آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام استاد غزال گرامی امروز 25 آذر 1400 است تعدادی از مقالات زیبا و جامع شمارا خواندم نمیدانم هنوز در این سایت فعالیت دارید یا نه ولی از باب تشکر :

گفتم یافت می نشود جسته ایم ما گفت آنکه یافت می نشود آنم آرزو است

سرفراز و برقرار باشید
amiri
درود

در خدمتم و
امیدوارم شایسته عنایات باذلی باشم
که نازلی را جلا بخشد و قابل نمایاند .
سپاس

آخرین ویرایش:

cxzaq1

کاربر vip
کاربر
2021-11-06
30
26
ایران
عرض ادب و احترام
تفاوت خازن صافی filter capacitor و خازن مخزنی reservoir capacitor در منابع تغذیه چیست؟
اساتید محترم به ویژه حضرت غزال چنانچه فرصتی داشته باشند جواب دهند. مبتدی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
عرض ادب و احترام
تفاوت خازن صافی filter capacitor و خازن مخزنی reservoir capacitor در منابع تغذیه چیست؟
اساتید محترم به ویژه حضرت غزال چنانچه فرصتی داشته باشند جواب دهند. مبتدی

درود

این سوال نامرتبط با تاپیک است ، اما خازنی با عنوان مخزنی وجود ندارد و یا من تابحال نشنیدم و اطلاعی ندارم .

سپاس

cxzaq1

کاربر vip
کاربر
2021-11-06
30
26
ایران
عرض ادب و احترام
استاد عزیز ممنون از پاسخگویی شما . خودم هم تا به حال این نمونه خازن نه شنیده بودم و نه دیده بودم اما در یک کتاب لاتین بارها به ان برخورد کردم و فکرم را درگیر کرد و شاید هر دو یکی باشند و همان خازن صافی خودمان باشد.
سپاسگزار از توضیحات شما

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

hamed1303

کاربر
2021-12-01
13
6
سلام ساتاد در تغذیه زیر که سوختگی زیادی داشت //البته این عکس مشابه اونه// بعد از کلی اندازه گیری و تعویض دیود های یکسو کننده ،خازن صافی, فت 4n60,دو عدد زنر 18ولتی تغذیه را به لامپ تست وصل کردم ولی تثری از ولتاژ نبود این برد چون برد تغدیه بخور سرد هست ولناژ 12و34برای فن و مدار پیزو فراهم میکنه سرانجام چون دیدم نمونه گیری از خط 12ولت تست با تعویض دیود شاتکی ان مدا. روشن شد
اما چند مشکل هست چون مقاومت متصل به فت 68/. صدم هست و نداشتم از مقاومت نیم اهم با همون وات استفاده کردم ولتاژ های خروجی 16و26ولته از مقاومت یک اهم استفاده کردم ولناژ کم‌تر شد و فت هم داغ و بعد چند ثانیه چراغ تست کم نور شروع به روشن شدن میکنه باز همون مقاومت نیم اهم را گذاشتم اما چیزی که عجیبه دو ولناژ 16,26 زمانی که برق تغذیه رو قطع میکنم 16تا20ولت میره بالا تویه دپ سه ثانیه و بعد شروع به کم شدن میکنه و ولتاژ26هم تا36 میره و یه ان انگار درست میشه خواستم ببینم نظر شما چیه
مشاهده فایل‌پیوست 176259

با سلام. دیتا شیت این برد تغذیه دارین شما؟؟ یا اینکه شماره اون ۲ عدد ترانزیستور قسمت تغذیه سوییچینگ اطلاع دارید. ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: behi0021

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
با سلام. دیتا شیت این برد تغذیه دارین شما؟؟ یا اینکه شماره اون ۲ عدد ترانزیستور قسمت تغذیه سوییچینگ اطلاع دارید. ممنون

بله دو تا ترانزیستور nچنل وpچنل هستن .
به شماره a1015 پی چنل هست.
و c1815 که ان چنل هست .
تا حای که یادم هست اره همینه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hamed1303

m0hammd

کاربر
2022-04-01
35
19
سلام و سپاسگذارم از اساتید بزرگوار که اینگونه صبورانه سوالات رو پاسخ دادن
ببخشید یه سوالی دارم
نحوه ی طراحی ترانس فرکانس بالا برای منابع تغذیه که نمونش را اینجا مورد بررسی قرار دادین چگونه است؟
محاسبات خاص خودشو داره؟
مثلا محاسبات طراحی ترانس 20 کیلو EE چگونه است؟
تاپیکی برای این منظور قبلا ایجاد شده که من بتونم استفاده کنم؟
ممنون و سپاسگذارم

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

این سوال نامرتبط با تاپیک است ، اما خازنی با عنوان مخزنی وجود ندارد و یا من تابحال نشنیدم و اطلاعی ندارم .

سپاس

استاد غزال عزیز با سلام
میخواستم بدونم تغییر ولت منبع تغذیه سوئیچینگ با تغییر تقسیم مقاومتی ورودی پایه 1 ای سی 431 درست و کاربردی هست؟ و ایا نیاز به تغییر سیم پیچ ثانویه چاپر هم هست یا خیر؟

• Like

electrocom

کاربر
2016-11-26
76
72
مشهد
درود

سپاس

ببخشید و یه سوال دیگه
ایا فیلتر emi خوبی سراغ دارید که بشه در ورودی سوئیچینگ استفاده کرد وتا حدود زیادی جلوی نویزهای بد گرفته بشه

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
استاد غزال عزیز با سلام
میخواستم بدونم تغییر ولت منبع تغذیه سوئیچینگ با تغییر تقسیم مقاومتی ورودی پایه 1 ای سی 431 درست و کاربردی هست؟ و ایا نیاز به تغییر سیم پیچ ثانویه چاپر هم هست یا خیر؟

درود

اصلاح و اعمال تغییر در هر سیستم بشرطی بلامانع است که قطعات اون سیستم در محدوده مجاز فعالیت کنند .
یعنی اگه محدوده فرکانس یک تغذیه a تا b باشه و فرکانس سوئیچینگ با تغییرات ناصحیح از این محدوده خارج بشه ، مجاز به این تغییرات نیستیم .
باید مراقب باشید و تغذیه را در کلیه شرایط ممکن ازجمله در حداقل و حداکثر بار تست کنید چون ممکنه در بی باری از محدوده مجاز خارج نشه اما با بار خاصی از محدوده مجاز خارج بشه و یا بالعکس.

دراینصورت برای دسترسی به ولتاژ دلخواه باید تا حد امکان تعداد دور سیم پیچ ثانویه را اصلاح و الباقی را با تغییر مقاومت نمونه گیر اصلاح کنید .

مثلا اگه قصد داری ولتاژ ۱۲ ولت را تبدیل به ۳۰ ولت کنی .
و اصلاح مقاومت نمونه گیر تا دستیابی به ۲۰ ولت را با مشکلی مواجه نمیکنه و ناگزیر به اصلاح تعداد دور ثانویه ترانس هستید در اینصورت بهترین راه حل اینه که ؛

ابتدا تا جائیکه فضای خالی ترانس اجازه میده ، به تعداد دور ثانویه اضافه کنید و اگر از این طریق ولتاژ دلخواه حاصل نشد ، الباقی را با تغییر مقاومت نمونه گیر اصلاح کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا