آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد مهربانم ممنونم متشکرم
در صورت مشکل در خازن های بزرگ تغذیه . این خازن ها نویزهای در مدار به وجود می آید . که در منابع نغذیه ای سی 431 فریب بخوره و ولتاژ منبع تغذیه را پایین بکشه تا حد خاموشی .

درود

مشکل اینه که تغذیه کار نمیکنه اما همه قطعات سالمند
و فقط ظرفیت یکی از خازن های صافی اندکی بیشتر از خازن اصلی است که باید تاثیر مطلوبی داشته باشه و بهتر بشه ولی بکلی عملکرد سیستم را مختل میکنه.

اگه نویز عامل اختلال باشه با افزایش ظرفیت خازن ، بدتر نمیشه بلکه بهتر میشه.
و لذا کدام خازن صافی است که با افزایش ظرفیتش ، اساسا تغذیه کار نمیکنه و چرا کار نمیکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود

یکی از عیوب بسیار پیچیده که بدون اطلاعات علمی رفع نمیشه بشرح زیر است .

ازآنجاکه خازن صافی بزرگتر اثر مطلوبی در تغذیه داره اما در نقاطی از تغذیه اثر نامطلوبی داره لذا خودم در محل نامناسبی مرتکب این اشتباه شدم و تغذیه این دستگاه برای مدت طولانی ، عمده اوقاتم را به خود اختصاص داد تا بالاخره ایراد را پیدا کردم.

غالبا وقتی تغذیه به چنین مصیبتی گرفتار میشه و رفع عیب مقرون بصرفه نیست در صورتیکه تعمیر این تغذیه به تعمیرکاران بعدی محول بشه تعمیر آن بسیار دشوارتر میشه زیرا با توجه به سلامت قطعات هرگز به مقدار این خازن شک و تردید نمیکنه

لذا در بسیاری از سوئیچینگ ها چنانچه یکی از خازن صافی با ظرفیت بالاتر جایگزین بشه دراینصورت کلیه قطعات تغذیه سالمه ولی بهیچ عنوان کار نمیکنه مگه با شوک .

با توجه به اینکه علت را مشخص کردم و کشف ایراد و محل خازن قابل بررسی و مطالعه میشه لذا کمی در مورد این خازن جستجو کنید و اگه نتونستید اعلام کنم.

سپاس

استاد عزیزم
اگر ظرفیت یکی از خازنهای صافی بیشتر بشه ولتاژ قرینه این دو خازن برابر نیست شاید باعث خاموشی منبع تغذیه بشه.
در بعضی تقذیه ها اگر خازن صافی ای سی سوییچینگ بیشتر انتخاب کنیم در لحظه راه اندازی به علت بزرگ بودن ظرفیت خازن ولتاژ ای سی را تامین نکنه ومنبع تغذیه خاموش بشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد عزیزم
اگر ظرفیت یکی از خازنهای صافی بیشتر بشه ولتاژ قرینه این دو خازن برابر نیست شاید باعث خاموشی منبع تغذیه بشه.
در بعضی تقذیه ها اگر خازن صافی ای سی سوییچینگ بیشتر انتخاب کنیم در لحظه راه اندازی به علت بزرگ بودن ظرفیت خازن ولتاژ ای سی را تامین نکنه ومنبع تغذیه خاموش بشه.

درود

آفرین

همانطور که مجید عزیز هم خازن مورد نظر را بدرستی اشاره فرمودند افزایش ظرفیت خازن تغذیه آی سی سوئیچینگ هایی موجب بروز این عیب میشه که ولتاژ راه اندازی آی سی با ضربه اولیه ورود برق به تغذیه تولید میشه .

یعنی بمحض ورود ولتاژ به تغذیه ، فقط یکبار ، ولتاژی ناشی از این ضربه در ثانویه ترانس تولید میشه که انرژی راه اندازی آی سی را تامین میکنه .
بنابرین اگه ظرفیت خازن صافی پایه تغذیه آی سی بزرگ باشه ولتاژ این خازن بمقدار کافی بالا نمیره و نمیتونه آی سی را راه اندازی کنه .

فرض کنید می نیمم ولتاژی که آی سی برای راه اندازی نیاز داره ۷ ولت باشه
دراینصورت اگر انرژی ناشی از ضربه در خازن مناسبی شارژ بشه انرژی خازن با مقدار ۷ ولت ذخیره میشه و قادر به راه اندازی هست اما هرچقدر ظرفیت خازن بزرگتر باشه باوجودیکه انرژی ذخیره شده تفاوتی نمیکنه اما با ولتاژ کمتری در خازن بزرگتر ذخیره میشه که قادر به راه اندازی آی سی نیست
.

سوال :

سوال
چطور ممکنه انرژی خازنی با ولتاژ ۷ ولت برابر با انرژی خازن بزرگتری با ولتاژ ۱ ولت باشه .
یعنی آیا ممکنه خازن کوچیک با ولتاژ ۷ ولت برابر با انرژی خازن بزرگتر با ولتاژ ۱ ولت باشه ؟ چرا

این عیب در تغذیه هایی که ولتاژ راه اندازی بطرق دیگری تامین میشه ممکنه اتفاق نیافته

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سوال
چطور ممکنه انرژی خازنی با ولتاژ ۷ ولت برابر با انرژی خازن بزرگتری با ولتاژ ۱ ولت باشه .
یعنی آیا ممکنه خازن کوچیک با ولتاژ ۷ ولت برابر با انرژی خازن بزرگتر با ولتاژ ۱ ولت باشه ؟ چرا
استاد عزیزم تا انجای که من میدونم بله میشه انرژی ذخیره شده در خازن=ظرفیت خازن *ولتاژ کاری خازن
اگر خازنی را با ولتاژکاری 7 ولت و ظرفیت خازن 1 میکرو باشه بار ذخیره شده 7
اگر خازنی را با ولتاژ کاری 1ولت و ظرفیت خازن 7 میکرو باشه بار ذخیره شده 7

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد عزیزم تا انجای که من میدونم بله میشه انرژی ذخیره شده در خازن=ظرفیت خازن *ولتاژ کاری خازن
اگر خازنی را با ولتاژکاری 7 ولت و ظرفیت خازن 1 میکرو باشه بار ذخیره شده 7
اگر خازنی را با ولتاژ کاری 1ولت و ظرفیت خازن 7 میکرو باشه بار ذخیره شده 7

درود

آفرین

به همین دلیل که انرژی مشخص و ثابتی در لحظه روشن کردن تغذیه تولید میشه لذا اگر ظرفیت خازن پایه تغذیه آی سی بزرگتر باشه با ولتاژ کمتری در خازن ذخیره میشه که هیچوقت قادر به راه اندازی آی سی نیست .

اما افزایش ظرفیت بقیه خازن های صافی نه تنها موجب اختلالی نمیشه بلکه مفیدتر هم هست.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

آفرین

به همین دلیل که انرژی مشخص و ثابتی در لحظه روشن کردن تغذیه تولید میشه لذا اگر ظرفیت خازن پایه تغذیه آی سی بزرگتر باشه با ولتاژ کمتری در خازن ذخیره میشه که هیچوقت قادر به راه اندازی آی سی نیست .

اما افزایش ظرفیت بقیه خازن های صافی نه تنها موجب اختلالی نمیشه بلکه مفیدتر هم هست.

سپاس

درود

ماجرای نحوه کشف این عیب خفن
ماجرای این ایراد زمانی برایم اتفاق افتاد که اطلاعات علمی عمیقی نداشتم .
البته کلیه رابطه های ریاضی و فرمول ها را بهتر از اساتیدم بلد بودم و در تمام مراحل تحصیلم رتبه اول و ممتاز داشتم ولی هنوز بسیاری از فرمول هایی که روی کاغذ بخوبی استفاده میکردم بشکل عملی لمس نکرده بودم .

در هر صورت در چنین شرایطی در تغذیه تلویزیونی به این مشکل برخورد کردم که زمان زیادی طول کشید تا بفهمم خازنی که با ظرفیت بالاتر جایگزین کردم عامل این نقص شده زیرا بارها و بارها صحت قطعات را تست میکردم اما هرگز به افزایش ظرفیت این خازن مشکوک نمیشدم ، خصوصا که خازن مناسب در دسترسم نبود و لذا با نمونه های نامناسب دیگر تست میکردم .

بالاخره باوجودیکه کوچکترین تردیدی نداشتم که افزایش ظرفیت خازن صافی نه تنها مضر نیست بلکه مفید هم هست ، با این وجود نمونه مشابه ظرفیت اصلی تهیه کردم و با ناباوری عوض کردم و درست شد ، اما تازه داستان شروع شد زیرا دلیل این پدیده را درک نمیکردم و خاطرم هست که با ظرفیت های مختلف تست کردم .

بطوریکه با افزایش ناچیز ظرفیت ، گاهی روشن میشد ولی با افزایش قابل توجه ظرفیت بهیچ عنوان روشن نمیشد و از هر استاد دانشگاه و دبیر و استاد تجربی هم سوال میکردم بیشتر از خودم باور نمیکردند یا اساسا توی باغ علمی نبودن .

اما ازآنجاکه اگر دلیل پدیده ای خصوصا مرتبط با علاقه و تحصیل و شغلم را پیدا نکنم عذاب زیادی میکشم لذا باید هر هزینه و خسارتی را برای درک عمقی موضوع تحمل میکردم .

خلاصه وقت خواب هم به دلیل این پدیده فکر میکردم تا اینکه آزمایشی بذهنم رسید که لااقل بفهمم ، ولتاژ نامناسب خرابکاری میکنه یا عمل دیگری موثره ؟

لذا خازن نامناسب و با ظرفیت بالا نصب کردم ولی با منبع خارجی ، ولتاژ کمکی بهش دادم که بمحض ارتباط با ولتاژ کمکی بلافاصله روشن شد و به این ترتیب فهمیدم با خازن بزرگتر ، ولتاژ لازم راه اندازی ظاهر نمیشه که روشنش کنه و دیگه کشف دلیلش ساده شده بود و با همین رابطه ای که جناب سجاد عزیز فرمودند ، دلیل پدیده ای که با سماجت و با هفته ها تحقیق و تلاش هم درک نمیکردم بالاخره در یک جمله قابل تقدیم شد .

با این وجود هرچند بندرت اما به هر حال گاهی شاهد توقع و توهین و ناسپاسی هستم که قابل هضم نیست و معمای پیچیده تر و لاینحلی است و عجیب تر باوجودیکه اینگونه افراد متوقع حتی حق عضویت را پرداخت نکرده اند معلوم نیست با چه استدلالی خود را محق و شایسته صدور دستور و داین و طلبکار و دیگران را مستحق توهین و اجرای فوری دستور و مدیون و بدهکار میدانند.

که هرچند ممکنه موجب افسردگی تلاشگرانی بشه اما برای من اثری جز احساس قهقهه نداره زیرا تحمل کوچکترین رنجش افراد ارزشمند و متشخص بسیار دشواره ، اما تحمل دریای توهین و فحش افراد دون مایه مانند شیرین زبانی اطفال است که نه تنها دشوار نیست بلکه موجب تفنن و قهقهه هم میشه.

البته از سوی دیگر ، علاقمندان بسیار شایسته ای هم هستند که بسیار بیش از باور و تصور ، با شخصیت مهربان و با محبت و لطف بی پایان خود موجب حیرت و شگفتی و شرمندگی میگردند.

سپاس

آخرین ویرایش:

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
133

عملکرد و تحلیل مدار نهایی

و روش کاستن و افزودن ولتاژ خروجی

مشاهده فایل‌پیوست 95770
نقشه بالا دقیقا معادل نقشه زیر است

فقط بخاطر داشته باشید که آی سی این مدار و همچنین 431 بصورت معگوس عمل میکنه و ببینید تحلیل بسیار ساده ای داره

یعنی فقط کافیه بدونید :
اگر ولتاژ ورودی یا رفرنس 431 کم بشه ، ولتاژ خروجی یا کاتد آن زیاد میشه (و بالعکس )
و اگه ولتاژ پایه FB آی سی این نقشه هم کم بشه ولتاژ خروجی ترانس زیاد میشه (و بالعکس )

حالا با این فرض که ولتاژ خروجی (نقطه A) یرای 10 ولت طراحی شده

مشاهده فایل‌پیوست 156326

اگه ولتاژ خروجی یا نقطه A زیاد تر از 10 ولت مثلا 11 ولت بشه --- درنتیجه ولتاژ B زیاد ---- ولتاژ C کم --- کوپلر روشن تر ---- ولتاژ FB زیاد ---- بنابرین به آی سی دستور میده ولتاژ خروجی ترانس کمتر بشه

و اگه ولتاژ خروجی یا نقطه A کمتر از 10 ولت مثلا 9 ولت بشه --- درنتیجه ولتاژ B کم ---- ولتاژ C زیاد --- کوپلر خاموش تر ---- ولتاژ FB کم ---- بنابرین به آی سی دستور میده ولتاژ خروجی ترانس زیادتر بشه.

اگر دلیل کم و زیاد شدن نقاط A,B,C, FB را متوجه نشدید بفرمایید تا تشریح کنم

با فراگیری تحلیل فوق بسادگی میتوانیم ولتاژ خروجی را با تغییر ساده ای بدلخواه خود تنظیم و تعریف کنیم که مثلا ولتاژ خروجی همیشه 5 ولت یا 20 ولت و هر ولتاژ دلخواه دیگری بشه

سوال :

اگر بخواهیم ولتاژ خروجی را برای همیشه کم کنیم
و بعنوان مثال ، بخواهیم خروجی بجای 10 ولت همیشه 6 ولت بده باید چکار کنیم

این راهکار در
بسیاری از موارد جهت افزایش طول عمر دستگاهها قابل استفاده است

سپاس

درود دوستان این قسمت که پایه 431 به c وارد میشه طبق گفته استاد ولتاژ هست یعنی یه عددی داره حالا بسته به ولتاژ خروجی تغییر میکنه و وارد دیود نوری شده درسته؟
حالا پایه دیگر اوپتوکوپلر هم که روبروی این پایه هست هم دوباره ولتاژ هست چطوری این دیود بدون زمین روشن میشه و با دو ولتاژ دوسرش کار میکنه البته اگه سوال اماتوری بود منو ببخشید من الکترونیک را بدون تحصیل فقط دنبال کردم و یه چیزایی بلدم ولی به صورت فقط تجربی به واسطه توضیحات دقیق استاد غزال و روان و ساده ایشون هر روز علاقه مند تر هم میشم به الکترونیک اینجا برام قابل درک نبود هر چی روش فکر کردم این قسمتش را نتونستم متوجه بشوم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود دوستان این قسمت که پایه 431 به c وارد میشه طبق گفته استاد ولتاژ هست یعنی یه عددی داره حالا بسته به ولتاژ خروجی تغییر میکنه و وارد دیود نوری شده درسته؟
حالا پایه دیگر اوپتوکوپلر هم که روبروی این پایه هست هم دوباره ولتاژ هست چطوری این دیود بدون زمین روشن میشه و با دو ولتاژ دوسرش کار میکنه البته اگه سوال اماتوری بود منو ببخشید من الکترونیک را بدون تحصیل فقط دنبال کردم و یه چیزایی بلدم ولی به صورت فقط تجربی به واسطه توضیحات دقیق استاد غزال و روان و ساده ایشون هر روز علاقه مند تر هم میشم به الکترونیک اینجا برام قابل درک نبود هر چی روش فکر کردم این قسمتش را نتونستم متوجه بشوم

درود

همیشه لازم نیست ولتاژ کامل تغذیه به یک مصرف کننده متصل بشه

فرض کنید ۴ لامپ ۳ ولتی چراغ قوه را بصورت سری به منبع تغذیه ۱۲ ولتی متصل کردید.

دراینصورت فقط یک لامپ به منفی یا گراند یا زمین منبع تغذیه متصله .
و فقط یک لامپ به ۱۲ ولت متصله و پایه دیگر این لامپ ۹ ولته و لذا اختلاف ولتاژ بین دو پایه این لامپ ۳ ولته.
و لامپ بعدی که به این ۹ ولت متصله پایه دیگر آن ۶ ولته
و لذا اختلاف ولتاژ بین دو پایه این لامپ هم ۳ ولته

و لامپ بعدی که یک پایه آن ۶ ولته پایه دیگر آن ۳ ولته .
و اختلاف ولتاژ بین دو پایه این لامپ هم ۳ ولته.

و لامپ آخر که یک پایه ان ۳ ولته پایه دیگر آن صفر ولت یا گراند است و مانند بقیه لامپ ها اختلاف ولتاژ دو پایه این لامپ هم ۳ ولته.
و دو لامپ وسط نه به ۱۲ ولت متصله و نه به صفر ولت ، ولی مانند بقیه لامپ ها و با نور مساوی روشن میشن.

به این ترتیب اختلاف ولتاژ دو پایه هر لامپ ۳ ولته و هیچگدام به ولتاژ کامل تغذیه متصل نشده و همگی لامپ ها با یک شدت نور روشن میشه چون اختلاف ولتاژ دو پایه هر لامپ مهمه که در هر چهار لامپ ۳ ولته .

اصولا اختلاف در کلیه پدیده های عالم عامل حرکت است و در برق و الکترونیک ، اختلاف ولتاژ یا اختلاف پتانسیل عامل حرکت الکترون ها و عبور جریان است.

یعنی اگه هر دو پایه لامپی ۱۰۰۰ ولت باشه اختلاف ولتاژش صفره و هیچ جریانی ازش عبور نمیکنه و روشن نمیشه.
اما اگه یک پایه ۱۰۰۰ ولت و پایه دیگر ۹۹۹ ولت باشه بمیزان یک ولت اختلافی که داره ، جریانی از آن عبور میکنه و هرچه اختلاف بیشتر باشه جریانش شدیدتر و پرنورتر میشه.

ضمنا ولتاژ کاتد ۴۳۱ که به کوپلر متصله ، متناسب با ولتاژ خروجی تغییر میکنه و لذا گاهی ممکنه صفر ولت هم بشه که کوپلر را بشدت روشن میکنه.

بطوریکه در شرایط نرمال ولتاژ دو پایه کوپلر بیکدیگر نزدیکه تا جریان ناچیزی از دیود کوپلر عبور کنه و نیمه روشنش کنه تا کاری با تغذیه نداشته باشه .
اما اگر ولتاژ خروجی کمتر یا بیشتر از نرمال بشه دراینصورت کوپلر خاموش تر یا روشن تر از نور تعادل میشه تا تغذیه بحالت نرمال برگرده.

سپاس

آخرین ویرایش:

toloosoft

کاربر
2010-06-03
46
133
ممنونم استاد غزال به راحتی متوجه شدم خیلی تشکر میکنم که اینقدر سوال بنده را ساده و روان توضیح دادین

micromg

کاربر
2018-03-26
84
124
باسلام اساتید گرامی لطفا نظرتونو درمورد این ویدئو بگین و اینکه برای پیداکردن خازن نشتی وخراب روی برد از چه المانی برای ایجاد هوم یا فرکانس استفاده کرده ؟باتشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال
بالا