آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
ممنون از پاسختان درست میفرمایید البته ایسی 8 پایه است .با راهنمایی شما چند تا داخل دیتا شیت پیدا کردم گفتم اول با شما مشورت کنم و بعد امتحانش کنم باز هم ازشما تشکر میکنم که به سرعت جواب سوالها را میدید در ضمن مهندس عزیز میشه یک اوسیلاتور یا درایور ساخت که خروجی اوسلاتور ان را به ورودیهای مسفت این مدار داد البته با تجربه که شما در زمینه الکترونیک داریدامکان پذیر است؟

سلام
اگرچه عرض کردم مشکل موصوف مرتبط با این تاپیک نیست اما ازآنجاکه توجه نفرمودید لذا ناگزیر به پاسخگویی هستم

اگه عملکرد پایه های آی سی هایی که پیدا کردید مشابه آی سی شماست احتمالا کار میکنه

و با توجه به اینکه 8 پین است ساده تره

لذا پایه های زیر را مشخص و تایید کن.

پایه تغذیه و ولتاژ تغذیه آن ( اگر اشتباه نکنم فرمودید پین 1 و مقدارش 12 ولته )
پایه یا پایه های بدنه یا گراند ( که فرمودید پایه 4 و 6 )
پایه های خروجی ( که فرمودید 5 و 7 )
پایه فیدبک که مشخص نفرمودید و برای پیدا کردن این پایه باید پایه ای را پیدا کنید که به کوپلر منتهی شده )

اگر از گزارش شما موارد فوق را بدرستی استنباط کردم اعلام و تایید کن ( اگه پایه فیدبک را پیدا کنی خیلی بهتره )
و شماره آی سی هایی که پایه هاش مشابه پایه های فوق است اعلام کن تا بررسی کنم

البته قبلا از وجود آی سی ها در بازار مطمئن شو
چون اگه در بازار پیدا نشه ثمری نداره

اصولا تعمیر هر دستگاه الکترونیکی پیچیده نیز با هر شرایطی ( مثلا شماره تمام آی سی ها پاک شده باشه ) مورد عشق و علاقه خاص من است بشرطی که ارزشمند و مقرون بصرفه باشه نه دستگاه شما که خودم چنین دستگاههای کم ارزشی دارم و بصرفه نیست که با وقت و جستجوی قابل توجهی برای خودم تعمیرش کنم

اما اگه خودت زحمات لازم را تقبل کنی میتونی درستش کنی
اما باید پاسخ کاملی به سوالاتم بدی

مثلا پاسخ ندادی که اتصال نابجایی دیده یا نه ؟
بعبارتی چطور مطمئنی آی سی سوخته
اگر دستگاه بدون دستکاری سوخته و اتصال نابجا ندیده قطعا آی سی سالمه .

سپاس

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
با سلام پایه های ایسی را درست فرمودید فقط با این تفاوت که اصلاهیچ پایه ای به فتو کوپلر نمیره و به شما عرض کرده بودم که یک ایسی بغل این ایسی است که پایه 2 و 3 این ایسی مستقیم میره به 2 پایه ایسی کناری و پایه 8 هم با ولتاژ12 که با یک دیود و خازن که از باطری 12 ولت میاد اول وصل به پایه 1 و بعد با یک دیود به پایه 8 میرسه که با اهمتر ولت میگیرم 1و8 ولتاز 12 را دارند ولی خروجی ایسی که به مسفت میره هیچ ولتی نداره و پایه وسط مسفت 12 ولت دارد و پایه کناری مسفت هم به منفی وصله .و اما فرمودید ایسی مشابه ببین تو بازار هست این فکر را نکرده بودم فقط به پایه ها توحه کرده بوذم که اینجاست فرق کسی مثل شما که تجربه بالایی داشته و متعصفانه من به این فکر نبودم . ممنون از راهنمایی شماو ببخشید که این موضوع را در این تاپیک مطرح کردم.

IMG_b۱.jpgمهندس عزیز ایسی نشان گذاشتم به نظر شما ایسی کناری میتونه درایور این ایسی 8 پایه باشه چون فرمودید فتو کپلر کدوم پایه میره مدار دنبال کردم میخوره به ایسی کناری حالا باز هم تجربه شما زیاد است ببخشید اطلاعاتم ناقص است

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام پایه های ایسی را درست فرمودید فقط با این تفاوت که اصلاهیچ پایه ای به فتو کوپلر نمیره و به شما عرض کرده بودم که یک ایسی بغل این ایسی است که پایه 2 و 3 این ایسی مستقیم میره به 2 پایه ایسی کناری و پایه 8 هم با ولتاژ12 که با یک دیود و خازن که از باطری 12 ولت میاد اول وصل به پایه 1 و بعد با یک دیود به پایه 8 میرسه که با اهمتر ولت میگیرم 1و8 ولتاز 12 را دارند ولی خروجی ایسی که به مسفت میره هیچ ولتی نداره و پایه وسط مسفت 12 ولت دارد و پایه کناری مسفت هم به منفی وصله .و اما فرمودید ایسی مشابه ببین تو بازار هست این فکر را نکرده بودم فقط به پایه ها توحه کرده بوذم که اینجاست فرق کسی مثل شما که تجربه بالایی داشته و متعصفانه من به این فکر نبودم . ممنون از راهنمایی شماو ببخشید که این موضوع را در این تاپیک مطرح کردم.

مشاهده فایل‌پیوست 97066مهندس عزیز ایسی نشان گذاشتم به نظر شما ایسی کناری میتونه درایور این ایسی 8 پایه باشه چون فرمودید فتو کپلر کدوم پایه میره مدار دنبال کردم میخوره به ایسی کناری حالا باز هم تجربه شما زیاد است ببخشید اطلاعاتم ناقص است

سلام

این آی سی نیاز به درایور نداره ولی احتمالا کنترل ولتاژ از طریق آی سی مجاور انجام میشه
و ازآنجاکه آی سی ها از طریق دو پین بیکدیگر مرتبطند لذا احتمالا دیتا را از آی سی مجاور دریافت میکنه و احتمال سلامت آی سی ها را خیلی بیشتر میکنه

ولی بازم نگفتی که اتصال نابجایی دیده یا نه
شماره آی سی کناری چیه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام استاد لطفا نقشه یه لامپ کم مصرف رو برای ما تشریح کنید بطور مثالمشاهده فایل‌پیوست 97079

سلام

دوست بسیار عزیزم
این موضوع نامرتبط با موضوع تاپیک (تغذیه ) است
مضافا که در این خصوص اطلاعات جامعی ندارم و هرچند مدتهاست مترصد بررسی و تحلیل مدار لامپ های کم مصرف هستم اما تاکنون فرصت کافی حاصل نشده

در آینده تقدیم میکنم
اگه فایل اصلی را داری با ویرایش به پست قبلی خودت اضافه کن تا مقادیر نقشه خوانا باشه که بررسی لازم مقدورم بشه

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد عزیز سلام
واقعا ممنون به خاطر توضیحات روان و کاملتون
میخواستم بدونم از ای سی های viper22 یا مـثلا 5l0380 و .. میشه مدار فیدبک(pc817 tl431) استفاده نکرد
من اگر بشه میخوام از این ای سی ها برای ساخت درایور led اسفاده کنم
چون led ها با جریان روشن میشند
مانند ای ای سی bp 3102
نگاه کنید ببینید مییشه یا کلا فرق داره سیستمشونBP3102-APP.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
به نام خدا
استاد عزیز سلام
واقعا ممنون به خاطر توضیحات روان و کاملتون
میخواستم بدونم از ای سی های viper22 یا مـثلا 5l0380 و .. میشه مدار فیدبک(pc817 tl431) استفاده نکرد
من اگر بشه میخوام از این ای سی ها برای ساخت درایور led اسفاده کنم
چون led ها با جریان روشن میشند
مانند ای ای سی bp 3102
نگاه کنید ببینید مییشه یا کلا فرق داره سیستمشونمشاهده فایل‌پیوست 97089

سلام

استاد اسدی عزیز

از لطف شما ممنونم

بله میشه فقط تفاوت این آی سی و VIPER اینه که در این آی سی از ولتاژ ac برای فیدبک استفاده کرده
لذا اگه بخوای از viper بجای BP3102 استفاده کنی باید نمونه ای از دامنه VCC را به پایه فیدبک منتقل کنی

یعنی در نقشه دیتاشیت که ارسال فرمودید باید سر مقاومتی که به سیم پیچ NAUX و دیود متصله آزاد کنی و به پایه VCC آی سی متصل کنی و خطای احتمالی را با مشاهده نتیجه اصلاح کنی (با تغییر مقاومت و احیانا اضافه کردن یک دیود و خازن )

اگه تست کردی پاسخ سیستم را اعلام کن تا اصلاحش کنیم

ولی با اجایگزینی دقت ولتاژ خروجی کمتر میشه
یعنی حساسیتش به تغییرات احتمالی ولتاژ خروجی کمتر میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

behzadgolab

کاربر vip
vip
کاربر
2010-05-31
231
556
rasht
با سلام خدمت مهندس غزال عزیز از لطف شما مشکلم حل شد . خدایی تا قبل از اینکه تاپیک شما را بخوانم اصول کار سویچیگ را فقط تجربی بلد بودم تا اینکه با توضیحات اسان و بسیار مفیدتان اصول کار را فهمیدم و با ردگیری ولتاژ و راهنمایی شما ایسی کناری که فرمودید شماره ان را ندادی را از یک مدار اوراقی در اوردم وگذاشتم روی این برد را افتاد ایسی 8 پایه سالم بود طبق فرمایش شما گفتید فتوکپلر کجا وصله با دنبال کردن دیدم به ایسی کناری وصله شماره ان هم mega48pa است باز هم از زحمات شما که وقت گذاشتید تشکر میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت مهندس غزال عزیز از لطف شما مشکلم حل شد . خدایی تا قبل از اینکه تاپیک شما را بخوانم اصول کار سویچیگ را فقط تجربی بلد بودم تا اینکه با توضیحات اسان و بسیار مفیدتان اصول کار را فهمیدم و با ردگیری ولتاژ و راهنمایی شما ایسی کناری که فرمودید شماره ان را ندادی را از یک مدار اوراقی در اوردم وگذاشتم روی این برد را افتاد ایسی 8 پایه سالم بود طبق فرمایش شما گفتید فتوکپلر کجا وصله با دنبال کردن دیدم به ایسی کناری وصله شماره ان هم mega48pa است باز هم از زحمات شما که وقت گذاشتید تشکر میکنم

سلام

از لطف شما ممنونم

بنابرین همین آی سی هم که تصور فرمودید سوخته است سالمه و فقط قاطی کرده و با احتمال بسیار زیاد با عملیات نرم افزاری ( ریست یا فلش ) درست میشه که قطعا فایلش بسادگی پیدا نمیشه ولی احتمالا با استفاده از نمونه سالم میتونی برنامه سالم را به آی سی خودش منتقل کنی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا