آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

محدیا

کاربر
2021-04-06
8
11
41
[QUOTE=farhadi-1;383363 سلام ولتاژ تمام ایفونها 14 تا 25 ولت است علت کاهش ولتاژ در خروجی از پتانسیمتر است که قطع است یا خازنهای خروجی مشکل دارد از لحیم سرد بودن مدار هم میشود یک تقویت لحیم کنید درست میشود

مصطفی.م

کاربر
2021-07-23
4
8
47
سلام

این مدار سوئیچینگ نسوز بسیار ساده
که روش کلیدزنی آن متفاوت است را برای دوستان بسیار مبتدی و یا حرفه ای تقدیم میکنم که بعنوان یادگاری از من داشته باشید ( حتما بسازید کاربرد زیادی داره و مدار جالبیه برای تهیه هایولتاژ و کاهش برق شهر و شارژر و غیره)

که اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه

و ثانیا مباحث کلاسیک و علمی سوئیچینگ را قابل مشاهده میکنه

و ثالثا همگی به چنین مداری نیاز داریم
من برای اجاق گاز منزلم که مدار ابتدایی فندک آن عمر کوتاهی داره این مدار ساده را طراحی کردم و راحت شدم

برای کاهش برق شهر یا ساخت شارژر میتونید بسادگی با یک هسته ترانس کوچک و چند دور سیم ولتاژ دلخواه را تهیه کنید دراینصورت باید تعداد دور اولیه بیشتر باشه ( نیاز به هسته مخصوص سوئیچینگ (فریت) هم نداره )

من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

مشاهده فایل‌پیوست 95802
بجهت سادگی مونتاژ برای دوستان ، مدار فوق را با حداقل قطعات ارائه کردم ولی اگه دیودی با دیاک سری کنید بهتره

اگه برای تهیه هایولتاژ از ترانسی استفاده کنید که برای هایولتاژ ساخته نشده ممکنه جرقه های خروجی در سیم های ترانس مشاهده بشه که قابل مهار و استفاده نیست ولی ضرر دیگری نداره و چیزی نمیسوزه و فقط برای مشاهده عملکرد و دیدن جرقه ها مفیده

برای مهار و استفاده از جرقه و هایولتاژ خروجی میتونید از هر ترانس هایولتاژی استفاده کنید.

شماره تریستور مهم نیست و فقط بالاتر از 5 آمپر و بالاتر از 500 ولت باشه

اگر از سیم پیچ نامناسب هر ترانسی هم برای اولیه استفاده کنید چیزی نمیسوزه ولی باید از سیم پیچی برای اولیه استفاده کنید که تعداد دور کمتری داره

خازن گیت از 1 میکرو تا 4/7 میکرو مناسبه

اگه پتانسیومتر 500 کیلو نداری از مقاومت 100 یا 200 کیلو استفاده کنید.

اینم جمال فندک اجاق گاز با استفاده از این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 95807

سپاس

با سلام و درود و ضمن تشکر از جنابعالی بابت مداری که زحمت کشیدین ، من هم یک مشکلی با اجاق گاز ۵ شعله دارم که تا کنون ۲ بار جرقه زن آن خراب شده و قصد خرید سومی را دارم ، متاسفانه جرقه زن در اپوکسی فیکس شده و دسترسی به مدار و سیم پیچ را برای جیگزینی مدار پیشنهادی جنابعالی غیرممکن کرده ، آیا راهکاری برای حل معضل دارید ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
با سلام و درود و ضمن تشکر از جنابعالی بابت مداری که زحمت کشیدین ، من هم یک مشکلی با اجاق گاز ۵ شعله دارم که تا کنون ۲ بار جرقه زن آن خراب شده و قصد خرید سومی را دارم ، متاسفانه جرقه زن در اپوکسی فیکس شده و دسترسی به مدار و سیم پیچ را برای جیگزینی مدار پیشنهادی جنابعالی غیرممکن کرده ، آیا راهکاری برای حل معضل دارید ؟

درود

کافیه دو سر سیم ضخیم ترانس را پیدا کنی که به برد متصل شده و باید چسب روی برد را مخدوش کنی تا براحتی در دسترس قرار بگیره و فقط از این دو سیم برای اولیه ترانس و از خروجی ها مانند سابق استفاده کن .
فقط مداری که پیشنهاد کردم به دو سر اولیه متصل کن.
جرقه زن اجاق گاز من همچنان کار میکنه و هرگز خراب نمیشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

مصطفی.م

کاربر
2021-07-23
4
8
47
درود

کافیه دو سر سیم ضخیم ترانس را پیدا کنی که به برد متصل شده و باید چسب روی برد را مخدوش کنی تا براحتی در دسترس قرار بگیره و فقط از این دو سیم برای اولیه ترانس و از خروجی ها مانند سابق استفاده کن .
فقط مداری که پیشنهاد کردم به دو سر اولیه متصل کن.
جرقه زن اجاق گاز من همچنان کار میکنه و هرگز خراب نمیشه.

سپاس

سلام، ممنون از پاسخگویی سریع ، مسئولانه و اثربخش جنابعالی ، مهندس عزیز آیا ضرورت داره از همون PCB استفاده کنم ؟ نمیشه از یک قطعه فیبر مدارچاپی دیگه استفاده کنم ؟ اگر مشخصات و شماره نیمه هادی هایی را که استفاده کردین که تاکنون خوب جواب داده ، برای آماتورها و مبتدیانی مثل بنده اعلام بفرمایید خیلی راهگشاست .در هر حال از وقتی که برای پاسخگویی گذاشتین سپاسگذارم. مصطفی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام، ممنون از پاسخگویی سریع ، مسئولانه و اثربخش جنابعالی ، مهندس عزیز آیا ضرورت داره از همون PCB استفاده کنم ؟ نمیشه از یک قطعه فیبر مدارچاپی دیگه استفاده کنم ؟ اگر مشخصات و شماره نیمه هادی هایی را که استفاده کردین که تاکنون خوب جواب داده ، برای آماتورها و مبتدیانی مثل بنده اعلام بفرمایید خیلی راهگشاست .در هر حال از وقتی که برای پاسخگویی گذاشتین سپاسگذارم. مصطفی

درود

ممنونم
قطعات زیادی نداره و بدون pcb و یا روی برد سوراخدار هم قابل مونتاژه.

مشخصات هر قطعه در نقشه هست.
هر کدوم مد نظر شماست بفرمایید مشخص کنم

دیود 1N4007 هست
هر تریستور بالاتر از ۵ آمپر ۵۰۰ ولت مناسبه
دیاک نیاز به شماره نداره و هر دیاکی تهیه کنی کار میکنه.
مشخصات بقیه قطعات هم در نقشه ذکر شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

مصطفی.م

کاربر
2021-07-23
4
8
47
درود

ممنونم
قطعات زیادی نداره و بدون pcb و یا روی برد سوراخدار هم قابل مونتاژه.

مشخصات هر قطعه در نقشه هست.
هر کدوم مد نظر شماست بفرمایید مشخص کنم

دیود 1N4007 هست
هر تریستور بالاتر از ۴ آمپر ۴۰۰ ولت مناسبه
دیاک نیاز به شماره نداره و هر دیاکی تهیه کنی کار میکنه.
مشخصات بقیه قطعات هم در نقشه ذکر شده.

سپاس

سلام ، ممنون از وقت و حوصله ای که بابت سوالات صرف کردین ، امیدوارم شمارا خسته نکرده باشم ، واحد مقاومت متصل به تریستور با مقدار ۱۵۰ که در نقشه درج فرمودین، (اهم ، کیلو اهم ویا مگا اهم) ، کدام است ؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,711
سلام ، ممنون از وقت و حوصله ای که بابت سوالات صرف کردین ، امیدوارم شمارا خسته نکرده باشم ، واحد مقاومت متصل به تریستور با مقدار ۱۵۰ که در نقشه درج فرمودین، (اهم ، کیلو اهم ویا مگا اهم) ، کدام است ؟

درود

همیشه وقتی واحدهای بزرگتر یا کوچکتر از واحد اصلی برای هر قطعه ای در هر نقشه ای مشخص نمیشه یعنی واحد اصلی مورد نظر است
از طرفی واحد اهم و لذا علامت Ω بکلی در نقشه حذف شده یعنی بقیه مقاومت ها با واحد کیلو مشخص شده نه کیلو اهم و فاقد علامت اهم است (یعنی kΩ بصورت k )
بنابرین مقاومت ۱۵۰ یعنی ۱۵۰ اهم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 95802

آخرین ویرایش:

amiritin

کاربر
2021-12-07
2
3
32
سلام استاد غزال گرامی امروز 25 آذر 1400 است تعدادی از مقالات زیبا و جامع شمارا خواندم نمیدانم هنوز در این سایت فعالیت دارید یا نه ولی از باب تشکر :

گفتم یافت می نشود جسته ایم ما گفت آنکه یافت می نشود آنم آرزو است

سرفراز و برقرار باشید
amiri

بالا