آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
درود

سپاس از پاسخ و همراهیتون

فرمایشتون راجب آموزشهای دانشگاهی کاملاً درسته چون بنده که دیپلم دارم و 13 سال سابقه مغازه داری و بیشتر داشته های ناچیزم بصورت تجربی هست

و دوستانی هم دارم که تا کارشناسی و ارشد رشته خودمون (کامپیوتر) رو خوندن و با شرایط موجود تجربه ای نیاندوختن و بقول شما ناپلئونی نمره گرفتن قبول شدن

(تازه اونم با اساتیدی که خودشون ناپلئونی استاد شدن :pride: ) البته بلا نسبت شما که خب دانشتون عیان است و قابل دفاع

فقط خواهش میکنم این حرفهای بنده رو به حساب مبالغه نبینید چون واقعیت رو عرض میکنم

خلاصه که این دوستان ما وقتی تو رشته خودمون جایی گیر میکنن (بعضاً مسائل سطحی و بسیار پیش پا افتاده مثل نصب ویندوز) میان پیش امثال بنده حقیر

تازه عمق فاجعه رو اینجا متوجه میشیم که چی تو دانشگاه میگذره که فارغ التحصیل تو این مسائل معمولی هاج و واج میمونه...

و صد البته بحث دانشجوها و اساتید خود ساخته که خودشون عین آهن ربا جذب علم میشند رو هم باید جدا کرد...

---------------------------------------------------------------------------------------------

اتفاقا تو مدار نمونه گیر بنده مقاومت یک کیلو اهمی خودشو برداشتم و 10 کیلو اهم گذاشتم بجاش که ولتاژ افزایش یافت و بدون بار نوسان دار شد

ولی با همون مقاومت یک کیلو اهمی خودش ولتاژ 11.51 بود ولی بدون بار نوسان چشمگیری نشون نمیداد

سپاسگذارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

سپاس از پاسخ و همراهیتون

فرمایشتون راجب آموزشهای دانشگاهی کاملاً درسته چون بنده که دیپلم دارم و 13 سال سابقه مغازه داری و بیشتر داشته های ناچیزم بصورت تجربی هست

و دوستانی هم دارم که تا کارشناسی و ارشد رشته خودمون (کامپیوتر) رو خوندن و با شرایط موجود تجربه ای نیاندوختن و بقول شما ناپلئونی نمره گرفتن قبول شدن

(تازه اونم با اساتیدی که خودشون ناپلئونی استاد شدن :pride: ) البته بلا نسبت شما که خب دانشتون عیان است و قابل دفاع

فقط خواهش میکنم این حرفهای بنده رو به حساب مبالغه نبینید چون واقعیت رو عرض میکنم

خلاصه که این دوستان ما وقتی تو رشته خودمون جایی گیر میکنن (بعضاً مسائل سطحی و بسیار پیش پا افتاده مثل نصب ویندوز) میان پیش امثال بنده حقیر

تازه عمق فاجعه رو اینجا متوجه میشیم که چی تو دانشگاه میگذره که فارغ التحصیل تو این مسائل معمولی هاج و واج میمونه...

و صد البته بحث دانشجوها و اساتید خود ساخته که خودشون عین آهن ربا جذب علم میشند رو هم باید جدا کرد...

---------------------------------------------------------------------------------------------

اتفاقا تو مدار نمونه گیر بنده مقاومت یک کیلو اهمی خودشو برداشتم و 10 کیلو اهم گذاشتم بجاش که ولتاژ افزایش یافت و بدون بار نوسان دار شد

ولی با همون مقاومت یک کیلو اهمی خودش ولتاژ 11.51 بود ولی بدون بار نوسان چشمگیری نشون نمیداد

سپاسگذارم

درود

مقاومت مورد نظر من مقاومتی است که با خروجی تغذیه موازی میشه ( البته اون خروجی که نمونه گیری میشه )

اما اینکه چرا با اصلاح نمونه گیر و افزایش ولتاژ ، چنین حالتی ظاهر شده به این دلیله که افزایش ولتاژ موجب افزایش نویز میشه و ۴۳۱ را گمراه میکنه ولی در ولتاژ پایین تر ، نویز هم کمتره و توانایی کمتری برای مختل کردن تغذیه داره .

سپاس

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,548
IRAN-Karaj
درود

مقاومت مورد نظر من مقاومتی است که با خروجی تغذیه موازی میشه ( البته اون خروجی که نمونه گیری میشه )

اما اینکه چرا با اصلاح نمونه گیر و افزایش ولتاژ ، چنین حالتی ظاهر شده به این دلیله که افزایش ولتاژ موجب افزایش نویز میشه و ۴۳۱ را گمراه میکنه ولی در ولتاژ پایین تر ، نویز هم کمتره و توانایی کمتری برای مختل کردن تغذیه داره .

سپاس

بله طبق فرمایشتون مقاومت مورد نظر دقیقا از ولتاژ خروجی به اپتوکوپلر وصل شده بود

پس نتیجتا با اتصال بار به تغذیه و به راه افتادن جریان، 431 که عین نگهبان تو خروجی عمل میکنه و گول نمیخوره

و با ثابت شدن ولتاژ مشکل خاصی نباید برای تغذیه پیش بیاد

سپاس از پاسخ و وقتی که در اختیار بنده حقیر گذاشتین

آخرین ویرایش:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
استاد مقاومت موازی که میزارند باعث میشه که خازن به آهستگی تخلیه بشه و در حین تخلیه یواش سیکل بعدی از راه میرسه و دوباره خازن پر میشه و این نوسانات ولتاژ رو می‌گیره و ولتاژ صاف تر خواهد بود که البته در برخی مدارات این مقاومت نیست و از اهم بار که به تغذیه وصل میشه کمک گرفته میشه درسته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد مقاومت موازی که میزارند باعث میشه که خازن به آهستگی تخلیه بشه و در حین تخلیه یواش سیکل بعدی از راه میرسه و دوباره خازن پر میشه و این نوسانات ولتاژ رو می‌گیره و ولتاژ صاف تر خواهد بود که البته در برخی مدارات این مقاومت نیست و از اهم بار که به تغذیه وصل میشه کمک گرفته میشه درسته؟

درود

در پست ۲۷۰ دلیل و پاسخ سوال را توضیح دادم .

هرچند عوامل مختلفی موجب نوسان ولتاژ خروجی میشه که به نقشه و نوع طراحی بستگی داره و لذا بررسی دقیق آن نیاز به نقشه تغذیه داره
اما همیشه این حالت ، عیب نیست و ممکنه طراح دستگاه بخشی از سیستم تغذیه را در بار نصب کرده باشه و در برخی از ریسیورها دیدم که با اتصال تغذیه به دستگاه ، ولتاژ خروجی ثابت و نوسان ولتاژ خروجی تغذیه متوقف میشه

و دلیل مواردی که دیدم و بررسی و تجربه کردم اینه که خازن صافی در برد تغذیه قرار نگرفته و یا بمقدار کافی نیست و ازآنجاکه خازن صافی مناسب در بخش اصلی و در واقع در بار واقع شده و از سوی دیگر دریافت جریان نیز موجب کاهش شدید نویز میشه لذا در صورت ارتباط تغذیه به دستگاه ، ولتاژ خروجی فاقد نویز و فاقد پالس های تیز و بلند و ناخواسته میشه لذا در صورت ارتباط بار به تغذیه ، ۴۳۱ گول نمیخوره .

اما درصورتیکه تغذیه به بار متصل نشه ازآنجاکه جریان خروجی نزدیک به صفر است و اگر خازن مناسب در برد تغذیه نباشه این پالس های گمراه کننده براحتی امکان حضور می یابند و موجب گمراهی ۴۳۱ میشن لذا شاهد نوسان ولتاژ خروجی خواهیم بود که بندرت در تغذیه دستگاه های ارزان و کلنگی منجر به پروتکت هم میشه که با اضافه کردن خازن مناسب و یا مقاومت مناسب رفع میشه ( اگر اشتباه نکنم در ریسیور ، بزرگترین مقاومتی که موجب رفع نوسان میشه و ولتاژ را ثابت میکنه حدود ۱ کیلو است )

خلاصه اینکه اضافه کردن بار مصنوعی و یا خازن صافی موجب کاهش نویز و رفع مشکل میشه.

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام به استاد عزیزم جناب غزال
یه سوال در ارتباط با tl431 داشتم.
این قطعه کاربردش فقط اینه که افزایش یا کاهش ولتاژ رو به کوپلر خبر بده ؟؟؟
منظورم اینه که برای اتصال کوتاه یا اضافه جریان که ممکنه در تغذیه رخ بده کارساز نیست؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام به استاد عزیزم جناب غزال
یه سوال در ارتباط با tl431 داشتم.
این قطعه کاربردش فقط اینه که افزایش یا کاهش ولتاژ رو به کوپلر خبر بده ؟؟؟
منظورم اینه که برای اتصال کوتاه یا اضافه جریان که ممکنه در تغذیه رخ بده کارساز نیست؟
سپاس

درود

هیچ قطعه ای وجود نداره که برای یک منظور استفاده بشه .
لذا ۴۳۱ هم کاربرد فراوانی داره مثلا در چشم الکترونیکی یا دودسنج یا فلزیاب و هزاران مقصود دیگه ، قادره حساسیت را بسیار بالا ببره ..

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
درود

هیچ قطعه ای وجود نداره که برای یک منظور استفاده بشه .
لذا ۴۳۱ هم کاربرد فراوانی داره مثلا در چشم الکترونیکی یا دودسنج یا فلزیاب و هزاران مقصود دیگه ، قادره حساسیت را بسیار بالا ببره ..

سپاس
درود بر شما
استاد راستش تصمیم دارم برای تغذیه ای که ساختم 431 اضافه کنم
البته برای اینکه نظم تاپیک بهم نخوره قبلا تاپیک ذیل رو ایجاد کردم.
https://www.irantk.ir/threads/100567-منبع-تغذیه-سوئیچینگ-700-وات-مخصوص-آمپلی-فایر
ممنون میشم نظر شما رو در مورد مدار موجود در تاپیک بدونم.
سپاس

بالا