آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
ببخشید و یه سوال دیگه
ایا فیلتر emi خوبی سراغ دارید که بشه در ورودی سوئیچینگ استفاده کرد وتا حدود زیادی جلوی نویزهای بد گرفته بشه

درود

متاسفانه فیلتری سراغ ندارم.

سپاس

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

متاسفانه فیلتری سراغ ندارم.

سپاس

سلام استاد غزال عزیز.
دو سوال دارم یکی اینکه پاور کامپیوتری که با راهنمایی استاد رجبی به منبع تغذیه ازمایشگاهی تبدیل کردم و حدود 30 ولت خروجی گرفتم. وقتی مثلا روی 30 ولت ازش بیشتر از 5 امپر میکشم افت ولتاژ داره در حدود 5 ولت. و مثلا در 12 ولت این افت با مصرف حدود 5 امپر به 10ونیم ولت میرسه. راهی هست که افت ولتاژ نداشته باشم؟
و سوال دیگه اینکه با توجه به اینکه پاور کامپیوتر برای مصرف الکترونیکی(کامپیوتر) ساخته شده ایا اطمینانش در مصارف الکترونیکی نسبت به باقی منابع سوئیچینگ(اداپتورهای سوئیچینگ) بالاتره؟ میشه برای مصارف الکترونیکی (منبع تغذیه روی میزکار) استفاده بشه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد غزال عزیز.
دو سوال دارم یکی اینکه پاور کامپیوتری که با راهنمایی استاد رجبی به منبع تغذیه ازمایشگاهی تبدیل کردم و حدود 30 ولت خروجی گرفتم. وقتی مثلا روی 30 ولت ازش بیشتر از 5 امپر میکشم افت ولتاژ داره در حدود 5 ولت. و مثلا در 12 ولت این افت با مصرف حدود 5 امپر به 10ونیم ولت میرسه. راهی هست که افت ولتاژ نداشته باشم؟
و سوال دیگه اینکه با توجه به اینکه پاور کامپیوتر برای مصرف الکترونیکی(کامپیوتر) ساخته شده ایا اطمینانش در مصارف الکترونیکی نسبت به باقی منابع سوئیچینگ(اداپتورهای سوئیچینگ) بالاتره؟ میشه برای مصارف الکترونیکی (منبع تغذیه روی میزکار) استفاده بشه؟

درود

منبع سوئیچینگ برای امور تعمیر ات الکترونیک و پژوهش مناسب نیست

برای دریافت ۳۰ ولت ، قطعا سیم پیچ ترانس را دستکاری کردید و دراینصورت مجاز به در یافت جریان متناسب با قطر سیم ثانویه و سیم رابط خروجی هستید .

لذا قطعا ۵ آمپر بیش از مقدار مجاز شرایط فعلی است که موجب افت ولتاژ میشه.

البته برای جبران افت ولتاژ جهت استفاده از ولتاژهای کمتر از ۲۰ ولت در جریان زیاد ، راه حل داره که با استفاده از نقشه و تمهیداتی میسر میشه اما در جریان بالا تحت فشار شدیدی قرار میگیره و عمرش کوتاه میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
درود

منبع سوئیچینگ برای امور تعمیر ات الکترونیک و پژوهش مناسب نیست

برای دریافت ۳۰ ولت ، قطعا سیم پیچ ترانس را دستکاری کردید و دراینصورت مجاز به در یافت جریان متناسب با قطر سیم ثانویه و سیم رابط خروجی هستید .

لذا قطعا ۵ آمپر بیش از مقدار مجاز شرایط فعلی است که موجب افت ولتاژ میشه.

البته برای جبران افت ولتاژ جهت استفاده از ولتاژهای کمتر از ۲۰ ولت در جریان زیاد ، راه حل داره که با استفاده از نقشه و تمهیداتی میسر میشه اما در جریان بالا تحت فشار شدیدی قرار میگیره و عمرش کوتاه میشه.

سپاس

با تشکر از استاد ومدیر محترم استاد غزال
شرمنده استاد بنده در میز کار خودم دو نوع منبع تغذیه دارم که یکی خطی از 0تا 13 ولت ودیگری سویئچینگ که تا 24 ولت بوده وخوده بنده ان را درست کرده ام البته نه از پاور کامپیوتر ویا مدار استاد رجبی واز این منبع تغذیه نسبت به نوع خطی بیشتر استفاده می کنم وتا حالا خطایی نداشته است البته منبع من ما کزیمم جریان ان 3 امپر است که بنده تا حد اکثر 2.5 امپر ازان کشیده ام واز این منبع راضیم علت اینکه منبع سویچینگ به درد میز کار نمی خورد چیست ایا منظور شما کلیه منا بع تغذیه سویچینگ است یا نمونه ای که از نو پاور کامپیوتر بوده وان را دست کاری کرده باشند
با تشکر فراوان از استاد عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر از استاد ومدیر محترم استاد غزال
شرمنده استاد بنده در میز کار خودم دو نوع منبع تغذیه دارم که یکی خطی از 0تا 13 ولت ودیگری سویئچینگ که تا 24 ولت بوده وخوده بنده ان را درست کرده ام البته نه از پاور کامپیوتر ویا مدار استاد رجبی واز این منبع تغذیه نسبت به نوع خطی بیشتر استفاده می کنم وتا حالا خطایی نداشته است البته منبع من ما کزیمم جریان ان 3 امپر است که بنده تا حد اکثر 2.5 امپر ازان کشیده ام واز این منبع راضیم علت اینکه منبع سویچینگ به درد میز کار نمی خورد چیست ایا منظور شما کلیه منا بع تغذیه سویچینگ است یا نمونه ای که از نو پاور کامپیوتر بوده وان را دست کاری کرده باشند
با تشکر فراوان از استاد عزیز

درود

پاور کامپیوتر از بهترین انواع تغذیه است و شیلد حساب شده ای داره اما نویز فراوونی داره و در مواردی عامل خرابی و گمراهی در الکترونیک میشه.
لذا بقیه سوئیچینگ ها بدتر هستند .

سپاس

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
درود

پاور کامپیوتر از بهترین انواع تغذیه است و شیلد حساب شده ای داره اما نویز فراوونی داره و در مواردی عامل خرابی و گمراهی در الکترونیک میشه.
لذا بقیه سوئیچینگ ها بدتر هستند .

سپاس
با تشکر از استاد عزیز با بت جواب ها وتوجه به کار اموزانی مثل بنده که همیشه راهنمایی خوب وصبور بوده وپدرانه همه همکاران را راهنمایی می فرمایند
استاد ایا برای این موضوع راحلی نیست چون منابع تغذیه سوینیگ ازمایشگاهی هم اکنون توسط بیشتر شرکت ها وبرندها مطرح تولید می شود وکم کم جای خود را در بازار پیدا می کنند در کل با توجه به این عیب این نوع منابع راحلی هست حتی اگر قطعی وکامل نباشد وتا حدودی این عیب را بر طرف کند
تشکر .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
با تشکر از استاد عزیز با بت جواب ها وتوجه به کار اموزانی مثل بنده که همیشه راهنمایی خوب وصبور بوده وپدرانه همه همکاران را راهنمایی می فرمایند
استاد ایا برای این موضوع راحلی نیست چون منابع تغذیه سوینیگ ازمایشگاهی هم اکنون توسط بیشتر شرکت ها وبرندها مطرح تولید می شود وکم کم جای خود را در بازار پیدا می کنند در کل با توجه به این عیب این نوع منابع راحلی هست حتی اگر قطعی وکامل نباشد وتا حدودی این عیب را بر طرف کند
تشکر .

درود

هیچ راه حلی وجود نداره چون نویزها پرقدرتند و شیلد مانع خرابکاری نمیشه .
اما استقبال از تغذیه های سوئیچینگ بدلیل قیمت پایین آنهاست .
همانطور که تلویزیون های کلنگی مانند ایکس ویژن و امثالهم خیلی ارزون تر از مارک های معتبر هستند و وجود انها دلیل کیفیت مطلوب نیست ، بطوریکه سعی کردن از شیلد ها و نگهدارنده ها و حتی از تعداد ضروری پیچ ها دریغ کنند.

تغذیه سوئیچینگ کافیه در طول سال فقط در یکی از دستگاه ها خرابکاری کنه که دراینصورت خسارتی بالاتر از قیمت تغذیه مطلوب بشما وارد میکنه چه رسد به خسارات واقعی که بسیار بیش از این خواهد شد.

سپاس

آخرین ویرایش:

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود
قبل از هرچیزی از این کلاس پر و پیمون و این استاد گرانقدر تشکر می‌کنم
و پوزش می‌خوام بخاطر بالا اوردن این تاپیک قدیمی...به هر حال ما تازه رسیده ها هم دلمون می‌خواد از این کلاس بهره ای ببریم...
سوال:
چرا در تغذیه ای که بدلیل فوق ، بخواب رفته ، باوجودیکه برق شهر را قطع و وصل میکنیم ، گاهی اوقات روشن نمیشه ؟

لذا در بسیاری از سوئیچینگ ها چنانچه یکی از خازن صافی با ظرفیت بالاتر جایگزین بشه دراینصورت کلیه قطعات تغذیه سالمه ولی بهیچ عنوان کار نمیکنه مگه با شوک .

منظور از شوک در جمله بالا چیه؟

به همین دلیل که انرژی مشخص و ثابتی در لحظه روشن کردن تغذیه تولید میشه لذا اگر ظرفیت خازن پایه تغذیه آی سی بزرگتر باشه با ولتاژ کمتری در خازن ذخیره میشه که هیچوقت قادر به راه اندازی آی سی نیست .

و اینکه مگه خازن به اندازه ماکزیمم ولتاژی که بهش می‌رسه شارژ نمیشه؟ پس چطوره که خازنی که ظرفیت بیشتری داره ولتاژ کمتری رو ذخیره می‌کنه؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود
قبل از هرچیزی از این کلاس پر و پیمون و این استاد گرانقدر تشکر می‌کنم
و پوزش می‌خوام بخاطر بالا اوردن این تاپیک قدیمی...به هر حال ما تازه رسیده ها هم دلمون می‌خواد از این کلاس بهره ای ببریم...

منظور از شوک در جمله بالا چیه؟

و اینکه مگه خازن به اندازه ماکزیمم ولتاژی که بهش می‌رسه شارژ نمیشه؟ پس چطوره که خازنی که ظرفیت بیشتری داره ولتاژ کمتری رو ذخیره می‌کنه؟

سپاس

درود

برای درک مطالب باید پست ها را بصورت کامل تعقیب کنید تا پاسخ مفصل و کاملی که تقدیم شده مطالعه فرمایید.

لذا مطمئنم با توجه به حجم پست ها ، موضوعی بصورت تصادفی جلب توجه کرده و جهت درک موضوع حوصله مطالعه پست ها را نداشتید .

اما طرح سوالات تکراری که قبلا مطرح شده دو عیب داره

۱- پاسخ مجدد بسیار خلاصه تر خواهد بود چون یکبار پاسخ عمیق و مفصلی تقدیم شده.

۲- ازآنجاکه بصورت گزینشی بخشی از موضوع را با نواقصی مطرح میکنید ، لذا علاوه بر اینکه درک سوال را دشوار میکنه ، ضمنا بدلیل مروز زمان دستخوش فراموشی شده و لذا قدرت پاسخگویی و هضم پاسخ را ضعیف میکنه.

لذا بهترین شیوه ، استخراج و دریافت پاسخ از پست های گذشته است.

بنابمراتب برای پاسخ به سوالی که بابت نیاز به شوک مطرح فرمودید ابتدا باید مفصلا به تشریح عملکرد تغذیه بپردازم که قبلا مبسوط و مفصل تقدیم کردم و سپس پاسخ سوال شما رو تقدیم کنم.

اما لحظه روشن کردن تغذیه ، ناگهان ولتاژ ۳۱۰ ولت به ترانس سوئیچینگ متصل میشه و انرژی ناچیزی در ثانویه ها القا میشه. که برای راه اندازی آی سی استفاده میشه ، لذا اگه این انرژی در خازن کوچکی ذخیره بشه قطعا انرژی x با ولتاژ بالایی در خازن ذخیره میشه .

اما اگه ظرفیت خازن بیشتر از مقدار مناسب باشه همون انرژی x با ولتاژ ناچیزی در خازن بزرگ ذخیره میشه .

لذا درحالیکه انرژی هر دو خازن کوچک و بزرگ یکسان است اما ولتاژ خازن کوچک بسیار بیشتر از خازن بزرگ خواهد بود.

بنابرین افزایش ظرفیت خازن تغذیه آی سی ، موجب کاهش ولتاژ میشه و راه اندازی با ولتاژ ناچیز را ناممکن میکنه و لذا باید حتما از خازنی با ظرفیت کاملا مشابه با خازن اصلی استفاده کنیم و بهیچ عنوان ظرفیت آنرا بالا نبریم.

سپاس

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود

اما لحظه روشن کردن تغذیه ، ناگهان ولتاژ ۳۱۰ ولت به ترانس سوئیچینگ متصل میشه و انرژی ناچیزی در ثانویه ها القا میشه. که برای راه اندازی آی سی استفاده میشه ، لذا اگه این انرژی در خازن کوچکی ذخیره بشه قطعا انرژی x با ولتاژ بالایی در خازن ذخیره میشه .

اما اگه ظرفیت خازن بیشتر از مقدار مناسب باشه همون انرژی x با ولتاژ ناچیزی در خازن بزرگ ذخیره میشه .

لذا درحالیکه انرژی هر دو خازن کوچک و بزرگ یکسان است اما ولتاژ خازن کوچک بسیار بیشتر از خازن بزرگ خواهد بود.

این موضوع رو از طرفی می‌فهمم و از طرف دیگه نه...

اگر از نظر انرژی بررسی بشه ، چون مقدار انرژی القا شده رو چه در حالتی که خازن کوچک و چه در زمانی که خازن بزرگ داریم ثابت در نظر گرفتیم پس خازن بزرگتر مجبوره ولتاژ کمتری ذخیره کنه ( چون با ظرفیت رابطه معکوس داره )

اما اگه بخایم از نظر ولتاژی بررسی کنیم و فرض کنیم در هر دو حالت یه مقدار ولتاژ دو سر خازن ها القا میشه، مگه خازن به مقدار ولتاژی که دو سرش قرار بگیره شاٰرژ نمیشه؟ پس هر دو خازن که با ولتاژ یکسانی شارژ شدن باید همون ولتاژ یکسان رو هم ذخیره کنند

سپاس

بالا