آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد سلف های بشکه ای دو پایه یا حلقه ای دو پایه که وصل میشه به خروجی دیود های شاتکی برای چی هست؟
برای کنترل جریان خروجی استفاده میشه؟

درود
سلف شبیه خازن موجب لخت شدن تغییرات میشه و از تغییرات ناگهانی ممانعت میکنن

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

این مدار سوئیچینگ نسوز بسیار ساده
که روش کلیدزنی آن متفاوت است را برای دوستان بسیار مبتدی و یا حرفه ای تقدیم میکنم که بعنوان یادگاری از من داشته باشید ( حتما بسازید کاربرد زیادی داره و مدار جالبیه برای تهیه هایولتاژ و کاهش برق شهر و شارژر و غیره)

که اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه

و ثانیا مباحث کلاسیک و علمی سوئیچینگ را قابل مشاهده میکنه

و ثالثا همگی به چنین مداری نیاز داریم
من برای اجاق گاز منزلم که مدار ابتدایی فندک آن عمر کوتاهی داره این مدار ساده را طراحی کردم و راحت شدم

برای کاهش برق شهر یا ساخت شارژر میتونید بسادگی با یک هسته ترانس کوچک و چند دور سیم ولتاژ دلخواه را تهیه کنید دراینصورت باید تعداد دور اولیه بیشتر باشه ( نیاز به هسته مخصوص سوئیچینگ (فریت) هم نداره )

من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

مشاهده فایل‌پیوست 95802
بجهت سادگی مونتاژ برای دوستان ، مدار فوق را با حداقل قطعات ارائه کردم ولی اگه دیودی با دیاک سری کنید بهتره

اگه برای تهیه هایولتاژ از ترانسی استفاده کنید که برای هایولتاژ ساخته نشده ممکنه جرقه های خروجی در سیم های ترانس مشاهده بشه که قابل مهار و استفاده نیست ولی ضرر دیگری نداره و چیزی نمیسوزه و فقط برای مشاهده عملکرد و دیدن جرقه ها مفیده

برای مهار و استفاده از جرقه و هایولتاژ خروجی میتونید از هر ترانس هایولتاژی استفاده کنید.

شماره تریستور مهم نیست و فقط بالاتر از 5 آمپر و بالاتر از 500 ولت باشه

اگر از سیم پیچ نامناسب هر ترانسی هم برای اولیه استفاده کنید چیزی نمیسوزه ولی باید از سیم پیچی برای اولیه استفاده کنید که تعداد دور کمتری داره

خازن گیت از 1 میکرو تا 4/7 میکرو مناسبه

اگه پتانسیومتر 500 کیلو نداری از مقاومت 100 یا 200 کیلو استفاده کنید.

اینم جمال فندک اجاق گاز با استفاده از این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 95807

سپاس
سلام مهندس غزال با احترام اگر بخواهیم از این مدار به عنوان فلاشر لامپ دیسی 220 استفاده بشود یعنی با کم و زیاد کردن ولوم سرعت چشمک زدن تغییر کند
فقط افزایش ظرفیت خازن 4.7 میکرو 100 ولت کافیه یا باید نکات دیگه ای هم مد نظر قرار گیرد ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام مهندس غزال با احترام اگر بخواهیم از این مدار به عنوان فلاشر لامپ دیسی 220 استفاده بشود یعنی با کم و زیاد کردن ولوم سرعت چشمک زدن تغییر کند
فقط افزایش ظرفیت خازن 4.7 میکرو 100 ولت کافیه یا باید نکات دیگه ای هم مد نظر قرار گیرد ؟

درود

این مدار با برق شهر کار میکنه و فرمان نمیگیره و با سیکل ثابت که قابل انتخابه ولتاژ تولید میکنه

با تریستور میشه مدار ساده ای ساخت که متناسب با شدت صدا روشن و خاموش بشه.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

این مدار با برق شهر کار میکنه و فرمان نمیگیره و با سیکل ثابت که قابل انتخابه ولتاژ تولید میکنه

با تریستور میشه مدار ساده ای ساخت که متناسب با شدت صدا روشن و خاموش بشه.

سپاس
ضمن احترام و تشکر مدار چشمک زن مورد نظر تریستوری بود که گیت تریستور از ای سی میکرو کنترل فرمان میگیرفت و با فرمان ایسی به گیت تریستور
منفیه خروجیه پل دیود را به یک سر لامپ وصل میکرد (خروجیه پل دیود بدون خازن صافی است) و متاسفانه ایسی میکرو خراب شده و میخواستم با ولوم سرعت چشمک زدن را کم و زیاد کنم یعنی با کم و زیاد کردن ولوم خازن مورد نظر از طریق پل دیود و مقاومت شارژ بشه و گیت تریستور را تحریک کند و تریستور لامپ 220 ولت دیسی را روشن کند با تغییر ولوم زمان شارژ خازن هم تغییر میکنه و سرعت چشمک کم و زیاد میشه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ضمن احترام و تشکر مدار چشمک زن مورد نظر تریستوری بود که گیت تریستور از ای سی میکرو کنترل فرمان میگیرفت و با فرمان ایسی به گیت تریستور
منفیه خروجیه پل دیود را به یک سر لامپ وصل میکرد (خروجیه پل دیود بدون خازن صافی است) و متاسفانه ایسی میکرو خراب شده و میخواستم با ولوم سرعت چشمک زدن را کم و زیاد کنم یعنی با کم و زیاد کردن ولوم خازن مورد نظر از طریق پل دیود و مقاومت شارژ بشه و گیت تریستور را تحریک کند و تریستور لامپ 220 ولت دیسی را روشن کند با تغییر ولوم زمان شارژ خازن هم تغییر میکنه و سرعت چشمک کم و زیاد میشه

درود

اگه با ولوم پایین ، سرعت چشمک زدن کم باشه و با ولوم زیاد ، سرعتش زیاد بشه جذابیتی نداره
اما اگه همزمان با صدا روشن بشه و نور متناسب با شدت صدا باشه درواقع متناسب با صدا چشمک میزنه و تناسب نور و شدت صدا ، درواقع نوری تولید میکنه و رقص نور همگام با صدا خلق میشه و خیلی متفاوت با مقصود شماست مضافا که با مدار ساده ای عملی میشه.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

اگه با ولوم پایین ، سرعت چشمک زدن کم باشه و با ولوم زیاد ، سرعتش زیاد بشه جذابیتی نداره
اما اگه همزمان با صدا روشن بشه و نور متناسب با شدت صدا باشه درواقع متناسب با صدا چشمک میزنه و تناسب نور و شدت صدا ، درواقع نوری تولید میکنه و رقص نور همگام با صدا خلق میشه و خیلی متفاوت با مقصود شماست مضافا که با مدار ساده ای عملی میشه.

سپاس
سلام استاد مدار چشمک زن مدنظر اصلا به صدا ارتباطی نداره چون یک چشمک زن ساده هست که میخواهیم با یک ولوم سرعت چشمک زدنش و با تریستور کم و زیاد کنیم ولی گفتید مدار ساده خوشحال میشم قرار بدین
استاد مطالب شما باعث علاقه بنده به طراحی و تحلیل مدارات شده به نظر شما یک طراح از کجا باید شروع کنه ؟چرا چینیها اینقدر به طراحی با مدارات ساده تر مسلط هستن ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد مدار چشمک زن مدنظر اصلا به صدا ارتباطی نداره چون یک چشمک زن ساده هست که میخواهیم با یک ولوم سرعت چشمک زدنش و با تریستور کم و زیاد کنیم ولی گفتید مدار ساده خوشحال میشم قرار بدین
استاد مطالب شما باعث علاقه بنده به طراحی و تحلیل مدارات شده به نظر شما یک طراح از کجا باید شروع کنه ؟چرا چینیها اینقدر به طراحی با مدارات ساده تر مسلط هستن ؟

درود

در پست اولیه فرمودید با کم و زیاد کردن ولوم ، لذا تصور کردم با کم و زیاد کردن صدا مورد هدف است.
متاسفانه نقشه ای ندارم ولی نقشه چشمک زن ساده فراوونه
در مورد چشمک زنی که متناسب با شدت صدا کار کنه زمانیکه مبتدی بودم با مدار ساده ای ساختم که چند ماه قبل در بین وسایلم دیدم و اگه پیداش کردم نقشه را تقدیم میکنم که نیاز به تست و اصلاح هم نداره و مطمئنه و خیلی خوب کار میکنه
و تا آنجا گه بخاطر دارم یک چوک بلندگو کوچیک متعلق به رادیو های جیبی قدیمی به صوت متصل میشه و خروجی چوک به چند پتانسیومتر که هر کدام با گیت یک تریستور سری شده
و آند کاتد هر تریستور با یک لامپ رنگی سری شده و به برق شهر متصل میشه
پتانسیومتر ها برای صداهای زیر و بم تنظیم میشه تا هر لامپ مختص محدوده خاصی از فرکانس و شدت صدا باشه و لذا هر لامپ به شدت و فرکانس خاصی حساس باشه .

در مورد چینی ها
درسته که جنس های نامرغوب چینی زبانزد شده ولی چینی ها همیشه مقام اول جهان را در توانایی اختراع داشتند و اتفاقا تولید جنس نامرغوب هم بواسطه زیرکی آنهاست که محصولات و تولیدات مرغوب را به کشورهای غربی و نامرغوب را به بلوک شرق صادر میکنند
سادگی تولیدات چینی هم بدلیل قدرت خلاقیت و تسلط و نبوغ آنهاست زیرا طراحی ساده محصول درصورتیکه به کیفیت آن صدمه نزنه بسیار بسیار دشوارتر از طراحی پیچیده محصول است.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

بخاطر آوردم که تاپیکی جهت طراحی های ساده و شخصی و نوظهور مطرح کردم که اولین ایده آن همین خواسته شماست و میتونی پیگیری کنی و من هم در خدمتم
https://www.irantk.ir/threads/97911-ابداعات-و-اختراعات-الکترونیکی-خلق-کنید
چشمک زن ساده و متفاوت با نمونه های موجود و مجهزتر با توانایی مدت زمان روشن و مدت زمان خاموش و بسیار پر قدرت با استفاده از دیمر

سپاس

آخرین ویرایش:

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود خدمت استاد غزال عزیز، بزرگوار و ارجمند

من تحلیل مدارم خیلی ضعیفه و در حد خودم تعمیرات پاور انجام میدم (بیشتر با تجارب کسب شده از دوستان و اساتید همین انجمن)

لذا خیلی نمیتونم توی این تاپیک ها که استاد غزال زحمتش رو میکشن شرکت کنم

ولی همیشه تاپیک هاتون رو دنبال میکنم و یاد میگیرم

علی الخصوص این تاپیک که منبع تغذیه چوئیچینگ رو بصورت خیلی الفبایی برای من و امثال من که به الکترونیک علاقه داریم راه انداختین

منکه به شخصه خیلی استفاده کردم مخصوصا چند تا پست اول تاپیک که با مثال های روان و شیرین استاد غزال هم بحث رو جذاب میکنه هم یادگیری رو آسون

چنانچه یک عدد اسپیکر برند کریتیو مشکل تغذیه داشت منبع تغذیه اش هم خطی نبود و از نوع سوئیچینگ بود تقریبا میشه گفت خیلی به مدار تکمیل شده همین تاپیک شبیه هست

مشکل این منبع تغذیه این بود که خروجی بدون بار 11.51 بود و با بار میشد 11.88 ولی بازم آمپلی فایر اسپیکر راه نمیفتاد (با پاور کامپیوتر تست کرده بودمش آمپلی اسپیکر سالم بود)

با آموزش هایی که از این تاپیک یاد گرفتم تونستم ولتاژ خروجی این برد تغذیه رو تا 12.28 با بار برسونم و الآن اسپیکر بدون مشکل داره کار میکنه

مدار این منبع تغذیه از نوع فیدبک معکوس بود و مقاومتی که از ولتاژ خروجی به پایه کاتد اپتوکوپلر وصل بود رو از 1 کیلو به 10 کیلو تغییر دادم درست شد

البته قبلش با مقاومت متغیر یک کیلو اهمی شروع کردم که با کم و زیاد کردنش دیدم ولتاژ درحد چند دهم بالا پایین میشه و به مقاومت بشتری نیاز داره...

بنده و خیلی ها فقط کلید تشکر رو فشار میدیدم و بنظر من این اصلا برای همچین تاپیکهایی کافی نیست

وقتی میبینم اساتیدی مثل استاد غزال خالصانه علمی رو که دارن به اشتراک میزارن تا علاقمندان استفاده کنن

دکمه تشکر رو به هیچ وجه کافی نمیدونم و در این پیام هرچند طولانی سر درد آور کمال تشکر و آرزوی سلامتی رو برای شما استاد عزیز و فرهیخته رو دارم

و امیدوارم سایه تون مستدام باشه و قدر اساتیدی مثل شمارو هرچه بیشتر بدونیم

خیلی معذرت میخوام بابت طولانی شدن پست

آخرین ویرایش:
بالا