آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد غزال خسته نباشید با دیتاشیتی که از 431 گرفتم متوجه شدم که یک زنر متغییر هستش اینو اگه امکان داره بیشتر توضیح بدید.
سوال دومم اینه که نحوه محاسبه ترانس سویچینگ به چه شکل هستش و ما با تغییر مقاومت های نمونه گیر چطور ولتاژ رو کم و زیاد می کنیم عرض پالس تغییر می کند؟؟؟
مثلا توی فرکانس 20کیلو هرتز بدون مسیر فیدبک ما چه ولتاژی در خروجی ترانس داریم؟
*بدون مسیر فیدبک منظورم این هست که ترانس رو در بیاریم و برای آزمایش ولتاژ 310 ولت با فرکانس 20 کیلو هرتز بدیم.
سوال آخرم اینه که در تغذیه سویچینگ مثلا ال سی دی ولتاژی که مهم هستش مثلا 5 ولت خروجی با یک سلف سری میشه دلیل چی هستش.
درود
ساختار ۴۳۱ را به تفصیل در یک تاپیک مورد بحث قرار دادیم که با جستجو میتونی پیدا کنی
برای سیم پیچی ترانس سوئیچینگ باید مشخصات متعددی از جمله فرکانس ، نوع فرکانس ،دیوتی سایکل ، زمان روشن ، زمان خاموش و غیره داشته باشی که در آی سی هاو طراحی های مختلف متفاوته و باید رعایت بشه و لذا سیم پیچی سوئیچینگ با هر آی سی و شرایط و سیستمی متفاوته
و بهتره فراموش کنی
ولی نرم افزارهایی در این خصوص از سوی استاد رجبی عزیز ارائه شده که با رعایت اطلاعات و مشخصات لازم قابل استفاده است

برای تغییر ولتاژ با تغییر مقاومت نمونه گیر هم در یکی از تاپیک ها به تفصیل و بسیار مبسوط و کامل توضیح دادم
تهیه ۵ ولت فقط با یک سلف سری مقدور هم نیست.

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

این مدار سوئیچینگ نسوز بسیار ساده
که روش کلیدزنی آن متفاوت است را برای دوستان بسیار مبتدی و یا حرفه ای تقدیم میکنم که بعنوان یادگاری از من داشته باشید ( حتما بسازید کاربرد زیادی داره و مدار جالبیه برای تهیه هایولتاژ و کاهش برق شهر و شارژر و غیره)

که اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه

و ثانیا مباحث کلاسیک و علمی سوئیچینگ را قابل مشاهده میکنه

و ثالثا همگی به چنین مداری نیاز داریم
من برای اجاق گاز منزلم که مدار ابتدایی فندک آن عمر کوتاهی داره این مدار ساده را طراحی کردم و راحت شدم

برای کاهش برق شهر یا ساخت شارژر میتونید بسادگی با یک هسته ترانس کوچک و چند دور سیم ولتاژ دلخواه را تهیه کنید دراینصورت باید تعداد دور اولیه بیشتر باشه ( نیاز به هسته مخصوص سوئیچینگ (فریت) هم نداره )

من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

مشاهده فایل‌پیوست 95802
بجهت سادگی مونتاژ برای دوستان ، مدار فوق را با حداقل قطعات ارائه کردم ولی اگه دیودی با دیاک سری کنید بهتره

اگه برای تهیه هایولتاژ از ترانسی استفاده کنید که برای هایولتاژ ساخته نشده ممکنه جرقه های خروجی در سیم های ترانس مشاهده بشه که قابل مهار و استفاده نیست ولی ضرر دیگری نداره و چیزی نمیسوزه و فقط برای مشاهده عملکرد و دیدن جرقه ها مفیده

برای مهار و استفاده از جرقه و هایولتاژ خروجی میتونید از هر ترانس هایولتاژی استفاده کنید.

شماره تریستور مهم نیست و فقط بالاتر از 5 آمپر و بالاتر از 500 ولت باشه

اگر از سیم پیچ نامناسب هر ترانسی هم برای اولیه استفاده کنید چیزی نمیسوزه ولی باید از سیم پیچی برای اولیه استفاده کنید که تعداد دور کمتری داره

خازن گیت از 1 میکرو تا 4/7 میکرو مناسبه

اگه پتانسیومتر 500 کیلو نداری از مقاومت 100 یا 200 کیلو استفاده کنید.

اینم جمال فندک اجاق گاز با استفاده از این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 95807

سپاس

سلام استاد تبریک سال نو برای ساخت مدار جرقه زن شمع ماشین یک عدد کویل ماشین فراهم کردم طبق شکل زیر هدف از ساخت ان تست شمع و دیدن ظاهری جرقه آن است بدون اینکه به ماشین وصلش کنیم. دو سر اولیه کوییل تقریبا 1 اهم و دو سر هر یک از خروجیها نسبت به هم 15 کیلو اهم است طبق بررسی ها روی ماشین فرکانس کار کویل از 10 تا 100 هرتز است آیا میتونم از مدار پیشنهادی شما برای درایور کویل استفاده کنم البته ورودی کویل ماشین طبیعتا 12 ولت پالسی میگیره ولی این مدار با ولتاژ بیشتری کویل را تحریک نمیکنه ؟ http://s5.picofile.com/file/8141723684/DEATH_Coil_Siemens_2.JPG

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد تبریک سال نو برای ساخت مدار جرقه زن شمع ماشین یک عدد کویل ماشین فراهم کردم طبق شکل زیر هدف از ساخت ان تست شمع و دیدن ظاهری جرقه آن است بدون اینکه به ماشین وصلش کنیم. دو سر اولیه کوییل تقریبا 1 اهم و دو سر هر یک از خروجیها نسبت به هم 15 کیلو اهم است طبق بررسی ها روی ماشین فرکانس کار کویل از 10 تا 100 هرتز است آیا میتونم از مدار پیشنهادی شما برای درایور کویل استفاده کنم البته ورودی کویل ماشین طبیعتا 12 ولت پالسی میگیره ولی این مدار با ولتاژ بیشتری کویل را تحریک نمیکنه ؟ http://s5.picofile.com/file/8141723684/DEATH_Coil_Siemens_2.JPG

درود
ضمن تبریک متقابل سال نو و آرزوی توفیق روزافزون برای حضرت عالی و کلیه همکاران و هم میهنان عزیز
بله نقشه مورد اشاره با عنوان سوبیچینگ نسوز برای هر ترانسی قابل استفاده است و نگران ولتاژش نباش چون
اولا ولتاژ خازن ۲ میکرو خیلی زودتر از آنکه به ۳۱۰ ولت برسه تخلیه میشه
ثانیا اگه ۳۱۰ ولت هم بشه قادر به اعمال خسارت نیست چون انرژی لازم برای صدمه زدن نداره بویژه که در سیم پیچ اولیه کوئل تخلیه میشه که سیم ضخیمی است و با این حرف ها صد سال دیگه هم خراب نمیشه.
و اتفاقا بنظر میرسه خازن ۲ میکرو برای اینکار کوچیکه و احیانا مجبور میشی ظرفیت خازن را بیشتر از ۲ میکرو و مقاومت را کوچکتر از ۱۰ کیلو انتخاب کنی
مدار بسیار ساده و عاری از پیچیدگی است ، اگه با مشکلی مواجه شدی مطرح کن .
من شیفته مدارهای ساده و کارآمد هستم و این مدار یکی از اوناست
اجاق گازم هنوز با این مدار کار میکنه و خراب نشده

سپاس

آخرین ویرایش:

debugrayane

کاربر vip
کاربر
2014-09-12
7
5
با سلام و خسته نباشی خدمت همکار گرامی
میگم چه لزمی داره که ما کلید بزاریم سر راهش>

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و خسته نباشی خدمت همکار گرامی
میگم چه لزمی داره که ما کلید بزاریم سر راهش>

درود
شفاف تر بگو
در هر صورت پیشنهاد شما ۳ حالت زیر را متصور میسازه

اگه باطری مستقیم به ترانس متصل بشه تنها کاری که انجام میشه سوختن ترانسه
اگه باطری قطع باشه هیچ کاری انجام نمیشه
اگه دو سیم کلید را بدون کلید قطع و وصل کنیم بازم یعنی کلیدزنی کردیم.

سپاس

11hamid

کاربر
2018-10-12
3
8
چطوری ولتاژ x که درلحظه اول تولید میشود باولتاژی که بعد بوسیله مدوام تولید میشود . هر دواینها که توسط همان سیم پیچ است؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
چطوری ولتاژ x که درلحظه اول تولید میشود باولتاژی که بعد بوسیله مدوام تولید میشود . هر دواینها که توسط همان سیم پیچ است؟

درود

اشکالش چیه که ولتاژ x لحظه اول و حالت دائم توسط یک ترانس تولید بشه؟

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
فرض کنید علی که خوابش سنگینه باید 7 صبح بیدار بشه و ده دقیقه به 7 شده و اگه راستشو بگی که چیزی به 7 نمونده ، بلند شو دیرت میشه . با این حرفها بیدار نمیشه و میخواد تا آخرین لحظه بخوابه ولی اگه دروغکی بهش بگی خیلی از 7 گذشته و ساعت 7/5 شده مثل فنر میپره و کسالت خوابش رفع میشه و از دروغ شما خوشحال هم میشه
داشتم پستو میخوندم به این قسمت رسیدیم خیلی شبیه سازی باحال و بود فکر نمیکنم کسی تا به تونسته باشه این قسمت رو انقدر با مزه و قابل فهم توضیح بده،خخخخخخخیلی خوب بود....
ممنون از استاد غزال بزرگوار.:icon26::icon26::icon26::icon26::icon26::icon26::icon26::icon26::icon26::icon26:

nishgon64

کاربر
2013-08-08
481
939
تهران
www.funpatogh.com
تو مدارات سوئیچینگ قدیمی تر که با ماسفت هستش و ای سی سوییچینگ هم در کار نیست پایه فیدبک میشه همون گیت ماسفت؟ یکم در این مورد توضیح میدید که اسیلاتور از چی تشکیل شده و درین و سورس که با تحریک گیت کلیدزنی می‌کنند خود گیت رو چه جوری قطع و وصل می‌کنند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تو مدارات سوئیچینگ قدیمی تر که با ماسفت هستش و ای سی سوییچینگ هم در کار نیست پایه فیدبک میشه همون گیت ماسفت؟ یکم در این مورد توضیح میدید که اسیلاتور از چی تشکیل شده و درین و سورس که با تحریک گیت کلیدزنی می‌کنند خود گیت رو چه جوری قطع و وصل می‌کنند؟

درود

قبل از تولید و عرضه آی سی های سوئیچینگ درواقع امعاء و احشاء آی سی در معرض دید بود و لذا همان چند پایه آی سی در بین امعاء و احشاء مشهود قابل شناسایی است که دقیقا همون کارها و وظایف را بعهده داره.

به این ترتیب سوال شما اینه که داخل آی سی چه اتفاقاتی میافته که میتونه گیت و درین را قطع و وصل کنه و به وقت مقتضی کنترل کته و موجب کاهش یا افزایش بموقع پارامترهای لازم بشه تا ولتاژ خروجی ثابت بمونه که پاسخ این سوال فرصت گران و مجال کلانی میطلبه .

اما شرح اجمالی آن به این ترتیبه که :

برای کلیدزنی به نوسانساز که شامل یک یا دو ترانزیستوره داریم تا فرکانس نسبتا بالایی تولید کنه .
نوسانساز چیه ؟
نوسانساز مانند ویبراتور پست ۱ هست که ولتاژ مستقیم میگیره و ولتاژ متناوب میده ولی تفاوتش با ویبراتور اینه که برخلاف ویبراتور ولتاژ خروجی ضعیفی میده و بهمین دلیل نمیتونیم به ترانس قدرت متصل کنیم.
چاره چیه؟
تقویت
لذا سیگنال ضعیف حاصل از نوسانساز را ابتدا بمقدار لازم توسط طبقه درایور (شامل یک یا دو ترانزیستور ) تقویت میکنیم تا قادر به تحریک طبقه قدرت باشه
و نهایتا به طبقه قدرت (شامل یک یا دو ترانزیستور یا فت) منتقل و کوپل میکنیم تا درین و سورس متناسب با فرکانس ، قطع و وصل بشه.

حالا از ولتاژ خروجی یک نمونه تهیه میکنیم تا از طریق کوپلر قادر به کنترل و اصلاح پارامترهای فرکانس از طریق پایه فیدبک بشه تا ولتاژ خروجی ثابت بمونه ( البته در تغذیه ایزوله)
ولی در تغذیه غیرایزوله نیازی به کوپلر نداریم.

به این تزتیب درین سورس میتونه ولتاژ ترانس را متناسب با فرکانس قطع و وصل و خروجی را تثبیت کنه
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا