آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد امروز یه برد تغذیه رسیور استارنگ اوردن که قبلا تعمیر خواستن بکنن نشده بدتر یه قسمت های دیگه هم سوخته من شروع به چک کردن قطعات مدار قسمت اولیه و ثانویه کردم قطعات سوخته که شامل زیر است را پیدا و تعویض کردم
دو عدد دیود 4007در قسمت پل دیود سوخته بود، فیوز، ماسفت امپ اپ s2n60 درقسمت ثانویه هم همه قطعات اوکی بود اما پشت برد 3مقاومت که بصورت موازی بهم متصل شده بودن و به پایه سوم ماسفت که همون پایه سورس هست از یکطرف وصل شده و از طرف دیگر به منفی خازن صافی یا گرند قسمت اولیه وصل شده اند که کاملا ترکیده و مقدار مشخص نیست پایه درینم که به ترانس متصل است طبق تجربه قبلی سه مقاومت اسم دی را خارج کردم و چون مقدار معلوم نبود ولی باید درواقع روی پایه ماسفت ولتاژ310 تقریبا باشه از یه مقاومت.82اهم یک وات استفاده کرذم(البته اس ام دی نداشتم) سپس جریان را به وردوی وصل کردم در خروجی مقدار صفر بود. ولی در خازن 10میکرو 50ولت قسمت اولیه ولتاژ12تا13ولت دی سی متغیر داشتم چون قبلا برد دستکاری شده یسری قطعات معلوم نبود بزور تو نمونه دیتاشیت امپ مدارو تکمیل کردم عکس بردم میزارم نظراتتون بگو یه ایسی اسم دی خیلی کوچیک 6پایه هم داره اونم سالم هست فقط قسمت جالب اینه امدم ولتاژ های که به ترانزیستور 2n60رو بگیرم زمانی که اهمترو تو حالت دی سی گذاشتم و یه پراپ را به مثبت خازن صافی گذاشتم و پراپ دیگر را به پایه گیت صدای کلید زنی خیلی سریع بگوش رسید سریع امدم خروجی ببینم ولتاژ دارم دیدم اره 12ولت امده و داره کم میشه تا دوباره صفر شد اصلا یجیز عجیبی یکمم خستم گذاشتمش کنار یه برد دیگه قبلا تعمیر کرده بودم اونو جایگیزین کردم دستگاهو تحویل دادم حالا گفتم در میان بزارم شاید نکته ای بنظر شما بیاد چون خودمو کلافه کرد کلی وقت گذاشتم تا قطعات سوخته را از رو دیتا و مشابهت پیدا کنم. مرسی
http://uupload.ir/files/bbag__20200212_015635.jpg
اگه مشابه این بردم دارین قطعاتو بهم بگین ممنون میشم

درود

اون سه تا مقاومت که بجاش ۸۲ اهمی گذاشتی باید یک مقاومت حدود ۲ اهم باشه

سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

اون سه تا مقاومت که بجاش ۸۲ اهمی گذاشتی باید یک مقاومت حدود ۲ اهم باشه

سپاس

1.5اهم گذاشتم غزال جان باز فایده نداشت حالا دو اهمم تست میکنم عکسو اگع ببینی روی خازن 10میکرو سمت قسمت اولیه 12ولت دارم. روی خازن پشت سرش 470میکرو 2.5ولت دارم. حالا یه عکس از پشت مدارم میدم. یسری مقاومتم هست روشون سیاه کردن عددش معلوم نیست چینیه دیگه

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
1.5اهم گذاشتم غزال جان باز فایده نداشت حالا دو اهمم تست میکنم عکسو اگع ببینی روی خازن 10میکرو سمت قسمت اولیه 12ولت برق امده این نبود روی خازن پشت سرش 470میکرو 2.5ولت دارم. حالا یه عکس از پشت مدارم میدم

درود

نگفتم ۲ اهمی نصب کنی کار تمومه
گفتم ۸۲ اهمی باید حدود ۲ اهم باشه که با ۱،۵ فرقی نداره و عوض نکن
ولی شاید ۲۰ عیب دیگه هم داشته باشه و اگه نقشه باشه مشخص میشه.

خازن ۱۰ میکرویی که ۱۲ ولت داره ، ۴۰۰ ولتی هست ؟
ولتاژ دو سر خازن بزرگ ؟
و ولتاژ بین درین و منفی خازن بزرگ چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
اها اوکی. نه دیگه خازن 10میکرو 50ولتی هست. خازن بزرگه صافی 33میکرو 400ولت هست
ولتاژ310ولته

درود

هرچند نقشه ندادی و نگفتی درین چند ولته ولی با احتمال زیاد آی سی سوخته
ولی گفتی آی سی ۶ پایه داره که سالمه لذا چطور فهمیدی سالمه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

سپاس

نقشه رو میخواستم بکشم گفتم شاید یجا اشتباه بشه مهندس من یه موقع ها دیر میرم شرکت تا ظهر عکسو نقشم میدم ایسیم یه توضیحاتی داره خدمتتون ارائه میدم یکم عجیب شده.

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

ولی گفتی آی سی ۶ پایه داره که سالمه لذا چطور فهمیدی سالمه؟

سپاس

سلام استاد
عکسو گذاشتم ایسی و ماسفتو که البته بیرون کشیدم با قرمز مشخص کردم محل خازن 33میکرو 400ولت با ولتاژ معلومه از منفی خازنم که سه تا مقاومت خورده به پایه سورس ماسفت، 413هم نوشتم، دیود شاتکیم جاش معلومه
http://uupload.ir/files/6x2h__20200213_155425.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
عکسو گذاشتم ایسی و ماسفتو که البته بیرون کشیدم با قرمز مشخص کردم محل خازن 33میکرو 400ولت با ولتاژ معلومه از منفی خازنم که سه تا مقاومت خورده به پایه سورس ماسفت، 413هم نوشتم، دیود شاتکیم جاش معلومه
http://uupload.ir/files/6x2h__20200213_155425.jpg

درود

اگه داخل مدار ، R2 از دو طرف کمتر از ۵۰ اهمه دراینصورت آی سی سوخته .

سپاس

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
درود

اگه داخل مدار ، R2 از دو طرف کمتر از ۵۰ اهمه دراینصورت آی سی سوخته .

سپاس

اخ اخ استاد غروبی از یه ایسی مشابه که روی یه همچین مداری بود استفاده کردم و تعویض کردم ولی باز نشددددد.
البته R2 اهمی نداد حتی روی 200 کیلو اهم گذاشتم عدد نداد اتصال نیستا یا خرابه یا اهم بالا 200کیلو هست که نشون نداد منم دیگه تست نکردم اگه دقت کنی روش سیاه هست، نظرت چیه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
اخ اخ استاد غروبی از یه ایسی مشابه که روی یه همچین مداری بود استفاده کردم و تعویض کردم ولی باز نشددددد.
البته R2 اهمی نداد حتی روی 200 کیلو اهم گذاشتم عدد نداد اتصال نیستا یا خرابه یا اهم بالا 200کیلو هست که نشون نداد منم دیگه تست نکردم اگه دقت کنی روش سیاه هست، نظرت چیه؟

درود

عرض کردم اگه مقاومت R2 کوچکتر از ۵۰ اهم بود سوخته
ولی فرمودید بزرگتر از ۵۰ اهمه که دراینصورت هم آی سی را عوض کردی که باید تست میشد و شاید سالم میبود .
در هر صورت اشکالی نداره و هرچند آی سی مستعمل استفاده کردی که سلامتش مشخص نیست اما قبل از مشورت کاری نکن

و فعلا فقط یک مقاومت کمتر از ۴۰ اهم با R2 موازی کن و گزارش کن.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا