارن ولی چون الان یک سوال داشتم لازم بود این مقدمه رو عرض کنم عذر خواهی می کنم طولانی شد
سوالم اینه تو شارژرهای 5 ولتی موبایل البته اونایی که اصلی نیستند و معمولا چینی و ارزان قیمت هستند چطوره که با حداقل قطعات همون کارایی یعنی ولتاژ 5 ولت مثلا 500 میلی آمپر رو تولید میکنند
تو همین عکس شارژری که اینجا اپلود میکنم تو قسمت ورودی بجای پل 4 دیود فقط دو تا دیود گذاشته و بجای آیسی کنترل یک ترانریستور 13001 قرار داده (البته یک ترانزیستور c945 هم هست که نمی دونم وظیفه اش چیه) و بعد اصلا اپتوکوپلر و مثلا431 نداره این مدار با این حداقل قطعه و ارزان ( من 1000 تومن خریدم نمی دونم اونی که تو چین تولید کرده چقدر گیرش میاد) چطوری کار میکنه؟
DSC_0580.JPG

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد غزال بنده چند بار این مبحث رو مطالعه کردم خیلی عالی توضیح دادین البته چون هی مطالب رو فراموش میکنم بعد یه مدت دوباره به چند صفحه اول مراجعه مکنم زیر پستهاتون دکمه تشکر رو زدم ولی خداییش برای همچین مطالب با ارزشی بنظرم اون مدل تشکرکردن کمه و حق مطلب رو ادا نمیکنه گرچه با خودم فکر میکنم همه اعضایی که از مطلب شما بهره بردن نمیشه یکی یکی بیان یه پست تشکر بزارن ولی چون الان یک سوال داشتم لازم بود این مقدمه رو عرض کنم عذر خواهی می کنم طولانی شد
سوالم اینه تو شارژرهای 5 ولتی موبایل البته اونایی که اصلی نیستند و معمولا چینی و ارزان قیمت هستند چطوره که با حداقل قطعات همون کارایی یعنی ولتاژ 5 ولت مثلا 500 میلی آمپر رو تولید میکنند
تو همین عکس شارژری که اینجا اپلود میکنم تو قسمت ورودی بجای پل 4 دیود فقط دو تا دیود گذاشته و بجای آیسی کنترل یک ترانریستور 13001 قرار داده (البته یک ترانزیستور c945 هم هست که نمی دونم وظیفه اش چیه) و بعد اصلا اپتوکوپلر و مثلا431 نداره این مدار با این حداقل قطعه و ارزان ( من 1000 تومن خریدم نمی دونم اونی که تو چین تولید کرده چقدر گیرش میاد) چطوری کار میکنه؟
مشاهده فایل‌پیوست 157114

درود

از لطف شما سپاسگار و ممنونم
اما سیستم های ارزان قیمت نیز از نظر مرغوبیت در دودسته با قیمت نازل عرضه میشه.
۱- سیستم های مرغوب با تجهیزات کامل و سادگی علمی و ابتکاری فاقد مارک معتبر
۲- سیتم های نامرغوب فاقد تجهیزات لازم و سادگی غیر علمی .

دسته اول باوجودیکه دستگاه دارای مرغوبیت قابل قبول و چه بسا مرغوب تر از دستگاه های مارک دار و با تکنولوژی پیشرفته تر و با ابتکارات علمی و لذا با قطعات کمتر که خللی به مرغوبت وارد نمیکند تولید میشوند معذالک بدلیل فقدان اعتبار و کسب اعتبار ، تولیدات خود را با سود ناچیزی عرضه میکنند تا شناخته شود و جایگاه خود را پیدا کند که اگر در کشورهایی مانند چین تولید گردد که کارگر تقریبا رایگان است قیمت دستگاه ناچیزتر و باورنکردنی نیز خواهد شد .
البته شناسایی این دستگاهها دشواره ولی با توجه به قیمت نازل قروش بالایی داره و کم کم اعتبار خود را پیدا خواهد کرد.

اما دسته دوم که شارژر شما هم در همین دسته بنظر میرسد ، سادگی سیستم ناشی از کمبود تجهیزات لازم است و مثلا شارژر شما ولتاژکیلویی تولید میکنه و قادر به کنترل ولتاژ خروجی نیست و هر عاملی از جمله تغییرات ولتاژورودی موجب ناهنجاری در خروجی گردد تمهیدی برای تثبیت و تعدیل و پیشگیری از ناهنجاری ندارد و لذا اولا امکان صدمه زدن به موبایل را بشدت افزایش میده و ثانیا خودش هم عمر چندانی ندارد و بسرعت میسوزه.

بنابرین بویژه با توجه به قیمت گوشی استفاده از دسته دوم ، غالبا خسارات سنگینی تحمیل میکنه و مقرون بصرفه نیست.
شارژری که کوپلر نداره ۴۳۱ هم نداره و لذا قادر به ارزیابی کیفیت ولتاژ خروجی نیست و لذا کیفیت ولتاژ بسیار بد و نامناسب است
ضمنا یکسوسازی مستقیم برق شهر با ۴ دیود و ۱ دیود مقدوره و ۲ دیودی نداریم زیرا ۲ دیود نیاز به ولتاژ قرینه داره .

سپاس

آخرین ویرایش:

خرداد

کاربر vip
کاربر
2007-09-07
54
126
از توجه شما سپاسگزارم
البته بنده از این شارژر برای موبایل استفاده نمی کنم قبلا دو مورد کیت فلش خور بلوتوث دار روی سیستم صوتی سونی قدیمی نصب کرده بودم که صدای نویز شدیدی تو بلند گو هاش مخصوصا بین دو آهنگ داشت با جستجو و پرس و جو راهنمایی شدم که از یک منبع تغذیه جدا برای اونا استفاده کنم که چون ورودی اون یونیتها ولتاژ بین 5 تا 12 ولت رو قبول می کنه از این شارژرهای ارزان وکیلویی استفاده کردم و مشکل حل شد
در مورد وجود 2 تا دیود در ورودی کاملا حق با شماست دوباره که نگاه کردم فقط یک دیود برای یکسو سازی استفاده شده
اما سوالم که فکر می کنم درست مطرح نکردم این بوده که تو صفحات اولیه همین تاپیک فرمودین از یک آیسی نظیر viper22 یا 0365 و نظیر اونا برای قطع و وصل ورودی با فرکانس مشخصی استفاده میشه ولی اینجا تو این مدار یک 13001 داریم که یک ترانزیستوره و اصلا از ولتاژ تغذیه داخلی یا خارجی برای عمل قطع و وصل شبیه کلیدی که بین سورس و درین کشیدین استفاده نمی کنه البته یک ترانزیستور c945 هم هست که عرض کردم نمی دونم وظیفه اش چیه
پس این مدار چگونه کار میکنه؟قطع و وصل ولتاژ dc ورودی چطوری انجام میشه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
از توجه شما سپاسگزارم
البته بنده از این شارژر برای موبایل استفاده نمی کنم قبلا دو مورد کیت فلش خور بلوتوث دار روی سیستم صوتی سونی قدیمی نصب کرده بودم که صدای نویز شدیدی تو بلند گو هاش مخصوصا بین دو آهنگ داشت با جستجو و پرس و جو راهنمایی شدم که از یک منبع تغذیه جدا برای اونا استفاده کنم که چون ورودی اون یونیتها ولتاژ بین 5 تا 12 ولت رو قبول می کنه از این شارژرهای ارزان وکیلویی استفاده کردم و مشکل حل شد
در مورد وجود 2 تا دیود در ورودی کاملا حق با شماست دوباره که نگاه کردم فقط یک دیود برای یکسو سازی استفاده شده
اما سوالم که فکر می کنم درست مطرح نکردم این بوده که تو صفحات اولیه همین تاپیک فرمودین از یک آیسی نظیر viper22 یا 0365 و نظیر اونا برای قطع و وصل ورودی با فرکانس مشخصی استفاده میشه ولی اینجا تو این مدار یک 13001 داریم که یک ترانزیستوره و اصلا از ولتاژ تغذیه داخلی یا خارجی برای عمل قطع و وصل شبیه کلیدی که بین سورس و درین کشیدین استفاده نمی کنه البته یک ترانزیستور c945 هم هست که عرض کردم نمی دونم وظیفه اش چیه
پس این مدار چگونه کار میکنه؟قطع و وصل ولتاژ dc ورودی چطوری انجام میشه؟

درود

داخل آی سی های سوئیچینگ هم همین قطعات وجود داره اما علاوه بر آنها تمهیدات کاملتری هم وجود داره
اما اینکه فرمودید در این شارژر اثری از ولتاژ راه انداز و فیدبک و کلید وجود نداره اینطور نیست و کلیه موارد مذکور وجود داره
اما بصورت مجموعه مدار مجتمع آی سی درنیامده که پایه های مربوطه را ارائه کند و درواقع بخش ضروری آی سی در سطح برد شارژر بصورت گسترده وجود داره
درواقع شبیه آنست که به باکس تغذیه ها استناد کنید که فقط دو سیم ورودی و دو سیم خروجی دارد و بفرمایید چرا اثری از ولتاژ راه انداز و سورس و درین و فیدبک نیست درحالیکه عملکرد کلیه آنها مشابهند و داخل سیستم همان اتفاقات میافته

مثلا بایاسیگ ترانزیستور از طریق تقسیم ولتاژ از ولتاژ ۳۱۰ ولت یکسو شده برق شهر تهیه کرده و سورس و درین در این شارژر همون کلکتور امیتر ترانزیستور است و وجود فیدبک نیز غیرقابل انکار است .وگرنه نوسانی نخواهیم داشت.

و لذا درسته که تغذیه های سوئیچینگ ساده و نامرغوب و حتی مرغوب بدون آی سی وجود داره اما کلیه موارد لازم در همه آنها مشابه است
اگرچه سوئیچینگ مورد نظر تاپیک صرفا انواعی است که از آی سی استفاده کرده نه انواع دیگر بنحوی که در پست اول سوئیچینگی با یک رله یا ویبراتور هم معرفی شده که اساسا ولتاژ سوئیچینگ را بدون نیاز به قطعات الکترونیک تولید میکنه اما این حقیقت موجب تغییر ماهیت انواع دیگر نمیشه
و لذا اگر در آینده انواعی از سوئیچینگ فاقد آی سی بی نیاز به برخی از موارد تولید بشه دراینصورت نیز نافی این حقیقت نیست که آی سی های سوئیچینگ بلااستثناء بنحو مورد اشاره تاپیک کار میکنه.

سپاس

c12

کاربر
2018-02-24
2
5
سلام وخسته نباشید به شما دوست عزیز......مطلب شما را دیدم و لذت بردم از توضیحات نوشتاری و تصویری شا دوست عزیز...امیدوارم موفق و پاینده باشید
اگر توضیحات درباب قطعه شناسی و تست قطعات و کاربورد انها به همین صورت و مثال ها تهیه و توضیح کنید لطف بزرگی در حق دوست داران الکترونیک کرده اید
با سپاس فراوان محمدی

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
درود بر استاد خسته نباشید
استاد این نقشه رو نگاه کنید
پایه فیدبک ای سی که قرار هست ولتاژ خروجی رو تشخیص بده که باید زیاد کنه یا کم کنه مستقیم وصل شده به کلکتور اپتوکوپلر و امیتر کوپلر هم که زمین شده

آیا پایه فیدبک خودش پیش فرض یک ولتاژی رو تولید میکنه که با کم و زیاد شدن هدایت پایه کلکتور و امیتر و تغییر جریان عبوری از این دو پایه میفهمه که باید ولتاژ خروجی رو کم و یا زیاد کنه؟
توی برخی طرح ها یک ولتاژ 16 ولتی وصل میشد به کلکتور کوپلر و امیترش هم با یک مقاومت وصل میشد به فیدبک آی سی ولی این مدل فرق داره

آیا نحوه کنترل این مدل فرق داره و بر اساس جریان کنترل رو انجام میده؟

kxzd_r7qud.png

آخرین ویرایش:
بالا